www.ovdim.org.il

היתר לפיטורי אישה בהריון במהלך צמצומים במקום העבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

פיטורי אישה בהריון במסגרת צמצומים


כיצד על המעסיק לנהוג כאשר הוא מעוניין לפטר עובדים במסגרת צמצומים בחברה, או בשל נסיבות חיצוניות, וזאת כאשר חלק מהעובדים הינן נשים בהריון. מה אפוא האיזון בין זכותו של המעסיק לפטר עובדים בשל נסיבות שאינן תלויות בו, לבין הגנה על אישה בהריון מפני פיטורים? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית הדין לעבודה.


מדובר במקרה אשר עוסק בפיטורי עובדת אשר עבדה בעמותה שהפעילה פעולות חינוכיות בנושא יהדות ודת בבתי ספר חילוניים. באוקטובר 2008 החליט משרד החינוך לסגור את הפרויקט בו הועסקה התובעת, ואי לכך נאלצה העמותה להורות על פיטוריהם של 300 מורים, עובדי הוראה, מנהלים ועובדי מנהלה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

העמותה ומספר ראשי ערים ניסו למחות על סגירת הפרויקט אך לשווא. 300 העובדים קיבלו מכתבי פיטורים ונשלחו לדרכם. 32 עובדות פנו לעמותה, עם קבלת מכתבי הפיטורים, וטענו כי פיטוריהם אינם חוקיים וזאת משום שהן בהריון.

 

הממונה - אין להתיר את הפיטורים


התובעת במקרה זה הייתה בחודש השמיני להריונה כאשר קיבלה ההודעה על פיטוריה. לטענתה, מנהל הפעילות הארצית של הפרויקט, אשר עבד מולה באופן ישיר, ידע על הריונה. ב-20 לנובמבר 2008, עשרה ימים לאחר שהתובעת כבר ילדה, העמותה פנתה לממונה על חוק עבודת נשים במשרד התמ"ת וביקשה להתיר את פיטוריהן של 32 העובדות ההרות.

 

הממונה התירה את פיטורי חלק מהנשים, ואילו על איסרה על פיטורי חלק אחר. לגבי התובעת, הממונה קבעה כי אין להתיר פיטוריה.


הממונה לא התייחסה בהחלטתה לסיבת הפיטורים וקבעה רק כי היות והחוק אוסר על פיטורי עובדת הנמצאת בחופשת לידה, ועד 60 ימים לאחר חזרתה של האחרונה מחופשת הלידה, אין להתיר את פיטורי התובעת. העמותה הגישה ערעור על החלטה זו ובית הדין לעבודה קבע כי דין הערעור להתקבל. בית הדין קבע כי פיטוריהן של עובדות אשר קיבלו את מכתב הפיטורים בחופשת לידה דינם להתבטל. עם זאת, לגבי עובדות אשר היו בהריון עם קבלת מכתב הפיטורים, יש להתיר את המהלך.


התובעת: "הפיטורים היו רק בגלל ההריון"


התובעת פנתה בעניין לבית הדין לעבודה. לטענתה, לאחר שהיא הודיעה לנציגי העמותה על הריונה, היחס אליה השתנה ונעשו מאמצים של ממש להביא לפיטוריה. התובעת הוסיפה כי לא ייתכן שנציגי העמותה לא ידעו על ההריון וזאת משום שהיא הייתה בחודש שמיני. כמו כן, היא טענה כי ניתן היה לשלבה בפרויקטים נוספים מטעם העמותה, וגם בפרויקט המדובר נותרה לעבוד עובדת אחת לפחות.

 

עוד נטען כי העמותה פנתה לממונה רק לאחר מסירת מכתב הפיטורים, ואי לכך מדובר בהפרת הוראות חוק עבודת נשים. התובעת טענה כי היא זכאית לפיצויים בסך 100,000 שקלים ללא הוכחת נזק.


בית הדין לעבודה ציין כי לא הייתה מחלוקת בין הצדדים שלא הייתה כל סיבה לפטר את התובעת, הן מבחינת מעשיה והן מבחינת התנהגותה. יתרה מכך, העמותה לא טענה כי נפל פגם כלשהו בהתנהלותה של התובעת. עם זאת, נקבע כי העמותה הצליחה להוכיח שמדובר בפיטורים שלא היו נגועים באפליה אסורה, וזאת משום שהם נבעו משיקולים ענייניים בלבד.


לדוגמא, התובעת ניסתה לטשטש באופן מוחלט את עניין סגירת הפרויקט בכתב התביעה. התובעת הצהירה, הן בכתב התביעה, הן בתצהירה, והן בעדותה, כי הפיטורים היו "חד משמעית פיטורים עקב ובגלל ההריון", "והנתבעת עשתה כל שביכולתה לפטרה". התובעת לא ציינה, אף לא בחצי פה, את עניין סגירת הפרויקט ופיטורי 300 העובדים האחרים. עם זאת, הנתבעים הוכיחו באופן ברור כי הפרויקט נסגר "במכה" וכל העובדים פוטרו, מהמנכ"ל ועד המנקה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

עובדת שפוטרה במהלך טיפולי פוריות תבעה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

פיטורי עובדת בהריון בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

התובעת טענה כי פוטרה מעבודתה רק בשל היותה אם חד הורית

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

התובעת לא התקבלה לעבודה בשל היותה בהיריון

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

מדריכת פילאטיס פוטרה במהלך הריונה עקב סגירת הסטודיו

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

הקופאית טענה כי נערך לה שימוע במהלך ההריון ודרשה פיצויים

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

קוסמטיקאית עצמאית דרשה פיצויי פיטורין וזכויות סוציאליות

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.