www.ovdim.org.il

כיצד מחשבים פיצויים כספיים בעקבות פיטורין ללא שימוע?

דרגו את המאמר
  התקבלו 8 דירוגים בציון ממוצע: 4.2 מתוך 5

חישוב פיצויי כספי בגין פיטורים ללא שימוע


אחת הזכויות החשובות ביותר של עובדים במסגרת פיטוריהם הינה זכות השימוע. זכות זו, אשר הייתה בעבר נחלתם של העובדים במגזר הציבורי בלבד, הפכה בשנים האחרונות לזכותם גם של העובדים במגזרים הפרטיים והעסקיים. הלכה פסוקה היא כי אי מתן זכות שימוע לעובד לפני פיטוריו הינו פגם היורד לשורשו של מעשה הפיטורין. עם זאת, פגם זה אינו מוחלט והוא לא מביא בהכרח לביטול הפיטורים או להענקת פיצוי כספי לעובד.

 

      קראו עוד על פיטורים ללא שימוע:


סוג הסעד ושיעורו תלוי במידה רבה בנסיבות כל עניין - בטיב העסקתו של העובד, בציפיות של העובד להמשיך ולעבוד לאורך זמן, בנכונות מעשה הפיטורים, בהסדרים המיוחדים לכל מעסיק (לדוגמא, הסכמים קיבוציים או נסיבות העסקה הכוללת התפטרות ממקום אחר), וכדומה. בכל מקרה, עניין זה נתון לשקול דעתה של הערכאה השיפוטית.


כאשר עובד מפוטר שלא כדין, ובכלל זה תוך הפרת חובת השימוע, מתעוררת תמיד השאלה – מהי הסעד המתאים לעניין זה. טווח הסעדים נע בין השבת העובד לעבודה (עם או בלי פיצויי כספי), סעד כספי בלבד, או סעד כספי הכולל גם פיצויי בגין עוגמת הנפש.


השופטת ארד, בעניין רבקה אלישע, דנה בכללים לפיצויי במקרה של פיטורים שלא כדין.על פי פסיקתה של השופטת ארד, ישנם מספר שיקולים העומדים מאחורי החלטת בית הדין לעבודה במקרים כגון אלה.
 

      להלן השיקולים:

  • הזמן אשר חלף ממועד הפיטורים והסכומים ששולמו לעבוד.
  • מקרים המצדיקים פסיקת פיצויי עונשי (פיצויים המשולמים שלא למטרת תיקון נזק והשבת המצב לקדמותו ויש בהם אפקט ענישה).
  • הסיכוי של העובד להמשיך ולעבוד במקום העבודה לולא הפיטורים.
  • ותק העובד (עובדים וותיקים נפגעים יותר מפיטורים שלא כדין).
  • מעמדו של העובד בארגון (עמדות בכירות, ניהול וכדומה).


ההבדל בין פיצויי בגין נזק ממוני לבין נזק בלתי ממוני


השופט פליטמן, בפסק הדין בעניין רבקה אלישע, כתב כי באשר לנזק ממוני, שיעורו נקבע על פי הפסד שכר עבודה שנגרם לעובד כתוצאה מפיטוריו בחוסר תום לב ואובדן מקום העבודה. משום כך, אמת המידה לפיצויי זה הינה שיעור שכרו החודשי של התובע. אורך תקופת הסעד אמור להיקבע, לדידו של השופט פליטמן, על בסיס מידת חוסר תום הלב של המעביד בפיטורים.

 

לאמור, ככל שאי הצדק בפיטורים גדול יותר, כך ראוי שהדבר יקבל ביטוי בסכום הפיצויים שיפסקו עבור העובד. במקרים אלו, בית הדין לעבודה מתחשב בנסיבות המקרה כגון קורות העובד במהלך אותה תקופה, מה נעשה על מנת להפחית את נזקיו, האם הוא יכול לקבל דמי אבטלה, מהם סיכוייו למקום עבודה חלופי, מהם תנאי העבודה במקום העבודה החלופי לעומת מקום העבודה הקודם וכדומה.


הלכה פסוקה היא כי בבואו של בית הדין לעבודה לקבוע את הפיצוי בגין פיטורים שלא כדין, עליו להעמיד לנגד עיניו שוקל בית הדין שיקולי מדיניות רחבים שהם מעבר לשיקולי 'הנזק' שנגרם – בין אם הוא ממוני ובין אם לאו. בכלל זה ניתן להכניס שיקולי הרתעה והכוונת התנהגות של הצדדים ליחסי העבודה.
 

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.