www.ovdim.org.il

עובד עזב עבודה למרות התחייבות - האם המעביד יקבל פיצויים?

דרגו את המאמר

דחיית תביעה של מעסיק לפיצוי בגין עזיבת עבודה בניגוד לחוזה עבודה

 

בית הדין לעבודה נדרש לבחון את זכאותה של חברת אבטחה לפיצויי בגין עזיבת שניים ממאבטחיה בטרם צבירת ותק של שנה, וזאת על בסיס סעיף פיצוי בחוזה עבודה. מדובר בחברת אבטחה אשר זכתה במכרז למתן שירותי אבטחה בפרויקט עוטף ירושלים. בהתאם להוראות המכרז, היה על החברה לגייס עובדי אבטחה ולהכשירם לעבודה באמצעות קורס הכשרת מאבטחי מעבר. הנתבעים, אשר הועסקו כמאבטחים במסגרת הפרויקט, חתמו על חוזה עבודה ובו סעיף פיצוי למעסיק במידה ויעזבו בטרם השלמת שנת עבודה.

 

בסעיף זה התחייבו הנתבעים לשלם לחברה "את מלוא הנזק אשר ייגרם לה, וכן עלויות ההכשרה" בסכום שאינו עולה על 5,000 שקלים. הנתבעים לא השלימו את תקופת העבודה המינימאלית והחברה הגישה כנגדם תביעה בבית הדין לעבודה. הנתבעים טענו כי החברה איננה זכאית לפיצויים וזאת משום שהתפטרותם נבעה מהעסקתם בשעות נוספות מרובות, וזאת בניגוד לחוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א-1951. לטענתם, נסיבות עבודתם לא אפשרו את הישארותם במקום העבודה במשך כל תקופת העבודה המינימאלית.

 

יום עבודה לפי החוק

 

סעיף 2 לחוק שעות עבודה ומנוחה קובע כי אורכו של יום עבודה הוא שמונה שעות. כמו כן, בעבודת לילה, ביום שלפני חג או לפני המנוחה השבועית (על פי הסכם או נוהג), יום עבודה לא יארך יותר משבע שעות. סעיף 3 לחוק מגדיר שבוע עבודה ככזה שאינו עולה על 45 שעות עבודה. שבוע העבודה אף קוצר בהסכם בין ההסתדרות הכללית לבין לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, בשנת 1995, ל-44 שעות בלבד., והחל משנת 1997 ל-43 שעות.

 

      קראו עוד בתחום:

 

סעיף 11 לחוק שעות עבודה ומנוחה קובע כי שר העבודה והרווחה מוסמך להתיר עבודה בשעות נוספות, בענפי עבודה מסוימים, וביניהם ענף השמירה. ההיתר הכללי לעניין זה, אשר תקף למקרה דנן, הינו היתר להעסיק שומרים כארבע שעות נוספות ביום ו-12 שעות נוספות לשבוע. דהיינו, אין להעסיק עובד יותר מ-12 שעות ביום או יותר מ-52 שעות נוספות בחודש.

 

"העסקה מעבר לשעות בתנאים בלתי אנושיים"

 

לאחר בחינת נסיבות המקרה הנדון, בית הדין הגיע למסקנה כי הנתבעים דכאן הועבדו בניגוד לחוק וההיתר הכללי אשר ניתן לפיו. לדוגמא, הוכח שבוע בו אחד הנתבעים הועסק 60 שעות. בחודש אחר, הועסק המאבטח בשלוש משמרות בנות 24 שעות כל אחת.

 

מדובר בדפוס העסקה אשר חזר על עצמו פעם אחר פעם. "ממצאים עובדתיים אלה מחזקים את גרסת הנתבע ועדותו לפיה הוא התפטר מעבודתו בשל תנאי עבודתו הקשים שכללו, בין היתר, העבדה בשעות נוספות רבות ובמשמרות רצופות", נכתב בפסק הדין. הדברים היו דומים גם בעניינו של הנתבע השני. בחודש פברואר בשנת 2007 הועסק האחרון 68 שעות בשבוע (13 שעות יותר מן המותר) וגם הוא עבד מספר פעמים במשמרות בנות 24 שעות.


בית הדין לעבודה קבע כי העובדה שהנתבעים דכאן התחייבו כלפי התובעת לתקופת עבודה מינימאלית איננה יכולה להשכיר את ניצולם והעסקתם באופן מובהק בניגוד לחוק. מדובר אפוא בנסיבות אשר היו מצדיקות גם התפטרות בדין מפוטר לפי סעיף 11(א) לחוק פיצויי פיטורים.

 

קל וחומר כי אם הדברים אמורים כלפי פיצויי פיטורים, אין לחייב עובדים אלו בפיצוי החברה בעבור עזיבתם. יתרה מכך, בית הדין קבע כי תביעתה של התובעת לפיצויי הוגשה בחוסר תום לב. כיצד יכולה החברה להגיש את התביעה דנן, לאכוף התחייבויותיהם של העובדים לשעבר, אשר הועסקו בתנאים "בלתי אנושיים ובניגוד לדין", תהו השופטים.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - חוזה עבודה

התובע פוטר לפני החגים מבלי שנערך לו שימוע, על כן פנה לבית הדין ודרש פיצויים בגין פיטורין שלא כדין. 

הנהלת בית הספר להוקי רולר הגישה תביעה נגד מדריך לשעבר לתשלום פיצויים בגין הפרה יסודית של חוזה העבודה עקב גזל סודות מסחריים. 

איש מכירות דרש לקבל מהמעסיקה עמלות על מכירות שביצע ופיצוי בגין עגמת נפש על רקע נסיבות סיום יחסי עובד מעביד. 

מנהל מחלקת פיקוח טען כי נקרא לבצע קריאות פתע על ידי המוקד של העירייה ולא קיבל תשלום עבורן.  

בית הדין לעבודה קבע כי קבוצת כדורסל לא הפסיקה את עבודתו של מאמנה בגין העדר תעודת אימון. נקבע כי מדובר בפיטורים והפרת חוזה לתקופה קצובה... 

בית הדין הארצי לעבודה קבע כי עובדי מחסני חשמל יכולים להתארגן ללא קשר לעובדי שקם אלקטריק וביג סנסור, וזאת בשל היותם יחידת מיקוח נפרדת... 

האם יחסי עבודה המוסדרים במסגרת הסכם קיבוצי מונעים פנייה ישירה לעובדים מצד המעסיק? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.