www.ovdim.org.il

יחסי עובד מעביד בין רופא לקופת חולים

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

יחסי עובד-מעביד בין רופא לקופת חולים


שאלת קיומם של יחסי עובד מעביד הינה ברת משמעות לגבי היבטים שונים כגון זכויות עובדים, פיצויי פיטורים, הודעה מוקדמת, פנסיה וכדומה. לעיתים, יכולים להיות צדדים לדיון בבית הדין לעבודה חלוקים בנוגע להתקיימותם של יחסים אלה. במקרים אלו, נדרש בית הדין להכריע האם התובע היה עובד של הנתבעת, אם לאו.

 

תביעה שזהו עניינה הונחה לפתחו של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. מדובר בתביעתו של רופא בן 71 להכרה בו כעובד קופת חולים מכבי במשך למעלה משלושה עשורים. התובע טען כי קופת החולים העסיקה אותו מאז שנת 1976 ועד לפיטוריו.

 

לטענתו, הוא עבד במרפאות קופת החולים לפי מכסת שעות אשר הוכתבה לו על ידי הקופה ובימים אשר נקבעו על ידה. התובע הוסיף כי קופת החולים הכתיבה את אופן עבודתו ושלטה באופן מוחלט על העסקתו. לדבריו, הוא הועבר מסניף לסניף על פי צרכיה של הקופה ולא הייתה לו כל שליטה לגבי המטופלים בהם יטפל.

 

      קראו עוד בתחום:


הנתבעת טענה כי בין התובע לבינה לא התקיימו מעולם יחסי עובד מעביד. לטענתה, התובע היה קבלן שירותים עצמאי ובשנת 2005 הוא אף חתם על מסמך המגדיר אותו ככזה. קופת החולים הוסיפה כי בכל השנים בהם היו הצדדים קשורים בקשרים עסקיים, לא התקבל התובע בתור עובד מטעם הקופה (למרות שרופאים המועסקים על ידי הקופה החזיקו במשרות זהות למשרתו של התובע). קופת החולים הוסיפה כי התובע ידע את ההבדל בינו – כרופא עצמאי – לבין רופאים שכירים בחברה. לדוגמא, התובע עסק במקומות עבודה נוספים ואף בחברות המתחרות בנתבעת.

 

"קופת החולים העסיקה את התובע"

 

בית הדין לעובדה קבע כי מדובר ברופא אשר העניק במשך שנים רבות שירותים רפואיים למבוטחי קופת החולים. לאחר בחינת מהות היחסים בין הצדדים, נקבע כי הרופא אכן היה עובד קופת החולים כנטען על ידו. עבודתו של התובע הייתה חלק מעיסוקה של הנתבעת בתור קופת חולים (מתן שירותים רפואיים).

 

כמו כן, הנתבעת פיקחה על התובע ועבודתו באופן שוטף ועל ידי פעולות משרדיות וממוחשבות. בכל יום היה התובע מקבל רשימת מטופלים אלקטרונית, והוא לא היה רשאי לסרב לקבל מטופל זה או אחר. זאת ועוד, התובע עבד בתוך סניפיה של קופת החולים, דהיינו, במעגל הפנימי של עיסוקה.

 

קופת החולים טענה כי התובע עבד גם במקומות נוספים כגון קופות חולים אחרות, מרפאה עצמאית מטעמו ובמרכזים רפואיים. בית הדין קבע כי דברים אלו אינם רלבנטיים לשאלת היות התובע עובד קופת החולים הנתבעת. "העובדה שהתובע נתן שירותים בתור עצמאי גם לקופת חולים נוספת, ניהל מרפאה עצמאית בעיר אחרת, והועסק כשכיר במקומות עבודה אחרים, אינה מעלה או מורידה מבחינת עניינו כעובד הנתבעת", נכתב בפסק הדין.


נציגי קופת חולים ניסו פעם נוספת להדגיש את ההבדל בין רופאים שכירים לרופאים עצמאיים. עם זאת, עד מטעם ההגנה, אשר הועסק בתור רופא שכיר בקופת החולים, העיד כי במשך השנים, במקביל לעבודתו בנתבעת, הוא עובד גם באופן עצמאי וללא צורך באישור מיוחד. טענותיה של הנתבעת בעניין זה נדחו על הסף וזאת משום שהעד כלל לא נחקר על גרסתו זו.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - יחסי עובד מעביד

השוחט זומן לשיחה עם המנהל ובסופה נמסר לו מכתב פיטורין, אולם מנגד טען המעסיק כי התובע בחר להתפטר מרצונו החופשי.  

עובדת זרה ממולדובה שהועסקה כמטפלת סיעודית לנכה בעלת שיתוק מוחין, הגישה תביעת פיצויים נגד המעסיקה.  

המעסיקים תבעו את העובדים בגין עוולת לשות הרע, בעקבות פרסומים פוגעניים בדף הפייסבוק שלהם.  

התובעת עבדה ברשת למוצרים לעיצוב הבית ומתנות, במשך שבע שנים. בתחילה כמוכרת שכירה ובהמשך כמעצבת עצמאית. מהן זכויותיה לאחר הפסקת היחסים? 

מנהל העבודה פוטר לאחר חודש וחצי, ללא שימוע ובניגוד לתנאי החוזה, לכן הגיש תביעה כנגד המעסיק.  

מורה ליוגה שפוטרה בשל הרעה בתנאים, הגישה תביעה על מנת שתקופת עבודתה כעצמאית תוכר כתקופה של יחסי עובד ומעביד. 

רופאת השיניים טענה כי היא עבדה כשכירה במרפאת שיניים, מנגד טענה המרפאה כי היא הועסקה כעצמאית. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.