www.ovdim.org.il

פיצויי פיטורין לאחר גניבה שהוכרה כהפרת משמעת

דרגו את המאמר

פיצויי פיטורין בעקבות פיטורין לאחר גניבה 

האם עובדת אשר פוטרה לאחר שלקחה כדורים מבית המרקחת בו עבדה, תוך כדי הנחה הגדולה מהמותר, זכאית לפיצויי פיטורין ודמי הודעה מוקדמת? שאלה זו הוגשה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בפני השופטת חנה בן יוסף.

 

התובעת עבדה בבית המרקחת במשך כשנה ושבעה וחודשים, בתור סוכנת מכירות, כאשר בינה לבין החברה קיימת מחלוקת לגבי נסיבות פיטוריה. מנהל בית המרקחת טען כי התנהגות התובעת הייתה בגדר הפרת משמעת חמורה, זאת משלקחה מוצרים בניגוד לנוהלי החברה ואף זיכתה עצמה בהנחה מעבר להנחה שבית המרקחת מעניק לעובדים. אי לכך, טען המנהל, יש לראות את התובעת כמי שהתפטרה תוך כדי גרימת נזק ולכן היא אינה זכאית לפיצויי פיטורין או הודעה מוקדמת.


התובעת טענה כי נשלחה הביתה ממקום עבודתה ביום פיטוריה וזאת לאחר שמספר ימים קודם לכן לקחה כמה כדורי ויטמין מקופסא בפינת החזרות. לטענתה עשתה זאת בנוכחות עובדת נוספת מאחר והדבר היה נהוג בין עובדי בית המרקחת.

 

התובעת הוסיפה כי לאחר מספר ימים נדרשה היא על ידי האחראית לשלם עבור הכדורים שלקחה וכך עשתה. התשלום נעשה בנוכחות עובדת אחרת בשם קרן כאשר העובדת האחרת מאשרת בפניה שעובדי החנות אמורים לקבל 30% הנחה (התובעת אף התקשרה לסיגל האחראית שאישרה שההנחה היא 30%).

 

      קראו עוד בתחום:

 

מתבקשת לעבור בדיקת פוליגרף


למחרת, טענה התובעת, נדרשה היא לעלות למשרד מנהל בית המרקחת אשר החל לתקוף אותה בטענה שהוא אינו יודע אם לא גנבה בעבר באותו אופן ולכן הציעה לה לגשת לבדיקת פוליגרף. באותה פגישה המנהל אף ביקש ממנה ללכת הביתה עד שתעבור את הבדיקה.

 

התובעת ציינה כי נפגעה מהיחס והאשמות שהוטחו בה והסכימה לבצע את בדיקת פוליגרף במידה ויוענק לה מכתב פיטורין. המנהל סירב לדרישתה ויום לאחר מכן דיבר עם התובעת חשב החברה, אשר אמר לה שעל פי הנחיית המנהל - אם היא לא מוכנה לעבור את בדיקת הפוליגרף, אין לה מה לחזור לעבודה והמשכורת תישלח אליה בדואר.

 

לאחר כחמישה ימים קיבלה התובעת מכתב ובו משכורת אחרונה בניכוי שבועיים הודעה מוקדמת כאשר בשכר לא נכללו בונוסים, ובנוסף קיבלה מכתב לפיו היא זו שהתפטרה מהעבודה. התובעת חזרה באותו יום למשמרת שלה בשעה 15:00 לאחר שלבשה את החלוק כדי להתחיל בעבודה נדרשה על ידי המנהל לעזוב את המקום.

 

      קראו עוד בתחום:

 

פיטורין או התפטרות?


השאלה עליה נדרש בית הדין לענות הייתה - האם יש בנסיבות שתוארו כדי להוות פיטורין כטענת התובעת או שמא מדובר בהתפטרות.

 

עורך דינה של התובעת טען כי יש לקבל את גרסת מרשתו לעניין זה לפיה המנהל אמר לה לעזוב את העבודה עד שתעבור את בדיקת הפוליגרף. כמו כן ציין עורך הדין כי בהמשך, כאשר שהודיעה מרשתו למנהל שהיא אינה מוכנה לעבור את הבדיקה אלא בתנאי שתקבל מכתב התחייבות לפיטורין, נאמר לה לא לחזור לחנות.

 

השופטת קובעת - פיטורין אך בעקבות הפרת משמעת


השופטת קבעה כי יש לראות את נסיבות סיום ההתקשרות כפיטורין בהתאם לכל האמור לעיל ובהתחשב בדבריו של המנהל לתובעת שאין לה מה לחזור לעבודה בטרם תעשה את בדיקת הפוליגרף.

 

בהקשר לבדיקת הפוליגרף, השופטת קבעה כי בית המרקחת לא הצביע על מקור החובה לפיה על עובד לעבור בדיקת במכונת אמת וגם בנסיבות המקרה דנן, אף שהתובעת הציעה מלכתחילה לעבור את הבדיקה, לא הייתה עליה כל חובה להיבדק.

 

לאחר שקבעה השופטת כי העובדת פוטרה, היה עליה לקבוע האם היא זכאית גם לפיצויי פיטורין, חרף החשדות החמורות שנגדה. בענין זה סברה השופטת כי יש אכן מקום לקבוע שהתנהגות התובעת בעת שנטלה את הכדורים, ולאחר מכן העובדה שזיכתה עצמה בהנחה גבוהה מההנחה המותרת, וזאת בניגוד להנחיית מנהלת החנות, יש בה משום הפרת משמעת בניגוד לסעיף 17 לחוק פיצויי פיטורין. אי לכך, פסקה השופטת כי יהיה זה נכון בנסיבות המקרה לקבוע שהתובעת איננה זכאית לתמורת הודעה מוקדמת וכי סכום פיצויי הפיטורין יעמוד על שכר חודש אחד בלבד.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.