www.ovdim.org.il

חוזה עבודה - פיצוי מוקדם בשל עזיבה מוקדמת

דרגו את המאמר

תשלום פיצוי מוסכם בגין עזיבת עבודה


עבודתם של עובדים רבים במשק דורשת קורסי הכשרה והכנה. לא אחת, מדובר בקורסים ממושכים אשר עלותם למעסיק הינה גבוהה ביותר. אי לכך, פעמים רבות, מעסיקים "מבטחים" את עצמם מפני "עזיבת עובדים מוקדמת". "ביטוח" זה נעשה על ידי הוספת סעיף לחוזה העבודה המאפשר לחייב עובדים העוזבים לאחר זמן קצר בעלות קורס ההכשרה באופן יחסי. מהו אפוא כוחו של סעיף זה בחוזה העבודה? האם עובד ייאלץ לשלם את הפיצוי המוסכם בפועל? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית הדין לעבודה, במסגרת תביעה של חברת אבטחה כנגד עובד אשר התפטר.

 

      קראו עוד בתחום:

 

מתוך חשיבות הדברים, הסעיף הרלבנטי בחוזה העבודה יובא כאן במלואו:

"במידה והעובד הפסיק מיוזמתו את עבודתו, מכל סיבה שהיא, וזאת לפני שהסתיימה תקופת ההעסקה המינימאלית (או במידה והעובד פוטר בגין אי כשירות מקצועית, עבירת משמעת או בעיות כושר גופני), העובד ישיב למעסיק סך של 25,000 ₪ כפיצוי מוסכם מראש באופן יחסי למספר החודשים בהם סיים עבודתו טרם עבור תקופת ההעסקה המינימאלית".

 

חברת השמירה טענה כי על התובע לשלם לה את עלות הכשרתו בסך 24,000 שקלים, וזאת ביחס לתקופת עבודה של חודש וחצי בלבד. לטענתה, קורס ההכשרה היה מורכב מסך של 650 ₪ ליום, בתוספת מע"מ. אי לכך, היות ודובר על קורס בן 20 ימים, החברה טענה כי עלותו עומדת על 15,000 שקלים. ל-15,000 שקלים אלה ביקשה החברה להוסיף הוצאות שונות כגון עלויות מס, בדיקות רפואיות, מבחני התאמה, מבחני כושר וכדומה.

 

תשלום הפיצוי המוסכם בחוזה, אימתי?

 

הלכה פסוקה היא כי כאשר מעסיק שולח עובד לקורס על חשבונו, והעובד עוזב את מקום העבודה במהלך הקורס או זמן קצר לאחר מכן, המעסיק יכול להתנות את השתתפותו של האחרון בהחזר שכר עבודה ששולם ועלות הקורס. עם זאת, יצוין כי מקרים אלו נבחנים על בסיס מבחן הסבירות ומטרתם לשמור על האינטרס של המעביד מבלי "לרמוס" את העובד.

 

"אין כל מניעה שהמעביד יממן לעובדים קורס הכשרה מקצועית בתחילת עבודתם תמורת התחייבות להעסיקם בזמן מוגדר. כאשר אותם עובדים מתפטרים לאחר תקופה קצרה זכאי המעסיק לחייבם בתשלום עלות הקורס ובלבד שהעלות היא ביחס נאות לסכום החוב", נכתב בפסק הדין.

 

במקרה זה, בית הדין לעבודה ציין כי התובע לא העלה כל טענה בנוגע לחוסר סבירותו של הפיצוי המוסכם. לעומת זאת, החברה הציגה שורה של קבלות ועדויות אשר תמכו בטענותיה כי מדובר בקורס יוקרתי אשר עלותו משמעותית. אי לכך, נקבע כי הפיצוי המוסכם בחוזה העבודה הוא הפיצוי אשר יש לפסוק לטובת החברה. יודגש כי בית הדין לעבודה היה יכול להתערב בסכום הפיצוי, אך התובע לא הוכיח ואף לא טען כי מדובר בסכום בלתי סביר (כפי שדורש החוק וכפי שקובעת הפסיקה).

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - חוזה עבודה

התובע פוטר לפני החגים מבלי שנערך לו שימוע, על כן פנה לבית הדין ודרש פיצויים בגין פיטורין שלא כדין. 

הנהלת בית הספר להוקי רולר הגישה תביעה נגד מדריך לשעבר לתשלום פיצויים בגין הפרה יסודית של חוזה העבודה עקב גזל סודות מסחריים. 

איש מכירות דרש לקבל מהמעסיקה עמלות על מכירות שביצע ופיצוי בגין עגמת נפש על רקע נסיבות סיום יחסי עובד מעביד. 

מנהל מחלקת פיקוח טען כי נקרא לבצע קריאות פתע על ידי המוקד של העירייה ולא קיבל תשלום עבורן.  

בית הדין לעבודה קבע כי קבוצת כדורסל לא הפסיקה את עבודתו של מאמנה בגין העדר תעודת אימון. נקבע כי מדובר בפיטורים והפרת חוזה לתקופה קצובה... 

בית הדין הארצי לעבודה קבע כי עובדי מחסני חשמל יכולים להתארגן ללא קשר לעובדי שקם אלקטריק וביג סנסור, וזאת בשל היותם יחידת מיקוח נפרדת... 

האם יחסי עבודה המוסדרים במסגרת הסכם קיבוצי מונעים פנייה ישירה לעובדים מצד המעסיק? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.