www.ovdim.org.il

פיצויי פיטורים לספורטאי בתום חוזה לתקופה קצובה, האמנם?

דרגו את המאמר

פיצויי פיטורים לשחקן כדורסל

 

במשך כעשר שנים נחשב ג'ו דאוסן, שחקן כדורסל ותיק הנשוי לאזרחית ישראלית, לאחד מעמודי התווך היציבים ביותר בענף הכדורסל בישראל. דאוסן, עתיר הניסיון, שיחק בקבוצות ישראליות רבות במרוצת השנים (מכבי ירושלים, בית"ר תל אביב, מכבי ראשון לציון). 

 

עם זאת, ייתכן ושמו של האחרון ייזכר בשנים הבאות יותר בשל מאבקו המשפטי מול מכבי ראשון לציון, ולא רק בשל יכולתו "לקטוף ריבאונדים" באזור הצבע. במסגרת תביעה אשר הוגשה על ידי דאוסן, כנגד עמותת מכבי ראשון לציון, טען הכדורסלן הותיק כי הוא זכאי לפיצויי פיטורים בעקבות אי המשך העסקתו בקבוצה. בית הדין לעבודה קיבל את התביעה ופסק לתובע פיצויי פיטורים.

 

התובע, שחקן כדורסל, עבד במכבי ראשון לציון במשך שלוש עונות, כשלוש שנים. שני הצדדים חתמו על חוזה עבודה לתקופה קצובה כאשר הנתבעת הינה "עמותה המנהלת קבוצת כדורסל בוגרים בליגת העל". שכרו האחרון של התובע היה כ-370,000 שקלים ברוטו לעונה. הנתבעת לא הציע לשחקן הכדורסל להאריך את חוזהו. אי לכך, טען התובע, אי חידוש החוזה חייב לזכות אותו בפיצויי פיטורים.

 

      קראו עוד בתחום זה:

 

בפסק הדין נקבע כי מאחר ומדובר בחוזה העסקה לתקופה קצובה, זכאותו העקרונית של התובע לפיצויי פיטורין תקום כאשר יוכח שהעמותה לא הציעה לתובע לחדש את החוזה. לעניין זה, אין נפקא מינה אם השחקן היה מעוניין בחידוש החוזה, אם לאו. סעיף 9 לחוק פיצויי פיטורים, התשכ"ג-1963, קובע כי במידה ועובד המועסק תחת חוזה לתקופה קצובה, והתקופה באה לקיצה, רואים בעובד זה כאילו פוטר, וזאת כל אימת שלא הוצע לו לחדש החוזה.

 

מכבי טענה: "השכר כלל פיצויי פיטורים"

 

מכבי ראשל"צ טענה כי התובע הועסק "למשימה מוגדרת", ומשהושלמה המשימה, החוזה תם ואין הוא זכאי לפיצויי פיטורים. בית הדין קבע כי טענה זו לא הוכחה כלל וכלל. קבוצת הכדורסל ניסתה לטעון גם כי שכרו של התובע כלל את פיצויי הפיטורים, אך לא הוצגה כל הוכחה משפטית קבילה לעניין זה.


בסופו של היום, בית הדין לעבודה קבע כי יש לקבל את התביעה וחייב את קבוצת הכדורסל לשלם פיצויי פיטורים לשחקן. עו"ד דינו של התובע, לשעבר מאמן קבוצות כדורסל בליגות הבכירות בישראל, אמר באתר Ynet כי מדובר בתקדים משפטי חשוב מבחינת זכויות עובדים של שחקני כדורסל. זכויותיהם של אלו מופרות לא אחת, ופסק הדין החשוב מעיד על תפנית משמעות בעניין זה. מעתה, שחקני כדורסל, גם שחקנים מקצוענים, ייהנו מהכרה במערכת היחסים ביניהם לבין הקבוצה כמערכת יחסי עובד מעביד, על כל המשתמע מכך, טוען עורך הדין.

 

למעשה, מקור "התרמית" מצוי בחוזה האחידים אשר נחתמים עם שחקני כדורסל (וכדורגל) בישראל. חוזים אלו כוללים סעיף מיוחד הקובע כי במידה והשחקן מפוטר מעבודתו, השכר הכולל שלו מכיל גם דמי הבראה ופיצויי פיטורים. כמו כן, מוסכם בחוזה כי הוא יישלח למשרד התמ"ת לקבל את אישורו של הממונה על יחסי עבודה במשרד.

 

בפועל, מרבית החוזים אינם נשלחים לאישור וספורטאים רבים אינם מודעים לזכויותיהם. חוק הספורט מחייב שחקנים וקבוצות לפנות למוסדות לבוררות של ההתאחדויות והאיגודים, כאשר ישנה מחלוקת משפטית בין הצדדים. עם זאת, בוררות איננה יכולה לעסוק בפיצויי פיטורים ועל כן סוגיה זו לא עלתה לדיון בהליכים אלו. פסק דין דאוסן יכול להביא לשינוי משמעותי בנוגע לזכויותיהם של ספורטאים מקצוענים בישראל.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - חוזה עבודה

התובע פוטר לפני החגים מבלי שנערך לו שימוע, על כן פנה לבית הדין ודרש פיצויים בגין פיטורין שלא כדין. 

הנהלת בית הספר להוקי רולר הגישה תביעה נגד מדריך לשעבר לתשלום פיצויים בגין הפרה יסודית של חוזה העבודה עקב גזל סודות מסחריים. 

איש מכירות דרש לקבל מהמעסיקה עמלות על מכירות שביצע ופיצוי בגין עגמת נפש על רקע נסיבות סיום יחסי עובד מעביד. 

מנהל מחלקת פיקוח טען כי נקרא לבצע קריאות פתע על ידי המוקד של העירייה ולא קיבל תשלום עבורן.  

בית הדין לעבודה קבע כי קבוצת כדורסל לא הפסיקה את עבודתו של מאמנה בגין העדר תעודת אימון. נקבע כי מדובר בפיטורים והפרת חוזה לתקופה קצובה... 

בית הדין הארצי לעבודה קבע כי עובדי מחסני חשמל יכולים להתארגן ללא קשר לעובדי שקם אלקטריק וביג סנסור, וזאת בשל היותם יחידת מיקוח נפרדת... 

האם יחסי עבודה המוסדרים במסגרת הסכם קיבוצי מונעים פנייה ישירה לעובדים מצד המעסיק? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.