www.ovdim.org.il

הרשעה פלילית בעקבות פיטורי אישה בהריון

דרגו את המאמר

הרשעה בפלילים בגין פיטורי אישה בהריון


ע"פ 6291-05-10


בישראל, בדומה למדינות מערביות מתקדמות, קיימות הגנות שונות על נשים בהריון במקום העבודה. הגנות אלה, הקבועות בחוק, נועדו אפוא למנוע אפליה ופיטורים של אישה בהריון גם כאשר הפיטורים אינם נובעים מההריון אלא מסיבות אחרות. הרציונאל מאחורי מטריית הגנה זו יונק מהתפיסה כי אישה בהריון אשר תמצא עצמה מובטלת תתקשה להשתלב בשוק העבודה בשל היותה בהריון, ולאחר מכן בגין היותה אם לתינוק רך.


לפיכך, לא רק שפיטורי אישה בהריון אסורים לפי החוק, ועל כן נשים אשר הופלו בשל הריונן זכאיות לפיצויים משמעותיים, אלא שעסקינן גם בעבירה פלילית של ממש. להלן דוגמא להרשעה ומתן גזר דין בגין עבירות כגון דא.


הנאשמת במקרה דנן הייתה חברת כוח אדם אשר העסיקה את העובדת. הנאשם היה מנהל סניף באר שבע של החברה במועד האירועים, והעובדת הועסקה על ידי הנאשמים בתור מזכירה במשך כשנתיים. בפברואר 2005 החליטו הנאשמים להביא את עבודתה של העובדת לכדי סיום, וזאת לאחר שהאחרונה "נתפסה" כאשר היא מחתימה כרטיס של עובד אחר.
 

 

      קראו עוד בתחום:

 

עבודתה של העובדת הופסקה לאלתר והיא בחודש החמישי להריונה. לאחר סיום עבודתה במפעל, העובדת לא הוצבה במקום עבודה חלופי. אי לכך, היא פנתה למשרד התמ"ת, לממונה על חוק עבודת נשים, וזו פתחה בהליכים פליליים כנגד הנאשמים.

 

לאור זאת, הנאשמים פנו לממונה לשם התרת פיטורי העובדת. פנייתם נדחתה אך למרות זאת העובדת לא הוחזרה לעבודה לאחר מכן. בשלב מסוים, הנאשמים ניסו לשבץ את העובדת בביצוע עבודות ניקיון, אך האחרונה סירבה.


ידעו בוודאות שהיא בהריון


בית הדין האזורי לעבודה קבע כי הנאשמים ידעו בוודאות כי העובדת הייתה בהריון בעת פיטוריה. קביעה זו התבססה על הודאת הנאשמים בפנייתם לממונה על חוק עבודת נשים. כמו כן, הודגשה בעניין זה גם עדותה המהימנה של העובדת על כך שהנאשם (המנהל) ידע אודות ההריון עובר לפיטורים. בית הדין קבע כי הנאשמים לא השכילו להציע לעובדת מקום עבודה חלופי. לגבי ההצעה לעבוד בעבודות ניקיון, נטען כי היה מדובר בהצעה שניתנה לעובדת לאחר דחיית היתר פיטוריה ו"מן השפה לחוץ".


על בסיס קביעות אלה, בית הדין לעבודה הרשיע את הנאשמים במיוחס להם וקבע כי הללו התכוונו להפסיק, ואף הפסיקו בפועל, את עבודתה של העובדת, וזאת כאשר הם יודעים שהאחרונה בהריון בחודש מתקדם. דהיינו, מדובר בפיטורים אשר היו מנוגדים להוראות סעיפים 9(א) ו-14(א)(6) לחוק עבודת נשים, התשי"ד-1954.


בית הדין הגיע להחלטתו הנ"ל למרות שלא הוכח הקשר בין הפיטורים ובין ההריון. בהכרעת הדין הדגישו השופטים כי "הוראות החוק אינן תולות איסור פיטורים בהיותו נובע דווקא מההריון". למעשה, ההוראות אשר אוסרות על פיטורי אישה בהריון לפי חוק זה נועדו להתמודד עם "מציאות בה אישה הרה מפוטרת מבלי שניתן למעסיקה היתר הממונה לפטרה". במקרה דנן, משלא הייתה מחלוקת שהנאשמים ידעו על ההריון, אך לא פנו לקבלת היתר לפיטורי העובדת, הרי שהיה ניתן להרשיעם במיוחס להם.


גזר הדין


בית הדין לעבודה נענה לבקשתו של הנאשם ונמנע מלהרשיעו בדין פלילי בגין העבירה. החלטה זו התקבלה במסגרת בחינת נסיבות חייו האישיות של הנאשם (היותו בן 58, בעל עבר נקי והתנהלות נורמטיבית). תסקיר שירות המבחן עמד על כך שמדובר באדם המתפקד ברוב תחומי חייו באופן חיובי וכן צוין מצבה הבריאותי הרופף של אשתו. השופטים קבעו כי ההליך הפלילי אשר נוהל כנגד הנאשם במקרה דנן היה מרתיע דיו והיה די בקיומו בלבד כדי להגיע לתוצאת האיזון הראוי בין אינטרס הנאשם ולבין האינטרס הציבורי.


עם זאת, בנוגע לחברה, בית הדין קבע כי לא ניתן להימנע מהרשעתה. "בניגוד לאדם פרטי, כאשר תאגיד עומד בפני הרשעה פלילית, מחד, אין כל משמעות לשיקולי שיקום, מאידך, קיימת משנה חשיבות להשלכות ההחלטה של אי הרשעה בעבירות כאלה, על הנורמות החברתיות והמסר הציבורי המתחייב מהן".


בגזר הדין, עמד בית הדין לעבודה גם על חומרתן של העבירות בהן הורשעו הנאשמים. "בניגוד לעבירות אחרות הנוגעות לחוקי המגן במשפט העבודה הישראלי, המחוקק קבע כי כאשר מדובר בחוק עבודת נשים, הדרך הראויה להתייחס להפרת החוק הינה על ידי הליכים פליליים ולא הליכים מנהליים", נכתב בגזר הדין, "אי לכך, הרשעתה של החברה הינה מתבקשת ויש להטיל עליה קנס בגובה עשרת אלפים שקלים".
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

עובדת שפוטרה במהלך טיפולי פוריות תבעה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

פיטורי עובדת בהריון בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

התובעת טענה כי פוטרה מעבודתה רק בשל היותה אם חד הורית

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

התובעת לא התקבלה לעבודה בשל היותה בהיריון

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

מדריכת פילאטיס פוטרה במהלך הריונה עקב סגירת הסטודיו

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

הקופאית טענה כי נערך לה שימוע במהלך ההריון ודרשה פיצויים

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

קוסמטיקאית עצמאית דרשה פיצויי פיטורין וזכויות סוציאליות

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.