www.ovdim.org.il

האם שיחת פיטורים יכולה להיות שימוע לפני פיטורים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הזמנה לשיחת פיטורים ללא ידיעת העובד איננה שימוע


עובדת זומנה למשרד בו עבדה מבלי לדעת את מטרת השיחה, וזאת כאשר היא נמצאת בחופשת מחלה. לאחר שהגיעה העובדת למשרד, נערכה לה שיחת פיטורים והופסקה עבודתה. האם מדובר בשיחת פיטורים אשר הינה גם שיחת שימוע? האם יצא המעביד ידי חובות מבחינת חובת השימוע, או שמא מדובר בפיטורים שלא כדין?


התובעת טענה כי פיטוריה היו ללא שימוע ולא ניתנה לא הזדמנות לטעון טיעוניה ו\או להתכונן לשיחה. הנתבע, מנגד, טען כי מדובר בשימוע שכן במהלך השיחה השמיעה התובעת את גרסתה והיה בידה לנסות ולשנות את החלטתו.

 

      קראו גם:

 

על פי ההלכה הפסוקה, זכות הטיעון של העובד הינה זכות יסוד ראשונית בשיטה המשפטית. דיני העבודה מיחסים לזכות הטיעון מקום של כבוד, קל וחומר כאשר עסקינן בטיעון למניעת פיטורין או אי הארכת חוזה עבודה. כמו כן, בתי הדין לעבודה קבעו זה מכבר כי זכות הטיעון איננה טקס גרידא אשר יש לקיימו.

 

שימוע - גם במגזר הפרטי

 

מטרתה של הזכות הינה להביא לכך שתתקבל בעניינו של עובד החלטה עניינית, מקצועית, מושכלת ומבוררת. כמו כן, זכותו של העובד לדעת את סיבת הפיטורין ולהתנגד לה. המעביד מחויב אפוא בקיום השימוע תוך תום לב והקשבה אמיתית לעובד.

 

שימוע יכול להיעשות בכתובים ויכול להיות בפני מי שהוסמך לכך מטעם המעביד. מעסיקים רבים סבורים כי חובת השימוע הינה חובה החלה על מעבידים רק במגזר הפרטי או במקום בו קיים הסכם קיבוצי מפורש. עם זאת, מדובר בטעות נפוצה. זכות הטיעון של עובד אשר מועסק על ידי מעביד פרטי איננה פחותה מזכותו של עובד במגזר הציבורי. מדובר בזכות יסודית ובסיסית העומדת לעובד במלוא הדרה גם כלפי המעסיק הפרטי.


במקרה דנן, בית הדין לעבודה קבע כי אין לקבל את עמדת הנתבע בכך ששיחת פיטורים הינה שיחת שימוע. התובעת לא ידעה מבעוד מועד מהי מטרת השיחה ולא ניתן לה פרק זמן להתכונן לשימוע ולהכין טענותיה מראש. כמו כן, לא ניתן היה לקבל ההחלטה אד-הוק אלא לאחר שמיעת טיעוניה של העובדת, בחינתן ושקילתן.

 

לא זו אף זו, מדבריו של המעסיק, ומחומר הראיות אשר הוצג בפני בית הדין, נקבע כי ההחלטה לפטר את העובדת הייתה בליבו של הנתבע עוד בטרם קיום השיחה. "הנתבע בחר לזמן התובעת לשיחה אשר מטרתה ותוצאותיה היו ידועות וברורות לו מראש", נכתב בפסק הדין, "התנהלות זו אינה בגדר עריכת שימוע וברי כי לא נערכה היא בלב פתוח ובנפש חפצה". לפיכך, משהנתבע הפר את חובת קיום השימוע טרם פיטורי התובעת, נפסק כי היא זכאית לפיצוי בגין פיטורים שלא כדין.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.