www.ovdim.org.il

רכב חברה בחופשת לידה, האמנם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

רכב חברה בחופשת לידה


עב 002655/01


האם עובדת זכאית להשאיר ברשותה את רכב החברה גם במהלך חופשת לידה? האם הוכח נוהג לפיו עובדות החברה זכאיות ליהנות מרכב החברה גם בחופשת הלידה? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית הדין אזורי לעבודה בתל אביב. התובעת במקרה דנן עבדה אצל הנתבעת במשך מספר שנים והועמד לרשותה רכב חברה. באפריל 2000, ילדה התובעת במזל טוב ויצאה לחופשת לידה. רכב החברה הושאר בראשותה, אך כחודש וחצי לאחר מכן היא התבקשה להחזירו לחברה.

 

      קראו עוד על רכבים בעבודה:

 

העובדת סירבה לעשות כן ובסופו של היום, שבוע לאחר מכן, נלקח ממנה הרכב באמצעות משרד חקירות. התובעת פנתה לבית הדין לעבודה והגישה תביעה כנגד מעסיקתה. לטענתה, היא זכאית להחזר תשלומים בגין שימוש במוניות ושכירת רכב חלופי. כמו כן, התובעת עתרה לפיצויים בסך 60,000 שקלים בגין עוגמת נפש. החברה לא הפנתה את הלחי השנייה והגישה תביעת נגד. בתביעתה הנגדית עתרה החברה להחזר הוצאות בגין עלות משרד החקירות אשר סייע בהחזרת הרכב לבעליו.


בית הדין מותח ביקורת על העובדת


בית הדין לעבודה קבע כי דין התביעה להידחות. זאת ועוד, בפסק הדין נכתב כי לא רק שיש לדחות את התביעה, אלא שישנו מקום להשית על התובעת הוצאות משפט משמעותיות תוך קבלת תביעת הנגד. ראשית, טענת הנוהל אשר הוצגה על ידי התובעת לא התקבלה. התובעת ניסתה בתביעתה לבסס את טענותיה על קיומו של נוהל לפיו עובדת אשר יוצאת בחברה הנתבעת לחופשת לידה נהנית מהרכב גם במהלך החופשה. זאת ועוד, התובעת ציינה כי בחוזה העבודה אשר נערך בינה לבין החברה, הוסכם על "רכב צמוד בהתאם לנוהלי החברה".


החברה הכחישה את קיומו של הנוהל הנ"ל מכל וכל. לטענתה, לכל היותר היא מאפשרת שימוש ברכב בידי עובדת שיצאה לחופשת לידה כ"מחווה של רצון טוב", הא ותו לא. כמו כן, נטען על ידי החברה כי הסעיף הרלבנטי בחוזה קובע כי העובדת לא הייתה זכאית ל"רכב צמוד" אלא לרכב לצורכי עבודה.


בנוגע לנוהלי החברה, בית הדין לעבודה קבע כי מחומר הראיות אשר הוצג בפניו ניתן היה להתרשם כי לא היו קיימים בחברה נהלים כתובים בהם נאמר כי רכב חברה מושאר בידיה של עובדת בחופת לידה. התובעת ניסתה בתחילה לטעון כי "היא חושבת שהיה מסמך שקראו לו נוהלי חברה", אך מאוחר יותר חזרה בה והודתה כי "איננה זוכרת" מסמך כאמור.


דחיית טענת הנוהג – מקרים סותרים


כעת, התובעת ניסתה לטעון ל"נוהג בהתנהגות החברה כלפי עובדות". גם טענה זו לא הוכחה. מספר עובדות אחרות אשר הגיעו לתת עדותם בפני בית הדין ציינו כי לא היו נוהלי רכב כתובים בעניין תקופת עבודתן וחופשות לידה. לאחר דחיית טענות הנוהל, דחה בית הדין גם את טענות הנוהג. הלכה פסוקה היא כי נטל ההוכחה בדבר נוהג בחברה מוטל לפתחו של הטוען לו.


דהיינו, התובעת הייתה צריכה להוכיח כי בחברה התקיים נוהג "ודאי וחד משמעי" בכל הנוגע לרכבים בחופשות לידה. יצוין כי אין די בכך כי עובדת או שתיים זכו ליהנות מרכב חברה בזמן חופשת הלידה. הוכחתו של נוהג דורשת הוכחת מספר גורף של מקרים.


במקרה דנן, בפני בית הדין לעבודה הוצגו עדויות סותרות בנוגע לנוהג. מצד אחד, התובעת הביאה לעדות שלוש עובדות לשעבר בחברה אשר העידו כי רכב חברה הושאר בידיהן גם לאחר חופשת הלידה. לעומת זאת, מנכ"ל החברה הביא חמש דוגמאות למקרים הפוכים. במילים אחרות, לא הוכחה טענתה של התובעת לכל שרכב חברה הושאר בידיה של עובדת במהלך חופשת לידה בכל מקרה.


אכן, בחלק מהמקרים השאירה החברה את הרכב ברשות העובדת שיצאה לחופשת לידה. עם זאת, בלא מעט מקרים אחרים העובדות נתבקשו להשיב במהלך חופשת הלידה את רכב החברה. לאמור, הראיות אשר הוצגו בפני בית הדין תמכו אפוא בגרסת החברה בנוגע לנוהג, או יותר נכון בנוגע לאי קיומו.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.