www.ovdim.org.il

רואה עצמי כמפוטר? רואה אותך כמתפטר?

דרגו את המאמר

הכרה בעזיבת מקום העבודה כפיטורים


תע"א 2450/06


בית הדין לעבודה נדרש לבחון האם עזיבתו של עובד את עבודתו הייתה כתוצאה מהתפטרות או פיטורים. בעוד התובע טען כי עסקינן בפיטורים, אשר היו צריכים לזכות בפיצויי פיטורים, המעביד טען בכל תוקף כי העובד נטש את העבודה והתפטר מרצונו.


במקרים בהם קיימת מחלוקת בין עובד ומעביד בנוגע לאופן סיום יחסי העבודה, הלכה הפסוקה היא כי נטל ההוכחה מוטל על הטוען לפיטורין, דהיינו העובד. כמו כן, אקט של פיטורים או התפטרות איננו נחשב ככזה כל אימת שהצד אשר ביצע אותו לא הביע ביטוי מפורש לגביו.

 

ביטוי זה צריך להיות ביטוי שאיננו משתמע לשני פנים, ובו קופלה כוונה ממשית להביא את יחסי העבודה לכדי סיום. בית הדין הארצי, בדב"ע לב/58-3 רשות השידור-מאיר אשל, עמד על הסוגיה הנ"ל. בפסק דין זה נקבע כי המשותף לפיטורים ולהתפטרות הוא כי גם בזה וגם בזה מביא אחד הצדדים את כוונתו ורצונו לסיים את יחסי העבודה.

 

      קראו עוד בתחום:


יתרה מכך, עובד איננו יכול להעמיד את עצמו במצב של פיטורים על ידי כך שהוא מודיע למעביד כי אם האחרון לא יבצע כלפיו א', ב' ו-ג', הוא יראה עצמו כמפוטר. כמו כן, גם המעביד אינו יכול לטעון כי העובד התפטר אם לא התנהג בצורה מסוימת. במילים אחרות, מעשיו של המתפטר קובעים אם בהתפטרות עסקינן, ומעשיו של המפטר קובעים אם מדובר בפיטורים.


בית הדין לעבודה, בבואו לבחון מחלוקת כאמור, נדרש לשים ליבו לכלל הנסיבות אשר הרכיבו את המקרה. קל וחומר הדברים אמורים לגבי התנהגותם של הצדדים בעת האקט המפורש. במקרה זה, בית הדין קבע כי ניתן לקבוע שהתובע פוטר מעבודתו ולא התפטר על דעת עצמו.


התפטר ביום אחד לאחר עשר שנים?

יש לציין כי התובע והנתבע עבדו ביחד כעשר שנים. עובדה זו הייתה משמעותית בבוא בית הדין לפרש את נסיבות המקרה לעומקן. ברור אפוא כי עובד המועסק תקופה קצרה בלבד, לא יהסס לעזוב מקום עבודה לאלתר, ואילו עובד המועסק במקום מסוים במשך תקופה ארוכה, יחשוב פעמיים בטרם הוא עוזב בזעם את עבודתו.


המעביד טען כי העובד עזב את מקום העבודה בשל "חוסר שביעות הרצון שהוא, הנתבע, נמצא במקום". למעשה, המעביד שלל מכל וכל את טענותיו של התובע כי הוא "נאלץ לעזוב את עבודה בשל כאבי גב עזים". בית הדין לעבודה מצא את דבריו את המעביד "תמוהים" וזאת בעיקר בנוגע לתיאורו את המשך הדברים. המעביד טען כי העובד נטש את העבודה בזעם והחביא את מפתחות הרכב. בפסק הדין צוין כי ההיגיון אומר שאם התובע היה עוזב את מקום העבודה משום שכעס, סביר להניח שהוא היה נוסע לביתו ונרגע עד יעבור זעם.


יודגש כי מדובר במערכת יחסים בת עשר שנים במהלכה התובע והנתבע עבדו ביחד פעמים רבות. זאת ועוד, טענותיו של המעביד בנוגע ל"החבאת מפתחות הרכב" התיישבו דווקא יותר עם טענת הפיטורים וזאת משום שנראה כי התובע "הסתיר" את המפתחות לאחר שהתבקש לעזוב את המקום. לא זו אף זו, המפתחות לא הוסתרו אלא הושארו ברכב. דהיינו, המסקנה הסבירה ביותר מכך היא כי הנתבע הורה לתובע לעזוב את המקום ולהשאיר את המפתחות ברכב.


שיחת טלפון ובה "מודה" העובד כי התפטר


הנתבע ניסה לטעון כי אין דברים בגו והציג בפני בית הדין קלטת אשר בה הוא מקליט את הנתבע אומר לו, יומיים לאחר האירוע, כי הוא מעוניין לעזוב את העבודה. בית הדין שמע את השיחה, קרא את התמליל, אך קבע כי הדברים אינם יכולים לסייע למעביד. ראשית, ניכר כי המעביד "הוביל את התובע להגיד את הדברים אשר הוא היה מעוניין שיגיד". שנית, בית הדין התייחס בחשדנות לשיחה זו וזאת משום שלא הוצגו בפניו תמלילי שיחות אחרות אשר נעשו בין הצדדים ואשר קדמו לשיחה הנ"ל.


יתרה מכך, המעביד טען כי התובע התפטר מעבודתו עם עזיבתו. אי לכך, תגובותיו של המעביד בתמליל לא היו הגיוניות. במילים אחרות, אם התובע התפטר כבר מעבודתו יומיים קודם לכן, היה ניתן לצפות כי הנתבע ישיב לו שהוא ממילא התפטר, או כי אין חדש בעמדתו.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.