www.ovdim.org.il

רציפות העסקה בענף האבטחה - צבירת זכותו של מאבטח לקבלת פיצויי פיטורים

דרגו את המאמר

פיצויי פיטורים לאחר חילופי מעסיקים בענף השמירה


בעקבות גלי הטרור אשר תקפו את מדינת ישראל מאז תחילת שנות ה-90, הפך מקצוע האבטחה לאחד המקצועות הנפוצים ביותר במדינה. מרבית המועסקים בתחום זה משתייכים לקבוצות אוכלוסיה חלשות ומוחלשות כגון צעירים, סטודנטים, עולים חדשים, תושבי פריפריה ועוד.


העסקתם של אלו נעשית לא אחת על ידי חברות קבלן המתקשרות עם הגורמים הרלבנטיים לשם מתן שירותי שמירה. ההתקשרות בין מקבל השירות לבין חברות הקבלן נעשית בדרך כלל על ידי זכייה במכרזים. מכרזים אלו מפורסמים מדי כמה זמן, וייתכן כי המעסיק הרשמי יתחלף תוך שהוא נוטל את האחריות על זכויותיהם של המאבטחים אשר הועסקו על ידי המעביד הקודם. היות וזכויותיהם של מאבטחים רבים נפגעו בגין חילופי מעסיקים אלו, הניח המחוקק מספר הגנות עבורם.
 

לדוגמא, כאשר מעסיק מפסיד במכרז למעסיק אחר, מוטל על המעסיק הראשון לשלם לעובדים פיצויי פיטורים כל אימת שהם זכאים לכך לפי חוק. כיצד ניתן לפעול כאשר עובד לא צבר את הותק הדרוש לפיצויי פיטורים בעת חילופי מעסיקים, ופוטר לאחר כחצי שנה על ידי המעסיק השני.


האם עובד זה זכאי לפיצויי פיטורים? במידה והתשובה לשאלה זו הינה חיובית, מי חייב בתשלום פיצויי פיטורים אלו, המעסיק הראשון או המעסיק השני? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית הדין לעבודה במסגרת תביעת מאבטח שהיה מועסק בקריית הממשלה בבאר שבע.


עובדות המקרה וטענות הצדדים

 

במשך 11 וחצי חודשים, עבד התובע – מאבטח בקריית הממשלה בב"ש - מטעם חברת השמירה בע"מ. לאחר שזו הפסידה את המכרז מול קריית הממשלה, המשיך התובע לעבוד במקום בתור מאבטח מטעם עמישב אבטחה ושמירה בע"מ.


בינואר 2008 נפצע התובע במהלך קטטה אשר אירעה במקום עבודתו וכתוצאה מכך שבר את קרסול רגלו השמאלית. הפגיעה הוכרה בתור תאונת עבודה והתובע קיבל במשך שלושה חודשים דמי פגיעה. לאחר סיום קבלת דמי הפגיעה, הודיע התובע לעמישב כי הוא אינו יכול לעבוד בתור מאבטח והוא מגיש תביעה לנכות מעבודה עליה יעדכן את החברה בהמשך. במאי 2008 קיבל התובע מכתב פיטורים מעמישב.

 

      קראו עוד בתחום:


התובע טען כי השכר הקובע לצורך חישוב זכויותיו הינו 27 שקלים לשעת עבודה, וזאת בשל היותו מאבטח בכיר. כמו כן, התובע הוסיף כי הוא זכאי לפיצויי פיטורים בגין כל תקופת עבודה הרצופה במקום העבודה, וזאת מכוח סעיף 1(א) לחוק פיצויי פיטורים התשכ"ג-1963.


לטענתו, עילת פיצויי הפיטורים לא התגבשה בעת חילופי המעסיקים וזאת משום שהוא עבד במקום 11 חודשים וחצי בלבד. אי לכך, לטענת התובע, עילת תביעתו התגבשה בשתי התקופות הרצופות.


הנתבעת שלחה הודעת צד ג' לחברת השמירה, וצירפה אותה כנתבעת לצידה בתביעה. לטענתה התובע אינו זכאי לפיצויי פיטורים וזאת משום שהוא עבד במסגרתה כחצי שנה בלבד.


מי חייב בתשלום פיצויי הפיטורים, אם בכלל?


סעיף 1(א) לחוק פיצויי פיטורים קובע כי מי שעבד שנה אחת ברציפות, אצל מעביד אחד או במקום עבודה אחד, ופוטר, זכאי לקבל פיצויי פיטורים מהמעביד אשר פיטר אותו. אחד העקרונות המובילים במערכת דיני העבודה בישראל הוא כי זכויותיהם של עובדים מחושבות לא רק עבור עבודתם אצל אותו מעסיק, אלא גם באותו מקום עבודה.

 

הפסיקה והחקיקה הכירו בכך שעובדים רבים מועסקים במסגרות קבלניות במקומות עבודה, כאשר מעסיקיהם הפורמאליים משתנים, אך עבודתם נותרת כשהייתה. במילים אחרות, כל אימת שעובד מועסק ברציפות במקום עבודה אחד והוא מפוטר על ידי מעבידו (אף אם מעבידו זה לא היה המעביד שקיבלו לעבודה), קמה לעובד הזכאות לפיצויי פיטורים בעד כל תקופת עבודתו.


על הצדדים במקרה זה חל ההסכם הקיבוצי הכללי בענף השמירה והאבטחה. סעיף כ(11) להסכם זה קובע כי במידה וצד ב' יפסיד מקום עבודה לגורם אחר, הוא יהיה חייב לשלם לעובדים את פיצויי הפיטורים המגיעים להם ממנו לפי החוק. צד א' יפעל במקרה זה להשאיר את העובדים מועסקים באותו מקום עבודה, וזאת תוך שמירה על זכויותיהם הנובעות מותקם (דמי הבראה, תוספות וותק וכדומה).


במקרה דנן, עמישב טענה כי לאור הוראות ההסכם הקיבוצי, היא אינה מחויבת לשלם לתובע את מלוא פיצויי הפיטורים. לטענתה, פיצויים אלו אמורים להיות משולמים על ידי חברת השמירה.


סעיף 1 (א) לחוק פיצויי פיטורים נועד להניח הגנה על עובדים מפני חילופי מעבידים. אם המעביד הראשון "הפסיד" את מקום העבודה למעביד שני, עוד בטרם התגבשה זכאותו של העובד לפיצויי פיטורים (כלומר עבד פחות משנה), יהא המעביד האחרון חייב לשלם לעובד פיצויי פיטורים גם בעד תקופת עבודתו הרצופה אצל המעביד הראשון.

 

סעיף זה, כמו לסעיפים נוספים בחוק פיצויי פיטורים, נהנה מעליונות נורמטיבית והוא חזק מהסכמים קיבוציים או חוזי עבודה. לסיכום, בית הדין לעבודה קבע כי התובע זכאי לפיצויי פיטורים מהנתבעת בעבור כל תקופת עבודתו. עם זאת, נפסק כי חברת השמירה תשפה את הנתבעת בעבור חלק מהסכום, וזאת משום שמרבית תקופת עבודתו של התובע הייתה מטעמה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.