www.ovdim.org.il

האם ישולמו פיצויי פיטורים לאחר 10 חודשים בלבד?

דרגו את המאמר
  התקבלו 10 דירוגים בציון ממוצע: 3.7 מתוך 5

פיצויי פיטורים לאחר עשרה חודשי עבודה, האמנם?


עובדים אשר מפוטרים מעבודתם זכאים לקבל פיצויי פיטורים בהתקיים שני תנאים מצטברים – הפיטורים נעשו מצידו של המעביד, והעובד צבר שנת וותק אחת לפחות. עם זאת, ישנם מעסיקים אשר מפטרים עובדיהם בסמוך לשנת העבודה הראשונה, וזאת מתוך אינטרס זר להימנע מתשלום פיצויי פיטורים.

 

מטרתו של סעיף 3 לחוק פיצויי פיטורים הינה להתמודד עם תופעה זו. סעיף זה קובע כי כל עוד לא הוכח אחרת, יש לראות פיטורים לקראת תום השנה הראשונה כפיטורים המזכים את העובד בפיצויי פיטורים.


סעיף זה קובע, כאמור, חזקה כי מי שפוטר בסמוך לסיום שנת עבודתו הראשונה יש לראותו כעובד אשר פוטר מתוך כוונת המעסיק להימנע מתשלום פיצויי פיטורין. כמו כן, נטל ההוכחה מוטל במקרים אלו על המעסיק ועליו לשכנע את בית הדין לעבודה כי פיטורי העובד לא נבעו מניסיון התחמקות מפיצויי פיטורין.

 

      קראו עוד בתחום:

 

אחד הגורמים אליהם יש לשים לב במקרים אלו הוא תקופת הזמן אשר נותרה לעובד להשלים שנת עבודה. ישנו יחס ישיר בין סמיכות הפיטורים לצבירת השנה לבין הזכאות לפיצויי פיטורין. לאמור, אין דין פיטורין לאחר 11 חודשים וחצי כדין פיטורין לאחר 10 חודשים בלבד. באחת הפרשיות בה, נדונו פיטורים לאחר 10 חודשי עבודה, בית הדין הארצי קבע כי המונח "סמוך" בסעיף 3 לא הוגדר ויש על כן לפרשו בהתאם לנסיבות המקרה הנדון.


בפסק הדין הזה ציין בית הדין הארצי כי השאלה הנבחנת היא – מה הוביל לפיטורי העובד. לאמור, האם התקיימה סיבה אחרת אשר היה בה כדי להכיר בכך שהפיטורים היו מוצדקים באותו מועד. אם לא יוכח כך על ידי המעביד, חזקה כי הפיטורים נעשו על מנת להימנע מתשלום פיצויי פיטורים.

 

בנוגע לפיטורים לאחר 10 חודשים, הוסיף בית הדין לעבודה ופסק - יש תחולה לסעיף 3 לחוק פיצויי פיטורים גם אם העובד הועסק תקופה קצרה מ - 11 חודשים כל אימת שבית הדין משוכנע כי סיום העסקתו של התובע נעשה רק על מנת להימנע מתשלום פיצויי פיטורים. יש לציין כי בית הדין לעבודה הכיר גם בפיטורים לאחר תשעה חודשים ושלושה שבועות כפיטורים אשר מטרתם הייתה התחמקות מפיצויי פיטורים.

 

דוגמא לפסק דין

 

במקרה אשר הונח לפתחו של בית הדין לעבודה, טען עובד בחברת משקאות קלים כי פוטר בסמוך לתום שנת עבודתו הראשונה ועל כן הוא זכאי לפיצויי פיטורין. התובע טען כי התחיל את עבודתו בתחילת פברואר 2005, ופוטר לאחר עשרה חודשים וחצי.

 

הנתבעת טענה, כמובן, כי העובד פוטר בגין תפקודו הלקוי ואי התאמתו לתפקיד. בית הדין לעבודה העדיף את גרסתו של התובע על פני גרסת המעסיקה. ראשית, מכתב הפיטורים אשר ניתן לתובע לא פירט את עילת נסיבות סיום יחסי העבודה.

 

 

כמו כן, הנתבעת טענה כי לעובד יש תיק אישי אך לא השכילה היא להציג תיק זה בבית הדין לעבודה (חרף הטענה כי נערכו עם התובע שיחות רבות בגין אי שביעות רצון מתפקודו). זאת ועוד, החברה טענה כי מנהלו הישיר של התובע ערך עימו שיחות רבות ובהן מתח ביקורת על עבודתו. עם זאת, מנהל זה לא הובא לעדות בפני בית הדין לעבודה, עניין אשר עמדה לחברה הנתבעת לרועץ.

 

לסיכום, בית הדין לעבודה קבע כי המעסיקה לא הרימה את הנטל אשר הונח על כתפיה ולא הוכיחה כי מדובר בפיטורים בגין תפקוד לקוי. אי לכך, נפסק כי התובע יזכה לפיצויי פיטורים בשיעור משכורת אחת.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.