www.ovdim.org.il

בקשה למתן צו עשה - ביטול תוצאות מכרז ברשות בגין משוא פנים

דרגו את המאמר

התנגדות למכרז במסגרת מינוי בתוך רשות מקומית

בית הדין לעבודה נדרש לדון בתביעה אשר עסקה בכשרותו וקבילותו של מכרז ברשות המקומית רעננה למינוי מנהלת מדור בתוך העירייה. המכרז הפנימי עסק במשרת מנהל מחלקה ברשות בעקבות פטירתו המצערת עקב מחלה של מנהל המדור הקודם. המבקשת, מזכירה במחלקה, טענה כי המכרז נעשה תוך משוא פנים, משיקולים לא עניינים, ואגב אפלייתה לעומת העובדת השנייה אשר הגישה את מועמדותה וקיבלה את התפקיד בסופו של היום.

בבקשתה טענה העובדת "המופלית" כי עם יציאתו של ראש המדור לחופשת המחלה, מונתה היא באופן זמני למזכירה\מנהלת במשרה מלאה. אי לכך, היה זה רק טבעי ונכון, לטענתה, למנותה לראש המדור עם פטירתו המצערת של המנהל הקודם.

 

עם זאת, וועדת המכרזים בעיריית רעננה קיבלה החלטה, פה אחד, למנות עובדת אחרת במקומה של המבקשת. בגין מינוי זה הגישה המבקשת תביעה נגד העירייה בבית הדין לעבודה וביקשה צו מניעה מאיוש המשרה עד הבירור בתובענה.

 

השלכות הגשת הבקשה בשיהוי רב ואי צירוף העובדת שזכתה

בית הדין לעבודה דחה את בקשתה של המבקשת ממספר סיבות. ראשית, הבקשה הוגשה בתור בקשה למתן צו עשה ולא בתור בקשה למתן צו מניעה. התנאים למתן סעד של צו עשה, המשנה מצב קיים, נוקשים יותר מהתנאים הדרושים למתן סעד של שימור המצב. ההלכה בעניין זה היא שלא די בסיכוי לכאורה בכדי לקבל צו עשה. הטוען לצו זה אמור להראות הוכחות חותכות על הזכות המוחלטת, מה שלא עלה מנספחי הבקשה.

 

      קראו גם:


במקרה דנן, המבקשת לא השכילה להוכיח את טענותיה בראיות מוצקות אשר היה בהם בכדי להביא לקבלת צו עשה. כמו כן, המבקשת לא צירפה הודעה לצד ג’ עבור העובדת שכן התקבלה למשרה במקומה. מיותר לציין כי קבלת בקשתה של המבקשת הייתה יכולה להשפיע על עובדת זה והיה מקום לצרפה להליך.

עניין נוסף היה סוגיית השיהוי. המבקשת הגישה את בקשתה רק כחודש לאחר פרסום תוצאות המכרז וכניסתו לתוקף, הלכה למעשה. בית המשפט ציין כי אכן היה שיהוי בהגשת הבקשה למרות שכבר חודש לפני קבלת ההחלטה ידעה המבקשת על הכוונה שלא למנותה לתפקיד.

 

השופטים ציינו כי לו רצתה המבקשת לבטל את המינוי, היה עליה להגיש בקשתה מיד עם היוודע לה תוצאות המכרז. צירוף כל הטענות הנ"ל הביאו את בית הדין לעבודה למסקנה כי אין לבטל את החלטת המכרז עד בירור התובענה העיקרית.

החשיבות של אי עמידה במכרז פסול

השופטים ציינו כי לו ידעה המבקשת על היות פורום המכרז פסול לדיון בעניין המשרה, היה עליה להימנע מהשתתפות במכרז. בפסק הדין נכתב כי ניכר שהמבקשת המתינה עד לתוצאות המכרז ורק כאשר לא זכתה היא בו, בחנה את האפשרות לתקוף את החלטת וועדת המכרזים. הלכה פסוקה היא כי מי שמשתתף במכרז ביודעו על פגם שנלווה אליו, אינו יכול לבוא ולבקש את פסילת המכרז בגלל אותו פגם, כאשר אין הוא זוכה בו.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה לפיצויים בגין שימוע שנערך למראית עין בלבד

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

הרעה מוחשית בתנאים עקב הפחתת שעות העבודה

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

מאבטח שעבד בשירות המדינה הגיש תביעה בגין הפרשי שכר

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

כתב אישום בגין העסקת נערים בעבודה בפיצרייה בשעות בלילה

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

פיצוי למנהלת חשבונות בגין פיטורין שלא כדין ללא עריכת שימוע

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מפעיל באגר שפוטר לאחר ארבעה חודשים דרש פיצויי הלנת שכר

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

האם יש לחייב את משרד החינוך לשבץ את המורה במשרה מלאה?

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.