www.ovdim.org.il

פיטורין בעקבות סכסוך עם האחראי - האם פיטורין שלא כדין?

דרגו את המאמר

פיטורי מאבטח בעקבות סכסוך עם הקב"ט - האם פיטורין שלא כדין?

האם פיטוריו של מאבטח בקונסוליה הישראלית בניו יורק היו פיטורין שלא כדין אשר נבעו משיקולים זרים תוך התנכלות לעובד?

התובע עבד בקונסוליה הישראלית בניו יורק כמאבטח החל משנת 1999. במאי 2000 הופסק שיבוצו לעבודות אבטחה בקונסוליה, כאשר לטענת המדינה, ההחלטה על הפסקת השיבוץ נבעה משני טעמים. ראשית, נבעה ההחלטה בעקבות כשל בהתנהגות התובע במהלך אירוע ביטחוני, ושנית בשל אי התאמה ויחסי אנוש לקויים.

 

      קראו עוד בתחום:

 

התובע לא שב לעבודה בקונסוליה בפועל מאותו היום, אך זו האחרונה המשיכה לשלם משכורתו ואף שלחה אותו לבצע עבודות תגבור כמאבטח מטעמה בנציגות ישראל בקוסטה ריקה בחודשים יולי ואוגוסט 2000.

 

מקבל הצעה לעבור לעבוד בפריז


מיד לאחר שנודע לתובע על ההחלטה להפסיק לשבצו בקונסוליה כאמור לעיל, פנה הוא במכתב לראש חטיבת הביטחון במשרד החוץ וביקש להיפגש עם נציג החטיבה "לפני שיחרץ גורלו". בקשה זו נענתה בחיוב ע"י המדינה ופגישה בין השניים התקיימה ביום 31.5.00 בין התובע לבין סגן ראש חטיבת הביטחון במשרד החוץ.

במהלך הפגישה הועלתה האפשרות של המשך העסקת התובע כמאבטח במקומות אחרים בחו"ל לרבות שגרירות ישראל בפריז. למרות זאת, לכשהגיעה ההצעה המהותית לגבי פריז – נדחתה היא על ידי התובע.


התובע טען, כי הפסקת עבודתו בקונסוליה, ולאחר מכן גם פיטוריו, היו תוצאה של שורת התנכלויות מכוונות תוך ניסיון לפגוע במעמדו בחוסר תום לב ומשיקולים זרים. במסגרת תצהירו ציין התובע כי במהלך עבודתו במתחם הקונסוליה הוא היה שותף לאירוע ביטחוני שחשף ליקויים ומחדלים חמורים במערך האבטחה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

התובע הוסיף וטען כי בשל הערותיו ביחס לליקויי הביטחון והאבטחה ובשל בקשותיו לברר את זכויותיו הכספיות והסוציאליות נוצרה מתיחות בינו לבין קב"ט הקונסוליה וסגנו. כמו כן ציין התובע כי – "בשלב מסוים אף נאמר לי על ידי גורם רשמי במשרד החוץ כי אנשים מסוגי קרי, אנשים ש ’מעיזים’ לברר את זכויותיהם הכספיות והסוציאליות ולא מסתפקים בהסברים הסתמיים שניתנים להם, אינם ממשיכים את דרכם במשרד החוץ, ובמילים אחרות נאמר לי מפורשות כי אם אמשיך בדרכי זו סופי שאפוטר".

ראש חטיבת הביטחון במשרד החוץ טען בשם המדינה כי במהלך עבודתו של התובע בקונסוליה נוצרו בינו לבין הממונה עליו (קב"ט הקונסוליה) מחלוקות אישיות ומקצועיות. כמו כן העיד ראש החטיבה כי בעקבות האירוע הביטחוני בו אירעה לתובע תקלה ביטחונית שהתבטאה בשליפת נשק פזיזה במשמרת לילה, החל התובע לנהל מאבק לטיהור שמו ולהאשים את הקב"טים בקונסוליה כי הם "תופרים לו תיק".


האם פיטורין שלא כדין?

השופטים קבעו כי טענותיו של התובע באשר למניעים הפסולים שהביאו לפיטוריו, נטענו בצורה סתמית ועמומה ומכאן גם בלתי משכנעת. בין השאר לא פירט התובע מה אירע באירוע הביטחוני, לא פירט מה היו הליקויים אותם חשף לטענתו, מהו הכשל הביטחוני אשר לטענתו העמיד באור שלילי את קב"ט הקונסוליה, בפני מי הועמד הקב"ט באור שלילי וכו’.

זאת ועוד, המדינה הציגה את תחקיר ה"אירוע הביטחוני" המדובר אשר נוסח על ידי קב"ט הקונסוליה בעצמו. המכתב אמנם שטח ביקורת חריפה על המאבטח, אך עם זאת, עלו ממנו התלבטויות אמיתיות כיצד יש לדאוג להמשך העסקתו של האחרון והאם ניתן לעזור לו להשתלב באופן מקצועי בקונסוליה מבלי להשעותו. בתחקירו חשף הקב"ט נקודות אור רבות בהתייחסו אל התובע וניכר היה כי לא מדובר באדם המנסה להתנכל לו באיזושהי דרך.

 

השופטים: תפקיד ביטחוני מחייב שיתוף פעולה


השופטים קבעו כי פיטוריו של העובד נעשו כדין שכן הלכה פסוקה היא, שמערכת יחסים עכורה, אשר מקורה בחילוקי דעות מקצועיים ואישיים בין ממונה לעובד הכפוף לו יכולה להוות שיקול מוצדק לפיטורין. השופטים אף הטעימו ואמרו כי עניין זה נכון שבעתיים בהקשר זה, שעה שהעובד מבצע תפקיד בטחוני מן המעלה הראשונה, המחייב, בין היתר, שיתוף פעולה ועבודת צוות שהעדרם עלול לעלות בחיי אדם.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

תביעת פיצויי פיטורין של רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

השלמת פיצויי פיטורין עקב הפחתת היקף עבודה פיזיותרפיסטית

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה דרש פיצויי פיטורין

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

תביעה לפיצויי פיטורין עקב הפחתת עמלות

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

מנהלת חשבונות שהתפטרה מחמת מצבה הבריאותי תבעה פיצויי פיטורין

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בחופשת מחלה ללא שימוע

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

פיטורין ללא שימוע לאחר השעיה בעקבות התנהגות אלימה בעבודה

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.