www.ovdim.org.il

האם נוהג פיצויי פיטורין מוגדלים יחייב את החברה לגבי כלל העובדים?

דרגו את המאמר

האם פיצויי פיטורין מוגדלים ששולמו לשליש מהעובדים, ישולמו לכל המפוטרים?

האם חברה אשר נמכרה לבעלים חדשים, וכחלק מהליך המכירה הביאה לסיום העסקתם של עובדים רבים, תשלם פיצויי פיטורין מוגדלים לכולם ללא הבדל או שמא רשאית היא לבחור את העובדים אשר יקבלו פיצויים מוגדלים ואת אלו אשר יזכו לפיצויים מינימאליים על פי החוק.

בשאלה זו נדרש לדון בית הדין לעבודה בעת שהוגשה לשולחנו תביעתה של מזכירת המנכ"ל היוצאת בגין תשלום הפיצויים שקיבלה, אשר לטענתה היה נמוך משמעותית מפיצויי פיטורין מוגדלים שקיבלו עובדים אחרים ברמות וותק זהות לשלה.

 

התפטר בגין הרעת תנאים ולא יזכה לפיצויים - מדוע?

התפטר עקב מצב בריאותי ויזכה לפיצויי פיטורין

לקה בליבו ופוטר - יקבל פיצויים על סך 22 אלף שקלים

דחיית בקשה לעיכוב פיטורין שהוגשה על ידי עובדת שפוטרה

 

עיקר המחלוקת שלפנינו, אם כן, הוא שאלת קיומו של נוהג תשלום פיצויים מוגדלים בחברה הנתבעת והאם יש להחיל נוהג זה, באם התקיים, על התובעת. הענקת הפיצויים המוגדלים איננה קבועה בחוק דיני העבודה ואי לכך טענה החברה כי איננה חייבת היא לשלם פיצויים מוגדלים לכל העובדים, גם במידה ורבים מהם קיבלו פיצויים אלו.

 

מהו "נוהג מיוחד" במקום עבודה וכיצד מוכיחים אותו?


זכויות במשפט העבודה נקבעות ברגיל בהסכמים אישיים והסכמים או הסדרים קיבוציים. עם זאת הכירה הפסיקה בנוהג כמקור לקיומן של זכויות במשפט העבודה. נוהג – מעצם טיבו – הינו בן חריג בעולם יחסי העבודה והוא פועל יוצא ממציאות מסוימת במקום העבודה שאינה מעוגנת בדרך כלל בהסדרים בכתב.

 

בית מלון באילת הפחית ימי עבודה בגלל תפוסה נמוכה וישלם פיצויים


נטל ההוכחה על קיומו של נוהג הפיצויים המוגדלים היה מונח על כתפיה של התובעת לקיומו ולפרטי תוכנו. ידוע כי רמת הוכחת נוהג שאינו קבוע בדיני העבודה חייבת להיות גבוהה ומשכנעת וחייבת להיתמך בראיות חלוטות ותשתית רחבה ומסודרת. כמו כן, בית הדין העבודה לא יקבל בנקל הוכחה לנוהג גם במידה ויוצגו בפניו מקרים ספורים בהם נקט המעסיק דפוס פעולה מסוים.

המזכירה הציגה רשימה ובה פיצויי פיטורין מוגדלים של עובדים אחרים

 

התובעת ביססה טענותיה על ידי הצגת דו"ח המפרט את שיעור הפיצויים שקיבלו עובדי החברה שפוטרו והתפטרו, ובסיכומיה העלתה את נתוני הדו"ח בטבלה. לפי הטבלה, שנערכה כאמור על ידי התובעת, בין השנים 1994-2002 פוטרו 84 עובדים ומתוכם קיבלו 30 עובדים פיצויי פיטורים מוגדלים, והתפטרו 35 עובדים אשר כולם קיבלו פיצויי פיטורים ו– 5 מהם אף קיבלו פיצויי פיטורים מוגדלים.

השופטים קבעו כי אין מדובר ברובם המכריע של העובדים ואף לא במחציתם, וטבלאותיה של המזכירה המפוטרת לא העידו על דפוס פעולה מסוים כדי להוכיח קיומו של נוהג רחב ומחייב, אלא על מקרים שחלו על פחות ממחצית מהעובדים.

 

זאת ועוד, על מנת להוכיח נוהג מסוג זה יש להוכיח גם את תוכנו של הנוהג, דהיינו – נוסחא קבועה שעל פיה ניתנו הפיצויים (ועל פיה גם יכול בית המשפט לפסוק לטובת העובד את שמגיע לו). בית הדין קיבל את עדותו של מנהל החברה הנתבעת, אשר טען כי פיצויי הפיטורין לא נקבעו באופן מסודר אלא בצורה אמביוולנטית כאשר כל מקרה נבדק לגופו. פיצויי הפיטורין, כל אימת שהיו מוגדלים, נקבעו בהתאם לשיחה שהתקיימה בין העובד ובה נשקלו שיקולים רבים כגון התנהגות טובה, וותק, תרומה לארגון וכו’.

מכל האמור לעיל, נדחתה תביעתה של המזכירה המפוטרת לפיצויי פיטורין מוגדלים.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

תביעת פיצויי פיטורין של רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

השלמת פיצויי פיטורין עקב הפחתת היקף עבודה פיזיותרפיסטית

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה דרש פיצויי פיטורין

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

תביעה לפיצויי פיטורין עקב הפחתת עמלות

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

מנהלת חשבונות שהתפטרה מחמת מצבה הבריאותי תבעה פיצויי פיטורין

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בחופשת מחלה ללא שימוע

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

פיטורין ללא שימוע לאחר השעיה בעקבות התנהגות אלימה בעבודה

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.