www.ovdim.org.il

האם צו ההרחבה תקף? מהי מהות עיסקו העיקרי של המעביד?

דרגו את המאמר

השיקול להחלת צו הרחבה - מהות העיסוק העיקרי

 

תביעות רבות המוגשות לבית הדין לעבודה עוסקות בזכויות עובדים כגון חופשה, מחלה, פיצויי פיטורים, הבראה וכדומה. זכויות אלו מעוגנות בחקיקת מגן בשורה של חוקים. ישנם תחומים בהם העובדים זכאים לזכויות נוספות מכוח חוזה עבודה, הסכמים קיבוציים וצווי הרחבה. מדובר בהסכמים כלליים אשר נחתמים בין נציגי הענף לבין ההסתדרות הכללית. עבור העובדים, מדובר בזכויות מגן אשר הם רשאים לתבוע אותן גם לאחר סיום יחסי העבודה בין הצדדים. דוגמא לכך ניתן לראות בפסק דין זה.


התובע עבד אצל הנתבעת במשך שנתיים וחצי. הנתבעת הינה חברה אשר מעניקה שירותי גננות, בין היתר, וחברה בארגון הגננים. התובע טען לזכויות שונות, אשר הגיעו לו לטענתו מתוקף צו ההרחבה בענף החקלאות. בין הצדדים ניטשה מחלוקת בנוגע לחלות צו ההרחבה על יחסי העבודה.

 

צו ההרחבה בענף החקלאות הינו צו אשר בדצמבר 1998 הרחיב את הוראות ההסכם הקיבוצי הכללי בין הסתדרות העובדים הכללית החדשה, התאחדות האיכרים בישראל והאיגוד הארצי של הפועלים החקלאים. הנתבעת טענה כי צו ההרחבה אינו חל על יחסי העבודה בין הצדדים, וזאת משום שהיא אינה מעסיק העוסק בגננות. בית הדין לעבודה נדרש, על מנת להכריע בסוגיה זו, לבחון את הגדרת הצו עצמו לעניין חלותו, תכלית צווי ההרחבה וכללי הפרשנות החלים בסוגיה.

 

תחום העיסוק העיקרי - המבחן המכריע


במבוא לצו ההרחבה בענף החקלאות נכתב כי ההוראות האמורות יחולו על כל העובדים בישראל בענפי החקלאות והאריזה, הדרים, נשירים, פרחים, גננות נוי, משתלות ומעבידיהם. סעיף 4 לצו ההרחבה קובע עוד כי הצו חל גם על מעביד אשר עוסק בענפי חקלאות לפי הסיווג האחיד של ענפי הכלכלה. עבודות גינון ואחזקת גינות נכללים בענפי החקלאים המוגדרים במדריך הסיווג האחיר של ענשי הכלכלה מטעם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (1993, מהדורה שנייה, פרסום טכני מספר 63).


המבחן המכריע לבחינת חלות צו הרחבה, לאור כללי הפרשנות החלים על יישום צווי הרחבה על תחומי עיסוק או ענפים שונים, הוא – מהות עיסוקו העיקרי של המעסיק. דהיינו, בית הדין נדרש לבדוק במקרה דנן האם עיקר עיסוקה של הנתבעת חוסה תחת הגדרת "משק או מקום עבודה העוסק בחקלאות, לכל סוגיה לרבות גננות".


בית הדין לעבודה קבע במקרה דנן כי יש לקבל את טענות התובע לעניין זה. בפסק הדין נכתב כי חומר הראיות מלמד כי הנתבעת עסקה בתקופה הרלבנטית, באופן ברור, במתן שירותי גננות ואחזקת גינות. אף העד מטעם הנתבעת העיד כי החברה עוסקת בעבודות גינון והוא משמש מטעמה קבלן משנה של חברה העוסקת בעבודות פיצוח וגננות. כמו כן, העד הוסיף כי החברה רשומה ברשימת הקבלנים הרשומים של ארגון הגננות בישראל, לשנת 2009. עד נוסף מטעם הנתבעת העיד אף הוא על עצמו כי הוא "מנהל עבודה אשר מקצועו גנן".

 

      קראו עוד בתחום:


בית הדין לעבודה התייחס גם לשמה של הנתבעת – אשר העיד על עיסוקה העיקרי – א.מ חברה לגינון בע"מ. התובע טען כי הוא הועסק על ידי הנתבעת בתור גנן. לעומת זאת, הנתבעת טענה כי מדובר בעובד כללי. עם זאת, טענותיו של התובע לא נסתרו במהלך הדיון. התובע העיד כי במסגרת עבודתו הוא הועסק בעבודות של טיפול בצמחים, גינון, ניכוש עשבים, גינות נוי, וכן תחזוקה ופיתוח של שטחים ירוקים. הנתבעת, אשר טענה כי מדובר בעובד כללי, לא השכילה לפרט מה היו משימותיו של התובע בתור "עובד כללי". טענות אלו נטענו בעלמא ונדחו על ידי בית הדין לעבודה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - חוזה עבודה

התובע פוטר לפני החגים מבלי שנערך לו שימוע, על כן פנה לבית הדין ודרש פיצויים בגין פיטורין שלא כדין. 

הנהלת בית הספר להוקי רולר הגישה תביעה נגד מדריך לשעבר לתשלום פיצויים בגין הפרה יסודית של חוזה העבודה עקב גזל סודות מסחריים. 

איש מכירות דרש לקבל מהמעסיקה עמלות על מכירות שביצע ופיצוי בגין עגמת נפש על רקע נסיבות סיום יחסי עובד מעביד. 

מנהל מחלקת פיקוח טען כי נקרא לבצע קריאות פתע על ידי המוקד של העירייה ולא קיבל תשלום עבורן.  

בית הדין לעבודה קבע כי קבוצת כדורסל לא הפסיקה את עבודתו של מאמנה בגין העדר תעודת אימון. נקבע כי מדובר בפיטורים והפרת חוזה לתקופה קצובה... 

בית הדין הארצי לעבודה קבע כי עובדי מחסני חשמל יכולים להתארגן ללא קשר לעובדי שקם אלקטריק וביג סנסור, וזאת בשל היותם יחידת מיקוח נפרדת... 

האם יחסי עבודה המוסדרים במסגרת הסכם קיבוצי מונעים פנייה ישירה לעובדים מצד המעסיק? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.