www.ovdim.org.il

בית הדין לעבודה ביטל פיטורין ללא פיצויים בחברת שמירה

דרגו את המאמר

בית הדין לעבודה ביטל פיטורין ללא פיצויים בחברת שמירה


הצדדים בתביעה שלפנינו הינם מאבטח וחברת השמירה בה עבד. בתביעתו דורש המאבטח תשלום פיצויי פיטורים בגין פיטורין אשר נעשו בחשד לגניבה.


המאבטח הועסק בחברה במשך שנתיים ותשעה חודשים בשני מקומות שונים, עשרה חודשים בתחנת אגד אשדוד ושנה ועשרה חודשים נוספים במסוף בנמל אשדוד (עם חודש הפסקה בין התקופות אשר איננו מפר את רציפות העסקתו).

 

      קראו עוד בתחום:

 

העובד מואשם בגניבה

 

במאי 2006 נתקבל במשרדי חברת האבטחה מכתב מטעם מנכ"ל המסוף בנמל ובו נטען כי שומר מחברת השמירה ואחד מעובדי הנמל נצפו באחד המחסנים לאחר סגירת המתקן, כאשר הם מוציאים קרטון משטחו. מסוף הנמל האשים את חברת השמירה כאחראית לנזק הישיר והעקיף כתוצאה מן האירוע.


לאחר קבלת המכתב, פוטר המאבטח כאשר הוא איננו מקבל פיצויי פיטורין או דמי הודעה מוקדמת. בנוסף, לא שולם לו שכרו בעבור החודשים מאי ואפריל. בחלוף שבעה חודשים, הוגש כתב התביעה של המאבטח כנגד חברת השמירה. לאחר הגשת התביעה ובעקבות קבלת ייעוץ משפטי, שילמה הנתבעת לתובע את שכר העבודה לחודשים אפריל ומאי 2006. בנוסף, הודתה הנתבעת במסגרת כתב ההגנה בחובתה לשלם לתובע הפרשי דמי הבראה, פדיון דמי חופשה והפרשות לגמל.

 


גדר המחלוקת בין הצדדים הינה נסיבות פיטוריו של התובע - וכפועל יוצא מהן - זכאות התובע לפיצויי פיטורין ודמי הודעה מוקדמת.


פיטורין ללא פיצויים, אימתי?


הזכות לפיצויי פיטורים, ע"פ חוק פיצויי פיטורין, קיימת בעבור מי שפוטר לאחר שעבד שנה אחת ברציפות אצל מעביד אחד או במקום עבודה אחד. תכליתה של הזכות לפיצויי פיטורים הינה להבטיח לעובד קיום בכבוד עד למציאת מקום עבודה אחר. שלילת פיצויי פיטורים או הפחתתם אפשרית בהתאם להוראות סעיפים 16 ו- 17 לחוק בלבד.


בפסיקה נקבע כי "שלילת פיצויי פיטורין ותמורת הודעה מוקדמת נעשית במשורה, במקרים הקיצוניים ביותר".

 

במקרה שלפנינו, לא טענו הצדדים להסכם קיבוצי החל עליהם ועל כן יש לנהוג בעניינם כמצוות סעיף 17 לחוק פיצוי פיטורים הקובעת שבמידה ואין הסכם קיבוצי בין העובד למעביד, יש לפעול על פי הסכם הקיבוצי החל על מספר העובדים הגדול ביותר – דהיינו, "תקנון העבודה".

 

סעיף 14 לתקנון זה קובע כי עובד אשר הפר משמעת באופן חמור, גנב, מעל או חיבל במהלך התקין של העבודה, לא יהיה זכאי לפיצויי פיטורין.

 

עונשו של עובד אשר נתפס באחת מעבירות אלו של סעיף 14 לתקנון יהיה:

 

  • הפסקת עבודה זמנית ממושכת ללא תשלום.
  • פיטורין ללא הודעה מוקדמת ו/או שלילה חלקית של פיצויי פיטורין.

 

 האם העובד גנב מן המסוף?

חברת השמירה סמכה את טענותיה על המכתב אשר הוגש לה מטעם מנכ"ל מסוף הנמל, ובו נטען כי נעשה בירור בנושא וצורפה לו הודאתו של העובד. התובע הודה כי הוא מכיר את המסמך בו נרשמה גרסתו סמוך לאירוע אך טען כי החתימה על גבי מסמך זה אינה חתימתו.

 

חברת השמירה לא השכילה להביא לבית המשפט את עורך או עורכת המסמך, ומשהתקיימה מחלוקת באשר לשאלה האם חתימת התובע היא שמתנוססת עליו (ובית המשפט הוסיף כי על פניו ניתן להבחין בהבדל בין חתימה זו לבין חתימת התובע על גבי התצהיר), הרי שלצרכי הוכחת המעשה הפלילי הנטען, אין ליתן כל משקל ראייתי למסמך.


אי לכך, חברת השמירה לא השכילה להרים את הרף הדרוש להוכיח כי ביצע מעשה של גניבה ו/או מעילה באמון, ובנסיבות אלו - לא היה מקום לפטר את התובע תוך שלילת פיצויי הפיטורים ממנו.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.