www.ovdim.org.il

אישה פוטרה 60 יום לאחר חופשת לידה, האם פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 1.0 מתוך 5

פיצויים בגין פיטורי עובדת, 60 יום לאחר תום חופשת הלידה


נשים בהריון סובלות לא אחת מאפליה במקום העבודה, הן בתקופת ההריון והן לאחר חופשת הלידה. הסיבה לך הינה פשוטה. מעסיקים רבים חוששים כי אישה בתקופות אלו תאלץ להתרכז יותר בהריונה ו\או בטיפול ברך הנולד, וכתוצאה מכך תעדר מהעבודה ותחסיר שעות יקרות.

 

נשים מוגנות על ידי החוק מפיטורים במהלך ההריון ובתקופה הסמוכה ללידה. עם זאת, לא אחת נאלצות נשים בהריון להתמודד עם הרעת תנאים, פיטורים, התנכלויות וכדומה. מסתבר כי תופעה זו אינה ייחודית רק למגזר הפרטי, וניתן לראות אותה מתקיימת גם במגזר הציבור. בפסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית הדין לעבודה, נקבע כי המדינה תשלם פיצויים בסך כ-40,000 שקלים לאישה אשר פוטרה לאחר חופשת הלידה.


התובעת, מנהלת לשכת סגן שר החוץ לשעבר, פוטרה 60 יום לאחר חופשת הלידה וזאת בעת שהתחלפו סגני השרים לאחר הבחירות. המדינה טענה כי מדובר בנוהל מקובל בלשכה הקשור למשרות אמון. לאמור, בעת שמתחלפים סגני השרים, באופן טבעי מוחלפים גם כלל העובדים במשרות האמון כגון מנהלי לשכות.

 

המדינה הוסיפה וטענה כי מדובר במשרה זמנית אשר תלויה בכהונתו של סגן השר. התובעת טענה, לעומת זאת, כי ניתן היה להמשיך ולהעסיק אותה, חרף חילופי סגני השרים, במשרת אמון.

 

תביעה בסך 250,000 שקלים


העובדת לשעבר טענה כי פיטוריה היו שלא כדין ועל כן היא זכאית לפיצויים בסך כ-250,000 שקלים. לטענתה, המדינה הפרה כלפיה את הוראות חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.


בית הדין לעבודה בחן את העדויות והראיות אשר הוצגו בפניו, וקבע כי המשך העסקתה של התובעת נדון במהלך חופשת הלידה וסוכם כי האחרונה תתקבל לעבודתה מחדש. במקביל, הוגשה בקשה להיתר פיטוריה עוד במהלך חופשת הלידה, וזאת משום ש"לא ניתן להמשיך העסקתה".

 

      קראו עוד בתחום:

 

לשכת סגן השר ניהלה עם העובדת שורה של פגישות ותכתובות אשר עיכבו את חזרתה של האחרונה לעבודה. בין השאר נאמר לעובדת בשיחות אלו כי החוק מאפשר את פיטוריה 60 יום מתום חופשת הלידה.


השופט אייל אברהמי כתב בפסק הדין כי המדינה התנהלה באופן בעייתי ובחוסר תום לב כלפי העובדת במהלך המו"מ עת הייתה בחופשת לידה. כמו כן, נקבע כי גם במשרות אמון חלה חובת השימוע והמדינה לא קיימה חובה זו במלואה. השופט קיבל גם את טענת העובדת לכך שלאחר חופשת הלידה שלה לא ניתנה לה הזדמנות אמיתית וכנה להשתלב במקום העבודה בחזרה.


בית הדין לעבודה קבע אפוא כי העובדת תזכה לפיצויים בסך 8,000 שקלים בגין הפרת חוק עבודת נשים, ו-27,200 שקלים בעקבות פיטוריה שלא כדין.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.