www.ovdim.org.il

העובדת פוטרה מבלי שידעה על כך במהלך חופשת לידה - תפוצה באלפי שקלים

דרגו את המאמר

פוטרה במהלך חופשת הלידה – תפוצה ב-35,000 שקלים

 


חברת השמירה תשלם פיצויים לעובדת שהופסקה עבודתה, וזאת משום שפוטרה במהלך חופשת לידה, ללא הודעה מוקדמת, מבלי להעניק לה מכתב פיטורין ותוך כדי גרימת עוגמת נפש ועבירה קשה על חוק עבודת נשים.


חברת השמירה תפצה את העובדת בשכר מלא של 60 ימי חופשת הלידה, בתוספת שבועיים של הודעה מוקדמת. מכיוון שלא ניתן לעובדת מכתב פיטורין המסדיר את תנאיה לקבלת דמי אבטלה, תשלם חברת השמירה לעובדת גם פיצויי על שלושת החודשים בהם לא השתכרה בעזרת ביטוח לאומי.

 

פיצויים לנשים שפוטרו עקב הריון - דוגמאות מהחיים!


חברת השמירה – העובדה התפטרה ולא פוטרה

 
חברת השמירה טענה להגנתה כי העובדת כלל לא פוטרה אלא נאמר לה שעלולים להיות שינויים מסוימים בהיקף העבודה שלה בחברה.


טענה זו נסתרה בעזרת עדותו של עד התביעה, חברה לעבודה של התובעת, אשר העיד כי שמע את מנהלה האישי מדבר על פיטוריה. כמו כן, העיד העד כי היא נראתה יוצאת ממשרד המנהל כאשר היא בוכייה ומלמלת שפוטרה. חברת השמירה טענה כנגד העד שהינו עובד בעייתי, דבר אשר, לדעתה של השופטת, אינו פוגע במהימנותו בבית המשפט.

 

קרא עוד...

 

מעסיק אמר לעובדים לא לדבר עם עובדת בהריון

הפחיתה שעות עבודה בעת הריון - תקבל מלגה אבל חלקית

בית הדין לעבודה ביטל פיטורין של אישה בטיפולי פוריות

 

בנוגע לתשלומי דמי הבראה, הסכימו שני הצדדים להגיש תצהירים מטעמם ולהסמיך את בית המשפט לקבוע את הפשרה הכספית, בהתאם לחוק בתי המשפט. בית המשפט דן בהסכם תוך כדי שהוא שם דגש על מספר תחומים.


נסיבות סיום העבודה


נטל ההוכחה שיחסי העבודה הסתיימו מתוך רצונם של המעסיקים ולא העובדת מוטל על התובעת. עדותו של עד התביעה, אשר טען כי שמע שיחות בנוגע לפיטוריה ותיאר אותה כיוצאת בבכי ממשרד המנהל, עומדת כתמיכה לדבריה. בנוסף, ה"איומים" בגין תנאי עבודה שהולכים להשתנות כביכול, מרימים גם הם את רף ההוכחות ומביאים את בית המשפט להאמין כי העובדת פוטרה. בנוסף, בתצהיר התביעה נטען כי מזכירת המנהל נכחה במשרדו בעת פיטורי העובדת, דבר אשר לא הוכחש ע"י תצהיר ההגנה.


פדיון החופשה


בתלוש המשכורת האחרון של התובעת מופיע פירעון דמי חופשה בתעריף של כ-20 ימים. חברת השמירה הציגה בבית המשפט נתונים כאילו התובעת קיבלה במהלך 2007 דמי פדיון חופשה, אך כשלה להוכיח כי העובדת באמת הייתה בחופשה. מכאן שהכספים רק הוגדרו כ"פדיון חופשה" אך היו שכר רגיל, ולכן אינם קבילים על פי חוק חופשה שנתית.


האם מגיעים גם פיצויים בגין מכתב פיטורין חסר, אשר מנע חתימת דמי אבטלה?


מכתב פיטורין הינו הכרחי על מנת שמפוטר יוכל ליהנות מדמי אבטלה מהמוסד לביטוח לאומי. התובעת הגישה כהוכחה בבית המשפט את מכתב הדחייה, של המל"ל אשר פוסל את זכאותה לאבטלה משום שלא הצליחה להוכיח כי פוטרה.


לסיכום,


בית המשפט פסק פיצויים של 35,000 שקלים על חברת השמירה, בגין ימי חופשת הלידה, האבטלה אשר לא נחתמה, דמי החופשה האחרים ועבירה על החוק לעבודת נשים.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.