www.ovdim.org.il

פיטורי עובד בכיר בתאגיד ציבורי בעקבות חריגה מנהלים והפרת אמונים

דרגו את המאמר

סק 8002-12-11

 

בתום הליך משפטי אשר נמשך כשבעה חודשים, בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע קבע כי התנהלותו של מנהל אכיפה לשעבר בתאגיד "מי שבע" הייתה לא ראויה ופסולה וההחלטה לפטרו הוגדרה כ"עניינית ותקינה". בעקבות פסק הדין, ארז בדש, מנכ"ל התאגיד, אמר כי מדובר בפסיקה אשר תומכת בגישה המבצרת את השקיפות הציבורית ואת חיזוק אמונו של הציבור בתאגידים כ"מי שבע". במסגרת פסק הדין, בית הדין דחה אפוא את טענותיה של ההסתדרות במרחב הנגב כנגד פיטוריו של מנהל האכיפה.


יהודית הופמן, סגנית בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, קבעה כי פיטוריו של מנהל האכיפה, שנעשו בגין התנהלותו הפסולה של האחרון, היו למעשה החלטה תקינה מצד התאגיד. התנהלותו הלקויה של המפוטר באה לידי ביטוי בניהול אישי של חובות לתאגיד, שלו ושל בני משפחתו.


מדובר בפרשה אשר החלה כאשר בקרב בכירים בתאגיד עלו חשדות בנוגע להתנהלות בלתי תקינה מצד מנהל האכיפה ושתי עובדות נוספות. בחודש נובמבר 2011, מנכ"ל התאגיד הורה (עם גילוי החשדות) על הקמתו של צוות בדיקה מיוחד בראשות יועץ משפטי ורואה חשבון חיצוני.

 

      קראו עוד בתחום:

 

החקירה בדקה את כלל החשדות באופן יסודי וערכה בירורים מתאימים מול העובדים החשודים. בתום החקירה, הונח על שולחנו של מנכ"ל התאגיד דו"ח מפורט ומקיף אשר הצביע באופן ברור על "הפרת אמונים וחריגה מנורמות של מנהל תקין". מנהל האכיפה הוזמן לשימוע לפני פיטורים ובסופו הוחלט על הפסקת עבודתו של האחרון. כמו כן, במקביל, הנהלת התאגיד חידדה בקרב העובדים את נורמות העבודה התקינות מבחינת ההתנהלות במקום העבודה.

 

יו"ר הדירקטוריון: "פעלנו באופן ראוי"


אורן דוד, יו"ר דירקטוריון תאגיד "מי שבע", וחבר במועצת העיר ב"ש, אמר כי התאגיד "פעל בנחישות ובמקצועיות מרגע שהתגלו החשדות המדוברים, והתמודד באופן ראוי עם חריגה מהמנהל התקין". כמו כן, דוד הוסיף כי "פיטוריו של מנהל האכיפה הביאו לידי ביטוי את המגמה של מיגור תופעות פסולות מעין אלה בתאגידים ציבוריים". דוד הוסיף כי "התוצאה הסופית הוכיחה שגם בית הדין לעבודה הכיר בכך שהתאגיד פעל בדרך המתחייבת ובאופן הראוי ביותר".


בית הדין לעבודה מתח ביקורת חריפה על התנהלותו של מנהל האכיפה. בפסק הדין נכתב כי על בסיס מכלול הראיות שהוצגו בפני בית הדין, ניכר כי לא הוכחה גרסתה של ההסתדרות לכך שהעובדים זומנו לשימוע על מנת "לפגוע בזכות ההתארגנות". צוין כי יו"ר הוועד והפעילים הנוספים זומנו לשימוע לפני פיטורים מתוך סיבה ראויה. הופמן הוסיפה כי "התארגנות עובדים איננה מהווה עילה המצדיקה התנהלות קלוקלת וחריגה בולטת מנוהלי עבודה, גם כאשר אלה אינם כתובים עלי ספר באופן מפורש".
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

תביעת פיצויי פיטורין של רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

השלמת פיצויי פיטורין עקב הפחתת היקף עבודה פיזיותרפיסטית

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה דרש פיצויי פיטורין

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

תביעה לפיצויי פיטורין עקב הפחתת עמלות

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

מנהלת חשבונות שהתפטרה מחמת מצבה הבריאותי תבעה פיצויי פיטורין

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בחופשת מחלה ללא שימוע

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

פיטורין ללא שימוע לאחר השעיה בעקבות התנהגות אלימה בעבודה

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.