www.ovdim.org.il

האם רופא ערבי פוטר מקופת חולים בגין אפליה על רקע לאומי?

דרגו את המאמר

האם אפליית רופא ערבי על רקע לאומי?


האם רופא ערבי ישראלי סבל מאפליה על רקע לאום? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית הדין לעבודה. עיקרון השוויון, אשר מהווה את אחת מאבני היסוד של המשטר הדמוקרטי, קובע כי יש להעניק לכל אדם ואדם יחס שווה. יישום עקרון זה על בעיות קונקרטיות נעשה באמצעות שתי בדיקות עיקריות, מהי קבוצת בני האדם כלפיה נדרש יחס שווה, ומהן דרישות השוויון במסגרת הקבוצה הרלבנטית.

 

הפרת עיקרון השוויון בעבודה מנוגדת לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה. הפרת חוק זה יכולה לזכות את העובד אשר הופלה מחמת אחד הטעמים המפורטים בחוק (וביניהם לאום) בפיצויים ללא הוכחת נזק.


מדובר במקרה של רופא ערבי ישראלי, תושב קלנסוואה, אשר טען כי פיטוריו נעשו מחמת היותו משתייך ללאום הערבי. קופת החולים אשר העסיקה את התובע דחתה טענותיו מכל וכל. ראשית, קופת החולים טענה כי היא מעסיקה בשירותיה עובדים ערבים רבים, ובכלל זה רופאים ומנהלים בכירים.

 

יתרה מכך, קופת החולים הוסיפה כי אם היא הייתה מעוניינת להפלות את התובע על רקע לאומי, הוא לא היה מתקבל לשירותיה מלכתחילה. סיום ההתקשרות עם הרופא, לטענת קופת החולים, נעשה משיקולים עניינים בלבד, ללא קשר לדתו או לאומיותו.

 

      קראו עוד על אפליה בעבודה:


התובע נחקר בנוגע לטענותיו בבית הדין לעבודה. במהלך חקירתו הודה האחרון כי כאשר התקבל לעבודה ידעה הנתבעת על לאומיותו. כמו כן, מידע זה היה לנגד עיניה גם כאשר הוחלט על קידומו למעמד של רופא מומחה וגם כאשר שכרו הועלה.


התובע טען כי לא הייתה עילה לפטרו מחמת התנהגותו או מעשיו. עם זאת, התובע לא הוכיח טענה זו בבית הדין לעבודה (ונטל ההוכחה הונח על כתפיו). מנהל סניף הקופה בה הועסק התובע העידה כי התנהגותו של האחרון הייתה פעמים רבות לא תקינה ואף בעייתית.

 

התנהגות בעייתית גרמה לפיטורים - לא אפליה

 

התובע ניסה לטייח רשלנות רפואית מצידו אשר בה הודה מאוחר יותר. כמו כן, לאחר שהדבר דווח, התובע נכנס לסניף הקופה כאשר הוא מתפרץ בקללות וגידופים כלפי רופאה מקבילה לו, מנהלת המרפאה ומנהל הסניף. יש לציין כי הדבר נעשה לעיניי המטופלים.

 

מנהלת המרפאה הוסיפה התובע שידל מטופלים לקבל טיפול אצלו, עזב את הסניף בטרם נגמרה המשמרת, הכפיש את שמה של קופת החולים, קיים קשרי חברות עם מטופלים (לרבות ביקורים בבתיהם), השתתף באירועים אישיים בהיקף בלתי מקובל ואף ניסה, כאשר התדרדרו היחסים, ליצור קואליציה כנגד מנהלת הסניף.


בית הדין לעבודה דחה את התביעה. השופטות קבעו בפסק הדין כי לאור העדויות אשר נפרסו בפניהן, ניכר כי התובע לא הרים את הנטל להוכיח שפיטוריו נבעו בשל לאומיותו. "נהפוך הוא – התנהגות התובע הייתה בעייתית ונשמעה ביקורת כלפי התנהלותו", נכתב בפסק הדין.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - אפליה בעבודה

ערבי ישראלי שלא התקבל לעבודה במלצרות במסעדה כשרה בנמל תל אביב, דרש לקבל פיצויים בגין אפליה אסורה מכוח חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. 

העובד שלקה במהלך עבודתו במחלה נפשית, פוטר לאחר שנערך לו שימוע שלישי וטען כי מדובר בפיטורין שלא כדין עקב מצבו הרפואי.  

העובד טען כי פוטר עקב פציעתו בתאונת עבודה ודרש פיצויים בגין פיטורין שלא כדין. 

פקיד בסוכנות ביטוח טען כי הוא הופלה לרעה בשל כוונתו לממש זכויותיו כהורה, לכן ביקש פיצויים.  

האם העירייה הפלתה את פקיד השומה הסובל מלקות שמיעה, והאם פיטוריו בוצעו כדין. 

כלכלנית בחברת חשמל טענה כי היא פוטרה בשל הריונה, מנגד טענה הנתבעת כי העובדת התפטרה מיוזמתה. 

האם פיטוריו של חתם ראשי בן 65 מוצדקים, או קיימת בהם אפליה מחמת גילו המבוגר? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.