www.ovdim.org.il

פיטורים בשל עבירות של הטרדה מינית

דרגו את המאמר

תקציר פסק הדין:

המערער הורשע בעבירות תקיפה והטרדה מינית אותן ביצע בעובדת החברה, בפסק דין של בית משפט שלום אשר הפך חלוט בפסק דינו של בית המשפט המחוזי. מהלכי החברה לפיטורי המערער לאחר הרשעתו עלו בתוהו נוכח התנגדות המזכירות הארצית של עובדי חברת החשמל ושתיקת ההסתדרות. אשר על כן, הגישה חברת החשמל במסגרת היחסים הקיבוציים בקשת צד בסכסוך קיבוצי להתרת פיטוריו של המערער במסגרתה התגבשה הסכמה בין החברה לנציגות העובדים להעברת הסכסוך לבורר מוסכם.

 

בפסק הבוררות נקבע כי אין מנוס מפיטוריו של המערער בתנאים כספיים מיטיבים. או אז, פנה המערער בבקשה לבטל את פסק הבורר כאשר נציגות העובדים משכה ידיה מן ההליך; ואילו חברת החשמל הגישה בקשה לאישור פסק הבורר. בית הדין האזורי דחה את בקשת המערער ואישר את פסק הבורר ועל כך הגיש המערער ערעור לבית הדין הארצי. במעמד הדיון ניתן פסק הדין הדוחה את הערעור ומותיר את פסק הבוררות על כנו.

במסגרת פסק הדין המשלים (פסק דינה של השופטת נילי ארד ובהסכמתם של הנשיא סטיב אדלר והשופט יגאל פליטמן ונציגי הציבור יהודה בן הרוש ודוד רג’ואן; עסק 52/09; בשא 56/09) הסתייג בית הדין הארצי מהתנהלותם של ההסתדרות ונציגות העובדים תוך שציין בזו הלשון: "ככלל, יש לצפות מארגון עובדים כי יתמוך במדיניות החברה ואף יעודד את ציבור העובדים בכללותו לשמירה מוקפדת מפני הטרדה מינית במקום העבודה. כך דרך כלל, כך גם במקרה שלפנינו. בענייננו, לא מן הנמנע כי בתחילת הפרשה, רשאית הייתה נציגות העובדים להגן על האינטרסים של העובד הנילון כמו גם על אלה של העובדת המוטרדת.

 

אולם, למן המועד בו נקבעה הרשעתו החלוטה של מר זילבר, בפסק דינו של בית המשפט המחוזי, לא נמצא עוד טעם של ממש במכשלות ובאבני הנגף ששמו נציגות העובדים וההסתדרות בפני חברת החשמל, מפני פיטוריו של עובד המורשע בהטרדה מינית ובתקיפה של עובדת בחברה".במסגרת נימוקיו התייחס בית הדין הארצי לטענות המערער כנגד פסק הבוררות ועיקר נימוקיו היו אלה: קביעתו של הבורר לפיה הרשעתו של המערער בבית משפט שלום מציבה את מעשיו "בקצה החמור של מדרג ההטרדה המינית" הינה על פי הדין ובמסגרת הדין משההתנהגות המיוחסת למערער במישור המשמעתי הינה חמורה ביותר ומהווה אף עבירה פלילית.

 

עוד הרחיב בית הדין האזורי בקובעו כי לא קמה כלל ועיקר טענת התיישנות המצדיקה דחיית הליך הפיטורים בו ביקשה חברת החשמל לנקוט כלפי המערער, בין היתר, לאור הסכמת הצדדים להליך הקיבוצי בדבר העברת הסכסוך לבוררות אשר דוחה מאליה טענת ההתיישנות ההליך הקיבוצי; משמועד התגבשות עילת התביעה הינו בעת סירובן של המשיבות ליתן הסכמתן לפיטורי המערער לאחר שהקביעות של בית המשפט השלום הפכו חלוטות; ומשלא הוכח כי חוק ההתיישנות חל במישור המשמעתי בחברת החשמל.

 

אף דינה של טענת השיהוי בהגשת בקשת צד בסכסוך קיבוצי להידחות משהוגשה בסמוך לאחר שמוצו ע ד תום אפשרויות ההתדיינות עם המזכירות הארצית וההסתדרות, כמתחייב מחוקת החברה ומעבר לכך בקשותיו של המערער מטעמו ועבורו הן שהיו הגורם להשעיית הליכי המשמעת בהם ביקשה החברה לנקוט כלפי המערער. עוד קבע בית הדין הארצי כי פסק דינו של בית הדין האזורי מתיישב עם חזקת התקינות של הליך הבוררות הקיבוצי ובמגמת אי התערבות בפסק הבוררות.


בית הדין התייחס אף להליך בקשת ביטול פסק הבוררות בו נקט המערער בציינו, כי ככלל, בהיבט הרחב של משפט העבודה הקיבוצי ואף בעניין שהובא לפניו ארגון העובדים הוא נציגו המוסמך של המערער בוררות; ומשהוברר לאחר מתן פסק הבוררות כי הצדדים להליך הבוררות הקיבוצי אינם טוענים לבטלות הפסק לא קם למערער מעמד עצמאי בבקשתו לביטול פסק הבוררות. למרות זאת, ניתן למערער מלוא יומו בהשמעת טיעוניו בהליך הבוררות, בבית הדין האזורי ובבית הדין הארצי.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה לפיצויים בגין שימוע שנערך למראית עין בלבד

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

הרעה מוחשית בתנאים עקב הפחתת שעות העבודה

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

מאבטח שעבד בשירות המדינה הגיש תביעה בגין הפרשי שכר

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

כתב אישום בגין העסקת נערים בעבודה בפיצרייה בשעות בלילה

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

פיצוי למנהלת חשבונות בגין פיטורין שלא כדין ללא עריכת שימוע

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מפעיל באגר שפוטר לאחר ארבעה חודשים דרש פיצויי הלנת שכר

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

האם יש לחייב את משרד החינוך לשבץ את המורה במשרה מלאה?

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.