www.ovdim.org.il

לאילו קופות גמל כדאי להצטרף?

דרגו את המאמר
כל אחד מאיתנו חושב גם על הימים הרחוקים בהם הוא יצא לפנסיה, והאנשים האחראיים במיוחד גם חוסכים לקראת הימים הללו. בין אם אתם שכירים או עצמאיים, רווקים או נשואים, צעירים אחרי צבא או בשנת השלושים והארבעים לחייכם, לכולם כדאי לחסוך מדי חודש כסף לימי הפנסיה (ומוטב שעה אחת קודם).

כיום ניתן לחסוך באמצעות קרנות פנסיה, ביטוחי מנהלים וכמובן - קופות הגמל. קופות גמל מעניקות לחוסכים הטבות מס חשובות, ולכן הן הפכו לפופולאריות במיוחד במהלך השנים. כל אחד יכול לחסוך באמצעות קופת גמל ובכתבה זו נדון בשאלה - לאילו קופות גמל יכול כל אחד מכם להצטרף?

אז לאיזו קופה כדאי להצטרף?

לכל אחד ואחת מכם, יש כמה אופציות וזה תלוי כמובן בסטאטוס שלכם. האם אתם שכירים או עצמאיים? האם אתם רוצים לחסוך לטווח הארוך או לטווח הבינוני? ואולי אתם בכלל מעסיקים? חשוב לזכור כי קופות הגמל השונות, נבדלות זו מזו בכמה קריטריונים - בסיכון שהן לקוחות, בתשואה שהן נותנות,, בדמי הניהול שלהן ועוד.

ניתן להשוות בין קופות הגמל השונות באמצעות האתר של משרד האוצר הנותן מידע השוואתי אודות קופות הגמל השונות. אך קודם כל עליכם להחליט באיזו סוג של קופה אתם קוצים להשקיע.

אם אתם שכירים, תוכלו לחסוך באמצעות קופת גמל לעמיתים שכירים (חיסכון לטווח הארוך) או באמצעות קרן השתלמות לשכירים (לטווח הבינוני). אלו הן בדרך כלל הטבות שניתנות על ידי המעביד מכיוון שגם המעביד מפריש סכום מסוים ולא רק העובדים. רצוי לבקש מהמעביד קופת גמל או קרן השתלמות כחלק מתנאי ההעסקה.

אם אתם עצמאיים או שכירים, אתם יכולים לחסוך באמצעות קופת גמל לעצמאים. עצמאי הוא כל אדם שיש לו הכנסה מעסק או משלח יד ואינו עובד כשכיר. עצמאים יכולים לחסוך באופן עצמאי בקופת גמל, אך גם שכירים יכולים לחסוך בקופת גמל לעצמאיים - ללא תלות במקום העבודה שלהם.

לעומת זאת, עצמאיים יכולים גם לחסוך (לטווח הבינוני) באמצעות קרן השתלמות. מעבידים יכולים לחסוך באמצעות קופה מרכזית לפיצויים וקופה לדמי מחלה.

האם ניתן לעבור מקופת גמל אחת לקופה אחרת?

התשובה על השאלה הזו היא חיובית. כל אדם, בין אם הוא שכיר או עצמאי יכול לעבור מקופת גמל אחת לשניה, ללא כל קנס או עמלה. החוק מתיר לעמית בקופת גמל להעביר את הכספים שחסך וצבר העומדים לקופת גמל אחרת מאותו סוג.

במידה והחלטתם לעבור לקופת גמל אחרת, כל הזכויות שלכם יעברו ובקופה החדשה יחשיבו אתכם, כאילו הייתם חברים בה מתחילת מועד החיסכון בקופה הישנה. ניתן גם להעביר כספים מקרן השתלמות לקופת גמל (במידה וחלפו 6 שנים ממועד ההפקדה הראשונה לקרן ההשתלמות).

בנוסף, ניתן לעבור בין הקופות ללא הגבלה. ההעברה מקופה אחת לשניה, צריכה להתבצע בתוך שבעה ימי עסקים ממועד בקשת ההעברה. רצוי כמובן להתייעץ עם אנשי מקצוע בטרם עוברים מקופה לקופה.

המידע בכתבה זו אינו מהווה ייעוץ משפטי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. למען הסר ספק - כל המסתמך על המידע בכתבה זו בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.
לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

קבל הצעה לקרן פנסיה / קופת גמל
שם + משפחה
נייד
דוא"ל
אני מחפש:
שלח

פסקי דין וחדשות - קרן פנסיה

בנק ישראל מפרסם דו"ח לפיו כ-40% מהמבוגרים בישראל אינם מחזיקים חיסכון פנסיוני... 

האם המעסיק מפריש פנסיה ומדוע השכירים בישראל אינם יודעים את התשובה לשאלה זו? 

האם האוניברסיטה כפופה להוראותיו הדווקניות של חוק יסודות התקציב, או שמא נתון לה חופש אקדמי מבחינת קביעת משכורות ותנאי שכר? 

מרבית הישראלים אינם מקפידים על חיסכון ארוך טווח, ואזרחים רבים לא מסוגלים להפגין בקיאות בסיסית במונחים פיננסיים... 

עמותת "הקואליציה האזרחית" וד"ר הראל פרימק הגישו עתירה לבג"צ בגין "אפליה בין שכירים ועצמאים במשק הישראלי"... 

בית המשפט העליון ביטל הליך ייצוגי שהוגש כנגד המדינה בגין ניכוי פרמיות ביטוח מגמלת גמלאי צה"ל... 

האם עובד יכול לתבוע בגין אי הפרשה למבטחים לפי הסכם קיבוצי? כיצד בית הדין לעבודה יפצה אותו לאחר עשר שנים שלא העדר הפרשה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.