www.ovdim.org.il

פיצויי פיטורים ברוטו או נטו?

דרגו את המאמר
  התקבלו 11 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

כל עובד שכיר יודע כי במידה והוא מפוטר לאחר שהוא צבר וותק של שנה לפחות, הוא זכאי לקבל פיצויי פיטורים ממעסיקו בגין פיטוריו. כמו כן, ישנם מקרים בהם זכותו של העובד לקבלת פיצויי פיטורים תעמוד לאחרון גם כאשר הוא מתפטר מהעבודה (למשל, כאשר ההתפטרות הינה בשל נסיבות שאינן תלויות בעובד).

 

      קראו עוד בתחום זה:

 

עם זאת, שכרו של העובד המשולם מדי חודש מתחלק לערכי ברוטו ונטו. ערכי הברוטו הינם השכר המוסכם לפי חוזה עבודה, וערכי הנטו הם מה שנשאר בידיו של העובד לאחר ניכויים כגון מס הכנסה, ביטוח לאומי, ביטוח בריאות, פנסיה, קרן השתלמות, ביטוח מנהלים וכדומה. כיצד אפוא יחושבו פיצויי הפיטורים? האם לפי השכר ברוטו או לפי הנטו שנותר בידיו של העובד?


ראשית, עלינו להבין מהם מרכיבי השכר הקבועים בחוק לשם תשלום פיצויי פיטורים. החוק בישראל קובע כי שכר קובע לחישוב פיצויים כולל את המרכיבים הבאים - שכר יסוד (השכר עליו הוסכם בחוזה העבודה), תוספת וותק, תוספת יוקר מחיה, תופסת מחלקתית, תוספת מקצועית ותוספת משפחה. תוספות נוספות המשולמות לעובד מדי חודש (כגון משכורת 13, בונוסים, פרמיות חודשיות, אחזקת רכב וכדומה) אינן נכללות במסגרת השכר הקובע. עם זאת, ישנן תוספות אשר העובד יכול לדרוש את הכללתן במסגרת פיצויי הפיטורים.


לדוגמא, פעמים רבות מעסיקים מבקשים לפצל באופן מלאכותי את שכר היסוד של העובד על מנת להקטין את חבותם בנושאים מסוימים. יודגש כי השכר הקובע איננו נוגע רק לענייני פיצויי פיטורים. למשל, קרן הפנסיה (ופעמים רבות, קרן ההשתלמות) מושפעת אף היא מגובהו של השכר הקובע. אחד הפיצולים הפופולאריים בעניין זה הינו קביעת שעות נוספות גלובליות. דהיינו, המעסיק קובע שהעובד מרוויח 10,000 שקלים בחודש, ולכן מתווסף סכום של כ-1,500 שקלים נוספים בגין "שעות נוספות".

 

פעמים רבות, כאשר אין הוכחה בדבר עבודה בשעות נוספות ו/או מעקב אודות השעות הנ"ל, ייתכן בהחלט כי בעת חישוב פיצויי פיטורים העובד יוכל לדרוש את הכללת התוספת המלאכותית בשכר הקובע. למעשה, ההלכה הפסוקה קבעה כי במקרים בהם העובד ישכיל להוכיח שהתוספת נשוא טענותיו הייתה חלק אינטגראלי ובלתי נפרד מהעבודה, הרי שייתכן והוא יוכל לזכות בפיצויי פיטורים הכוללים גם את הכנסתה. יש להדגיש כי לא מדובר בעניין של מה בכך. פעמים רבות, התוספות מהוות חלקי בלתי מבוטל מהשכר. יתרה מכך, פיטורים לאחר תקופה ממושכת מחושבים בהתאם לשנות עבודתו של העובד. דהיינו, ככל שהוא יוכל להכליל במשוואה סכומים נוספים, מדובר בפערים של אלפי שקלים בחשבון הסופי.


ברוטו או נטו?


ובכן, נשאלת השאלה, האם השכר הקובע הוא על בסיס הנטו או הברוטו. התשובה לכך הינה פשוטה. סעיף 12(א) לחוק פיצויי פיטורים קובע כי שיעורם של הפיצויים נקבע בהתאם למשכורתו האחרונה של העובד כפול כל שנת עבודה במקום המדובר.

 

דהיינו, הפיצויים נפסקים לפי ערך הברוטו. בית הדין הארצי לעבודה נדרש לסוגיה במסגרת ע"ע 1170/00. בפסק דין זה, בית הדין הארצי דן בערעור שהונח לפתחו ובו עובדת טענה כי פיצויי הפיטורים ששולמו לה היו על בסיס שכר הנטו. הערעור התקבל ובית הדין הארצי קבע כי היות ושכרה האחרון של העובדת עמד על כ-4,600 שקלים, היה הייתה זכאית לפיצויי פיטורים בסך כ-33,000 שקלים (עבור כ-7 שנות עבודה). זאת בניגוד לפיצויי ששולמו לה בפועל על סך של כ-27,300 שקלים.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.