www.ovdim.org.il

רומן בין עובדת לבין הממונה עליה, האם הטרדה מינית?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

רומן במקום העבודה איננו הטרדה מינית

 

סקר של הרשות לתכנון כוח אדם, אשר מפורסם באתר שדולת הנשים בישראל, מעריך כי כ-130,000 עובדות בגילאים 20 עד 45 הוטרדו מינית במקום עבודתם. לעיתים מדובר בהטרדה מינית מילולית, ובמקרים קשים עסקינן בהטרדה מינית פיסית והתנהגותית. הטרדה מינית בעבודה יכולה לבוא לידי ביטוי ביחס, מילים, התנהגות, טלפון, אינטרנט ועוד.

 

עם זאת, לא כל מערכת יחסים בין עובד לעובדת עולה כדי הטרדה מינית. בפסק דין אשר ניתן בבית הדין האזורי לעבודה, נקבע כי מערכת יחסים רומנטית בין עובדת לבין הממונה עליה אינה מהווה באופן אוטומטי הטרדה מינית. בבואו לקבל החלטה זו, דחה בית הדין תביעה בגין הטרדה מינית בעבודה אשר הוגשה על ידי העובדת.

 

      קראו עוד בתחום:

 

עסקינן בעובדת אשר הייתה מועסקת באגף חשבונואות במפעל בדרום. העובדת הגישה לבית הדין לעבודה תביעה, במסגרתה טענה כי הוטרדה מינית על ידי הממונה עליה. בכתב התביעה נטען כי מדובר היה בהתעללות מינית אשר נמשכה כחמש שנים וזאת תוך ניצול מעמדו של המטריד ואיום מתמיד בהרעת תנאים ופיטורים.

 

התובעת טענה כי הממונה עליה איים שבמידה ותיחשף מערכת היחסים, יספר הוא על כך לבעלה. בכתב ההגנה נטען כי מדובר במערכת יחסים רומנטית בין בני זוג אשר החלה ביוזמתה של התובעת ונמשכה באופן הדדי תוך שיתוף פעולה מלא בין הצדדים.

 

הוכחה מערכת יחסים רומנטית

 

בית הדין לעבודה קבע, כאמור, כי דין התביעה להידחות. בפסק הדין נכתב כי מטרתו של החוק למניעת הטרדה מינית היא למנוע ניצול עובדים על רקע מיני תוך שימוש ביחסי מרות בין העובד למעביד. עם זאת, במקרים בהם ישנה הסכמה של העובד ליחסים, לא ניתן לקבוע כי מדובר בעניין הנכנס בגדרו של החוק.

 

התובעת הציגה בפני בית המשפט מספר רב של גרסאות סותרות אשר פגעו במהימנותה. למעשה, העובדת לא הצליחה לשכנע את בית המשפט כי הייתה היא צד חלש ופגיע וחששה כל הזמן שבכוחו של הנתבע להשפיע עליה ולגרום לפגיעה במעמדה ובפרנסתה. כמו כן, עדויות רבות מצד עמיתיה של התובעת למקום העבודה, הצביעו על כך שמדובר במערכת יחסים רומנטית שאינה מבוססת על ניצול או כפייה.

 

בסופו של היום, בית המשפט קבע כי הצטיירה בפניו תמונה של עובדת המנהלת מערכת יחסים רומנטית עם הממונה עליה, לא מתוך כפייה אלא מתוך שיתוף פעולה ורצון הדדי. כמו כן, השופט הוסיף כי התובעת הייתה זו אשר הביאה להתפתחות מערכת היחסים עם הממונה.

 

לסיכום, היחסים בין הצדדים עלו על שרטון כאשר הנתבע איים על התובעת לספר על הרומן לבעלה, וזו ענתה בהגשת תביעה בגין הטרדה מינית.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.