www.ovdim.org.il

פיצויי פיטורים מס

דרגו את המאמר
  התקבלו 9 דירוגים בציון ממוצע: 3.4 מתוך 5

פיצויי פיטורים מס


חוק פיצויי פיטורים קובע כי עובד אשר מפוטר זכאי לקבל ממעסיקו פיצויי פיטורים בגין הפסקת עבודתו. פיצויי הפיטורים, אשר משולמים בדרך כלל במשכורת האחרונה של העובד, יכולים להגדיל באופן משמעותי את המשכורת הנ"ל. האם יש לשלם על כל הסכום מס הכנסה?


סעיף 9(7א) לפקודת מס הכנסה קובע כי "מענק הון אשר נתקבל בגין פרישה" פטור ממס (בגבולות התקרה). בית המשפט העליון, בשורה של פסקי דין אשר עסקו בעניין זה, הרחיב את המונח הנ"ל וקבע כי מענק הון כגון דא איננו רק מענק פרישה אלא גם פיצויי פיטורים וכדומה. על פי הפקודה, מענק הון זה איננו בגדר הכנסת עבודה אלא "תקבול הוני" אשר העובד מקבל כפיצוי ממעסיקו בשל אובדן מקור ההכנסה.


שיעור המס אשר חל על פיצויי פיטורים ו/או מענק פרישה, לרבות פדיון ימי מחלה, מענק הסתגלות ותשלום פדיון דמי הודעה מוקדמת, הינו שיעור המס השולי של העובד (וזאת לאחר מתן פטור מתשלום מס הכנסה בשיעור הסכום הנמוך בין מכפלת השכר הקובע לפיצויים - שכר ללא תוספות כגון אחזקת רכב - ובין התקרה המשתנה (11,950 ₪ לפי שנת 2012).

 

לעיתים, העובד יהיה זכאי לפטור מוגדל של המס. לדוגמא, במידה ונסיבות תשלום פיצויי הפיטורים היו בגין פטירה של העובד, תקרת הפטור תוכפל. כמו כן, ישנם מקרים נוספים בהם יהיה ניתן לבקש את הגדלת הפטור עד 150% מהשכר הקובע, וזאת כל אימת שהגדלה לא עברה את התקרה.

 

כיצד משולם המס?


מס על פיצויי פיטורים משולם עם פרישה או עזיבה. המס ינוכה מתוך סך תשלום פיצויי הפיטורים ו/או מענק הפרישה, וזאת בהתאם להוראות חוקי המס ופקיד השומה (מס הכנסה). המשלם יכול להיות המעסיק, קרן פנסיה, חברת ביטוח, קופת גמל מרכזית לפיצויים ו/או קופת גמל אישית לפיצויים.

 

המס משולם בעת הפרישה, וזאת לאחר שהעובד המציא את האישורים הרלבנטיים מפקיד השומה (מס הכנסה) באזור מגוריו. לאחר העברת האישורים לכל אחד מהמשלמים, מוטל על האחרונים לנכות את המס. יודגש כי החובה אשר חלה על חברת הביטוח או הקופה לנכות את המס, עם עזיבתו של העובד או עם פרישתו, חלה ותקפה גם כאשר העובד איננו מושך את כספי הפיצויים בפועל. כאשר העובד מבקש לבצע פריסת מס, פקיד השומה ייקבע על פי רוב מקדמה שתנוכה כבר במועד העזיבה במלואה.


ניכוי המס בפועל יכול להידחות במידה והעובד בחר לבצע רצף זכויות פיצויים. כמו כן, באם העובד היה מעוניין לבצע רצף קצבה, המס לא ינוכה מכספי הפיצויים אשר מיועדים לקצבה. למעשה, במקרה זה, ניכוי המס יתבצע רק דרך הקצבה החודשית הצפויה, בהתאם לשיעור המס השולי של העובד בעת קבלת הקצבה, ובכפוף לזכאותו של האחרון לפטור (על פי השכר הקובע או התקרה).

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.