www.ovdim.org.il

פיטורין לאחר קבלת צו מילואים, האמנם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 1.0 מתוך 5

ערעור על פיטורין לאחר קבלת צו מילואים


חוק חיילים משוחררים קובע במפורש כי "לא יפטר בעל מפעל עובד בשל שירותו במילואים, קריאתו לשירות מילואים או שירותו הצפוי בשירות מילואים. בעל מפעל לא יפטר חייל מילואים, ללא קשר לתדירותו או משכו של השירות, ואם פיטרו – בטלים הפיטורים". מהו הדין, אם כן, במידה והמעביד לא ידע על דבר המילואים, אך פיטר את העובד לאחר קבלת צו?

על מי מוטל נטל ההוכחה?

במקרים בהם מוגשת תביעה בגין פיטורין שלא כדין, תוך חשד ששירות בצבא המילואים היווה גורם להחלטת ההנהלה – מוטל נטל ההוכחה על המעסיק להוכיח בבית המשפט כי הפיטורים נעשו משיקולים שאינם שירות המילואים.

 

ערעור על החלטה של וועדת התעסוקה לפי חוק חיילים משוחררים בגין החלטה להתיר פיטוריו של עובד, הוגש לפתחו של בית הדין לעבודה ולהלן הפרטים.

 

      קראו עוד בתחום:


פוטר בעקבות תלונת לקוח, האמנם?

המערער פוטר מהחברה הנתבעת לאחר שעבד בה כשנה וארבעה חודשים, ובששת חודשי עבודתו הראשונים עבד במחלקת מכירות. לטענת החברה, במחלקת המכירות לא היו מרוצים מעבודתו ומנהלת המחלקה ביקשה לפטרו. עם זאת, מנכ"ל החברה החליט להעביר את העובד למחלקת השירות. במחלקת השירות מצא המערער את מקומו ומנהל המחלקה אהב אותו והיה מרוצה מעבודתו.

עשרה חודשים לאחר מכן, החליט מנכ"ל החברה להביא את עבודתו של המערער לסיום, בעקבות תלונה שקיבל מלקוח. לפי עדותו של המנכ"ל, הלקוח התלונן בפני המערער כי לצורך קבלת תמיכה טלפונית היה עליו להמתין זמן רב, והאחרון השיב לו כי עקב צמצומים בחברה, השירות ירוד. המנכ"ל הוסיף וטען בבית המשפט כי לתלונה זו קדמה תלונה אחרת אשר התקבלה כחודש לפניה ואי לכך הוחלט להביא לפיטוריו של העובד לאלתר.

 

      קראו גם:


הפיטורין נכנסו, אם כן, לתוקפם למרות ניסיונותיו של מנהל המחלקה האישי של המערער למנוע מהמהלך לצאת אל הפועל. המנכ"ל פיטר את העובד לאלתר, תוך שהוא אינו מעניק לו אפילו את זכות השימוע המינימאלית. המנכ"ל טען בבית המשפט כי הפיטורים המיידים נבעו משום שהוא מייחס חשיבות רבה לשירות אשר ניתן ללקוחות ומנהיג מדיניות של אפס סובלנות כלפי טעויות בתחום זה.

האם הפיטורין אסורים למרות שהמנכ"ל לא ידע על המילואים?

בעת קבלת הודעת הפיטורים, היה בידו של המערער צו לשירות מילואים למשך 16 יום. המערער הודיע על הצו למנהל מחלקת השירות, מיד עם קבלתו, וזה העבירו לסמנכ"ל כמקובל בחברה.

 

הסמנכ"ל לא יידע את המנכ"ל בנוגע למילואים, גם לאחר שהחליט האחרון לפטר את העובד לאלתר. עובדה נוספת היא - שגם מנהל המחלקת השירות לא יידע את המנכ"ל בנוגע לצו המילואים למרות שניסה לשכנעו לא לפטר את העובד.

 

ועדת התעסוקה מאשרת את הפיטורין


ועדת התעסוקה נימקה את החלטתה לאשר את הפיטורים בכך שמנכ"ל החברה, אשר פיטר את המערער, לא ידע על שירות המילואים הצפוי. זאת ועוד, הועדה לא העלימה עיניה מכך שישנם בחברה עובדים נוספים היוצאים תדיר למילואים ואינם מפוטרים. הועדה הוסיפה ואמרה שהמערער לא שמע כל טרוניה באשר למילואים בעת פיטוריו. כמו כן, המערער עצמו לא העלה על דעתו שהפיטורים הם בשל שירות המילואים הצפוי, על פי מסקנות הועדה.

בית המשפט קיבל את החלטתה של ועדת התעסוקה, ודחה את ערעורו של העובד. השופט קבע כי מהעדויות עלה בבירור, שהמנכ"ל לא ידע על מילואיו הצפויים של המערער - לא בעת שהחליט על הפיטורים ולא בזמן בשיחתו עם מנהל מחלקת השירות.

 

בית המשפט גרס כי מבחינתו של המנכ"ל לא היה קשר בין הפיטורים למילואים, משלא ידע על המילואים לא בשלב ההחלטה וגם לא בשלב מאוחר יותר. אי ידיעתו של המנכ"ל על המילואים הצפויים היה כראיה חותכת שהפיטורים היו בשל טעם שאינו שירותו של העובד.

נציין כי לידיעה זו (או ליתר דיוק – אי ידיעה זו) יש משקל רב, בניגוד לידיעת מעביד על הריונה של עובדת אותה הוא מבקש לפטר (ראו זכויות נשים בעבודה).

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.