www.ovdim.org.il

פיצויי פיטורין לעובד אשר פוטר ללא שימוע כדין

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

האם פיטורי העובד נעשו שלא כדין?

 

בית הדין לעבודה בתל אביב קבע כי חברה אשר פיטרה עובד שלא כדין, לאחר כשמונה שנים, תשלם לו, מלבד פיצויי הפיטורין, סכום פיצויים בגובה שתי משכורות. העובד הועסק בשורות החברה במשך כשמונה שנים, כאשר מדובר בחברה קטנה הכוללת את התובע, מנהל החברה, מזכירה ומחסנאי.

 

בכתב ההגנה נטען כי פיטורי התובע נעשו בתום לב וכדין, ולאחר שיחה שנתקיימה במעמד מנהל הנתבעת במהלכה לא העלה התובע כל טענה לעניין פיטוריו. החברה אף טענה כי היה בכוונתה להחליף את התובע באדם אחר (אשר באמת נכנס בנעליו לאחר הפיטורין) בשל התנהלותו של האחרון ו"הפרת לא מעט מחובותיו כלפי החברה".

 

      קראו עוד בתחום:

 

מפוטר מבלי שנאמרות לו הסיבות להחלטה


שני הצדדים לא חלקו על אופן ביצוע הפיטורין כאשר גם מעדותו של התובע וגם מעדותו של מנהל החברה, עלה שביום הפיטורין זומן התובע, טלפונית, ע"י מנהל החברה לשיחה במשרדו כאשר לא נמסרים לו פרטים על מהות הפגישה. בשיחה זו, שארכה כ-10 דקות, נמסר לתובע על פיטוריו לאלתר, וניתן לו מכתב פיטורין אשר לא כלל כל פירוט לגבי העילה לפיטורין והסיבות אשר הביאו להחלטה.

 

 

העדים מטעם החברה העידו כי בשל גילו המבוגר של התובע (בן 66), לא צוינו במכתב הפיטורין הסיבות למהלך על מנת שלא לפגוע בכבודו.


מנהלי החברה הגישו תצהירים מטעמם לבית הדין ובהם טענו כי למרות שהיו הם מרוצים מעבודתו של העובד לאורך השנים, בתקופת העסקתו האחרונה חלה התרופפות משמעתית בהתנהלותו. מתצהיריהם של המנהלים עלה כי העובד החל לעשות דין לעצמו כגון אי מילוי דו"חות רכב ודו"חות נוכחות, היעדרות ללא רשות ושימוש ברכב לצרכיו הפרטיים.

 

החברה לא מצליחה להוכיח טענות המשמעת בבית הדין


העובד טען לעומת מנהליו כי כל דו"חות הרכב מולאו על ידו ללא יוצא מן הכלל ומילוי דו"חות נוכחות לא הייתה מעולם דרישה שהופנתה אליו. בית הדין קיבל טענותיו אלו משום שמנהלי החברה לא השכילו להציג בפניו דו"חות נוכחות אשר לא מולאו על ידי העובד, ודבר זה לא נעשה גם במעמד הפיטורין.


מנהל החברה טען בבית הדין כי קיים הוא שיחות רבות עם התובע באשר להתנהלותו וסירובו למלא אחר נהלי החברה לפני שנפלה ההחלטה לפטרו - אך לא הובאה כל ראיה לתמוך בגרסה זו. מנהלי החברה לא זימנו לעדות את מזכירת החברה בכדי להעיד כי את הדוחות שנערכו על ידה, אכן סירב התובע למלא. כמו כן, לא הובאה כל תמיכה לכך שבמהלך שנות העבודה הארוכות (או בתקופה שקדמה לקבלת החלטת הפיטורין) הועלו תלונות כלפי התובע בנוגע לעבודתו ולתפקודו, לא מצד הלקוחות ולא מצד ההנהלה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

נהפוך הוא, התובע הביא לעדות מטעמו לקוחות של החברה אשר העידו שהוא עובד טוב אשר מהווה את אחת מסיבות ההתקשרות עם החברה מבחינתם.

 

השופטת: השימוע שנעשתה לעובד לוקה בחסר


בית הדין קבע, בסיכומו של עניין, כי נוצר הרושם שהשימוע שנערך לתובע לקה בחסר:

 

"בכל הליך הפיטורין לא ניתן כל פירוט מתבקש לטענות שכביכול היו לחברה כלפי העובד, וגם לא ניתנה לו הזדמנות לתקן אותן, אם אכן היה בכך אמת" כתבה השופטת בפסק הדין, "גם ההפתעה שהייתה כרוכה בעילת זימונו לפגישה - הפסקת עבודתו בחברה, ומבלי שידע כלל על מטרת הפגישה המיועדת - לא היה בה משום התנהלות נאותה מצד החברה".


אי לכך קבעה השופטת כי על החברה לפצות את התובע בסכום השווה לשתי משכורות בגין פיטורין שלא כדין.

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

תביעת פיצויי פיטורין של רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

השלמת פיצויי פיטורין עקב הפחתת היקף עבודה פיזיותרפיסטית

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה דרש פיצויי פיטורין

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

תביעה לפיצויי פיטורין עקב הפחתת עמלות

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

מנהלת חשבונות שהתפטרה מחמת מצבה הבריאותי תבעה פיצויי פיטורין

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בחופשת מחלה ללא שימוע

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

פיטורין ללא שימוע לאחר השעיה בעקבות התנהגות אלימה בעבודה

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.