www.ovdim.org.il

אפליה בפנסיה - האם יושוו זכויות האלמנים לזכויות האלמנות?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

האם יושוו זכויות הפנסיה של האלמנים לאלו של האלמנות?

וויכוח בנוגע להשוואת זכויות הפנסיה של האלמנים לאלה המגיעות לאלמנות עומד במרכזו של פולמוס בין האוצר לוועדת העבודה והרווחה. לפני כשבע שנים הועלתה הצעה בנושא על ידי ח"כ עמיר פרץ, בזמנו יו"ר ההסתדרות, להשוואת זכויות האלמנים לזכויות האלמנות. ב-2003, שנה לאחר מכן, נפלה ההצעה כחלק מחוק ההסדרים.

משרד האוצר מעריך כי עלותו של השינוי לקופת המדינה מגיעה לכ-1.7 מיליארד שקל ודורש כי מימון המהלך יבוא על חשבונן הקרנות הוותיקות. במידה והצעתו של האוצר תתקבל לבסוף, ייפגעו באופן משמעותי זכויותיהם של העמיתים והגימלאים.

 

קרא עוד...

 

גמלאי בנק הפועלים לא יהנו מהגדלת זכויות הפנסיה בגין שינוי השכר בבנק

באוצר שוקלים החלת חוק הפנסיה על עצמאים

קרן פנסיה ומס הכנסה


 

האוצר מחשב את הפנסיה כאילו האלמנים ייחיו כולם עד 120


על פי המצב היום, אלמן, שבת זוגתו הפנסיונרית נפטרה, זכאי למחצית מקרן הפנסיה אשר זכאית לה אלמנה במידה ובן זוגה נפטר. בית המשפט העליון קבע כי על המדינה להשוות את הזכויות והציע למשרד האוצר שלוש דרכים חלופיות לממן המהלך. ליבה של המחלקות בוועדת העבודה והרווחה עומד על כך שהאוצר מוכן לתת יד תוך התחשבות בחלופה אחת בלבד. לטענת הוועדה, האוצר הציג תחשיב מטעה ומופרך שכל מטרתו היא טרפוד המהלך והקפאתו.

לאחר לחץ כבד מצד חברי הוועדה, חשף היום האוצר את הנתונים המדויקים שברשותו לגבי מספר האלמנים הזכאים והעלות המשוערת במידה ויושוו זכויותיהם באופן מנופק ואמפירי. על פי הנתונים שהציגו נציגי האוצר בוועדה, עולה כי מדובר בכ-4,500 זכאים ובתוספת של כ-900 שקלים לחודש בלבד (אלמנה זכאית לסכום של 1,800 שקלים בחודש).

לטענתו של יו"ר הוועדה, ח"כ מהליכוד חיים כץ, האוצר מחשב את עלות השוואת הזכויות (4.2 מליון שקל בשנה) לתקופה של 30 שנה ובכך נוקב במחיר מוגזם לכל הדעות ומציג בפני הוועדה מצג שווא. יו"ר הוועדה הציב בתגובה את סעיף ההשוואה כתנאי בל יעבור בהעברת התיקון וקרא לנציגי האוצר להציג בפני הוועדה אפשרות בה יושוו זכויות האלמנים בד בבד עם שמירה על זכויות עמיתי הקרנות הוותיקות.

על פי חישובי האוצר, הפנסיונרים יחיו (בעזרת השם) עד 120 שנה ויותר. ח"כ כץ קרא לנציגי האוצר למהר ולהעביר את ההחלטה שכן השעה דוחקת והקשישים מצפים לתוספת אשר תאפשר להם לחיות את חייהם בכבוד.

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - אפליה בעבודה

ערבי ישראלי שלא התקבל לעבודה במלצרות במסעדה כשרה בנמל תל אביב, דרש לקבל פיצויים בגין אפליה אסורה מכוח חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. 

העובד שלקה במהלך עבודתו במחלה נפשית, פוטר לאחר שנערך לו שימוע שלישי וטען כי מדובר בפיטורין שלא כדין עקב מצבו הרפואי.  

העובד טען כי פוטר עקב פציעתו בתאונת עבודה ודרש פיצויים בגין פיטורין שלא כדין. 

פקיד בסוכנות ביטוח טען כי הוא הופלה לרעה בשל כוונתו לממש זכויותיו כהורה, לכן ביקש פיצויים.  

האם העירייה הפלתה את פקיד השומה הסובל מלקות שמיעה, והאם פיטוריו בוצעו כדין. 

כלכלנית בחברת חשמל טענה כי היא פוטרה בשל הריונה, מנגד טענה הנתבעת כי העובדת התפטרה מיוזמתה. 

האם פיטוריו של חתם ראשי בן 65 מוצדקים, או קיימת בהם אפליה מחמת גילו המבוגר? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.