www.ovdim.org.il

האם המדינה הפרה היתר פיטורים של מורה בהריון?

דרגו את המאמר

פיטורי מורה והבטחה לשיבוץ מחדש – האם הפרה של היתר הפיטורים?

 

מורה צעירה פוטרה לאחר שנה בלבד, כאשר היא בהריון. האם מדובר באפליה והפרה של חוק שוויון הזדמנויות בעבודה? האם הופר היתר פיטוריה של התובעת וזאת בשל הבטחה מצד המדינה להעסיק את האחרונה במשרה חלופית, כל אימת שתימצא כזו?

 

      קראו עוד בתחום:


מדובר בתובעת אשר עבדה - בתקן ללא קביעות - כמורה בבית ספר בשנת 2007-8 (בהיקף משרה של 15 שעות בשבוע). לקראת תום שנת הלימודים, שלחה הנהלת בית הספר מכתב פיטורים לתובעת ובו נאמר לה כי היא מפוטרת. כמו כן, צוין כי במידה ולא יימצא לה תפקיד חלופי, תיבדק זכאותה לפיצויי פיטורים. במכתב הפיטורים נכתב עוד כי במידה והתובעת בהריון, עליה להודיע על כך לנתבעת (המדינה) בתוך חודשיים בצירוף אישור רפואי.

 

כחודש לאחר מכן הודיעה התובעת לנתבעת כי היא בהריון. הנתבעת פנתה לממונה על חוק עבודת נשים במשרד התמ"ת והתקבל היתר לפיטורים. יצוין כי הנתבעת צירפה לבקשה התחייבות כי המדינה תשבץ את התובעת בשנת הלימודים הבאה, במידה וימצאו שעות תקן פנויות, ובכפוף לוותק ו\או בהתאם לנהלים. שלושה שבועות לאחר הפיטורים שלחה הנתבעת הודעת שיבוץ לתובעת, אך מיד נשלחה הודעה המודיעה כי ההודעה בדבר השיבוץ נשלחה בשוגג. המחלוקת בין הצדדים נגעה לאי שיבוצה של התובעת.

 

האם הייתה משרה מתאימה?


התובעת טענה כי ההיתר לפיטוריה היה מותנה באי מציאת משרה חלופית מתאימה עבורה. לטענתה, על ידי שיטוט באתר האינטרנט של הסתדרות המורים היא מצאה שתי משרות פנויות בבית הספר בו עבדה, בהיקף המשרה הקודמת שלה. לטענתה, מדובר אפוא בהוכחה כי היו משרות מתאימות עבורה בבית הספר, ועל כן הנתבעת הפרה את היתר הפיטורים שניתן לה. כמו כן, נטען כי המהלך קשור בהריונה.  


בית הדין לעבודה קבע כי דין התביעה להידחות וזאת משום שהוכח כי הנתבעת אכן מילאה את חלקה וחיפשה עבודה חלופית עבור הנתבעת. אכן, ההיתר לפיטורי התובעת היה מותנה. דהיינו, היה על הנתבעת לנסות ולמצוא לתובעת משרה חלופית, ורק ככל שלא נמצאה משרה כאמור, יותרו הפיטורים. יתרה מכך, נקבע כי במידה ותמצא משרה עבור התובעת, תהיה על הנתבעת חובה לשבץ את האחרונה לעבודה וההיתר –בטל.


בית הדין קבע כי מהעדויות אשר הוצגו בפניו, נראה כי הנתבעת עשתה כל שביכולתה על מנת לשבץ את התובעת בעבודה. לגבי המשרות בבית הספר אשר התובעת מצאה באתר הסתדרות המורים, צוין כי מדובר במשרות הוראה בתחומים אחרים ולא במקצוע אותה לימדה התובעת בבית הספר. בית הדין קיבל את טענת הנתבעת לכך שההיתר לפיטורי התובעת לא כלל "בחינה פדגוגית מה יכולה התובעת ללמד וההתחייבות נגעה לשיבוץ במקצוע בו עסקה התובעת באותה שנה אך לא מעבר לכך".

 

במקביל, הוכח כי נציגי הנתבעת פעלו על מנת למצוא לתובעת מקום עבודה חלופי, אך כזה לא נמצא בכל המחוז. יתרה מכך, כאשר נמצאה משרה מתאימה, נוצר קשר עם התובעת אך זו הייתה בחופשת לידה. 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

עובדת שפוטרה במהלך טיפולי פוריות תבעה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

פיטורי עובדת בהריון בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

התובעת טענה כי פוטרה מעבודתה רק בשל היותה אם חד הורית

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

התובעת לא התקבלה לעבודה בשל היותה בהיריון

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

מדריכת פילאטיס פוטרה במהלך הריונה עקב סגירת הסטודיו

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

הקופאית טענה כי נערך לה שימוע במהלך ההריון ודרשה פיצויים

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

קוסמטיקאית עצמאית דרשה פיצויי פיטורין וזכויות סוציאליות

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.