www.ovdim.org.il

עובדת פוטרה לאחר הריון בגין העסקת מחליפה ולא בשל הלידה, האם פיצויים?

דרגו את המאמר

פוטרה לאחר חופשת לידה בגין העסקת מחליפה טובה ממנה, האם פיצויי פיטורים?


פעמים רבות נאלצות נשים השבות מחופשת לידה להתמודד עם הרעת תנאים ופיטורים. לא אחת, מתקשות נשים אלו להשתלב בחזרה במקום העבודה וזאת בשל העסקת עובדים מחליפים בתפקידיהם. חוק עבודת נשים, וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה, קובעים כי קיים איסור קטגורי להפלות נשים על רקע הריונן או לידה.

 

האם במקום בו עילת הפיטורים הינה העסקת מחליף טוב יותר, ולא בשל הצורך בהיעדרויות לשם הריון או לידה, קיימת לעובדת עילה לתביעת פיצויים? דהיינו, האם במקום בו עילת הפיטורים איננה קשורה באופן ישיר להריון או ללידה, אך קשורה היא ליציאה לחופשת הלידה ולצורך בהעסקת מחליפה, זכאית המפוטרת לפיצויים?


התובעת, בת 43, הינה אם חד הורית לשני ילדים. במשך כשמונה שנים, עבדה התובעת בנתבעת שהיא חברה לייצור וייצוא של מוצרי סריגה לתינוקות וילדים. במהלך שנת 2007, נולד לתובעת בנה השני והיא יצאה לחופשת לידה מספר ימים לפני הלידה.

 

הנתבעת מיהרה והעסיקה מחליפה לתובעת אשר החלה לעבוד בטרם יצאה התובעת לחופשת לידה (חודש לפני). כאשר חזרה התובעת מחופשת הלידה, גילתה היא כי המחליפה תפסה את מקומה והיא מוקמה בשולחן אחר. התובעת פרצה בבכי וטענה בפני מעסיקיה כי היא נותרה בחוסר מעש.

 

      קראו עוד בתחום:

 

הנתבעים ביקשו מהתובעת לשוב לביתה ולחזור בעוד כמה ימים לאחר התארגנות פנימית. התובעת הוצאה לחופשה בתשלום ושהתתה בביתה במשך חודשיים. במהלך חופשתה, לא יצרו הנתבעים כל קשר עימה וכעובר חודשיים הוצא לה מכתב פיטורים.

 

התובעת הגישה תביעה לבית הדין לעבודה ובמסגרתה טענה כי הנתבעים גמלו בליבם לפטרה ולהחליפה בעובדת אחרת במהלך ההריון. לטענתה, המעשה הפורמלי של הפיטורים נעשה במכתב בתחילת יוני אך הפיטורים עצמם נעשו עוד כאשר הייתה היא בהריון ובחופשת לידה. לטענתה, מדובר אפוא בפיטורים המנוגדים לחוק עבודת נשים. כמו כן, לטענת התובעת עסקינן גם באפליה מחמת הורות האסורה על פי חוק שווויון הזדמנויות בעבודה.

 

איסור פיטורי עובדת לאחר חופשת לידה - ללא שיקול דעת של המעביד


חוק עבודת נשים אוסר על פיטורים של אישה בתקופה שלאחר חופשת הלידה. הלכה פסוקה היא כי פרשנות הוראה זו הינה כמימוש זכות העובדת היולדת לחזור לעבודתה. זכות זו באה לידי ביטוי בכך שניתנה לעובדת האפשרות לחזור לעבודה מהמקום בו עזבה אותה לצורך הלידה וחופשת הלידה. למעשה, מדובר בהגנה על העובדת במשך התקופה בה היא נעדרת מהעבודה לשם הלידה והטיפול ברך הנולד.


הוראת החוק הינה הוראה קטגורית. דהיינו, ההוראה איננה מותירה שיקול דעת למעביד האם להחזיר את העובדת בפועל לעבודה. תכלית ההוראה האוסרת על פיטורים אינה כלכלית גרידא, והיא נועדה, כאמור, להבטיח את זכותה של העובדת לשוב לעבודתה לאחר תקופה זו.

 

מתן פדיון כספי עבור תקופת איסור הפיטורים, לרוב, אינו נותן מענה מספיק לנשים אשר מוצאות את עצמן מחוסרות עבודה כאשר עליהן לטפל במקביל בתינוק רך בשנים. כך גם מצבה האישי של האישה מקשה עליה בדרך כלל למצוא עבודה חדשה לאחר שפוטרה.

 


במקרה דנן, בית הדין לעבודה ציין בפסק הדין כי הנתבעת טענה שהמחליפה של התובעת עולה על קודמתה בעבודה ב"עשר דרגות". למעשה, השופטים הגדירו זאת באופן הבא – "הנתבעת ראתה בעת חופשת הלידה של התובעת כי טוב וכי מחליפתה עושה עבודה טובה ממנה. אי לכך, ביקשה הנתבעת להביא לפיטורי התובעת". עם זאת, כאשר נודע לנתבעת שמדובר בעבירה על החוק, הוחזרה התובעת לעבודתה לאחר חופשת הלידה.

 

מתקיים קשר סיבתי בין הלידה לבין הפיטורים


עם זאת, הנתבעת אכן החזירה את התובעת לעבודה וזו פרצה בבכי ונכנסה לסערת רגשות כאשר הבינה כי היא יושבת בשולחן אחר. כמו כן, השופטים ציינו כי ניתן להניח שלהתנהגותה של התובעת הייתה השפעה גדולה על הפסקת עבודתה באותו היום. בבית הדין לעבודה נקבע עוד כי לולא התנהגות התובעת, ישנה סבירות גבוהה שהתובעת הייתה ממשיכה לעבוד אצל הנתבעת והנתבעת הייתה מוצאת עבורה תפקיד הולם.


למעשה, מדובר היה במצב מורכב. מצד אחד, הפיטורים לא היה עקב הריונה של התובעת או מחמת הורותה. עם זאת, לולא יצאה התובעת לחופשת לידה, הנתבעת לא הייתה מעסיקה מחליפה תחתיה והתובעת לא הייה מפוטרת.

 

אי לכך, התקיים קשר סיבתי בין חופשת הלידה של התובעת לבין הפיטורים. דהיינו, הפיטורים הינם בקשר להיריון וללידה, וזאת בניגוד לחוק עבודת נשים. בנוסף, פיטורים כה סמוכים לתום חופשת הלידה ומייד עם תום תקופה של 60 ימים לאחר חופשת הלידה מהווים הפליה מחמת הורות והריון.


"לשם הגשמת מטרותיו של חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה וחוק עבודת נשים על בית דין זה לשדר מסר ברור כי הפרת הוראותיו תגרור מחיר גבוה", נכתב בפסק הדין, "מטרת חקיקת המגן עבור נשים הינה לאפשר את שילובן של נשים בשוק התעסוקה ופסיקת פיצוי הולם בגין הפרת הוראות החוק משרתת מטרה זו. לפיכך סבורים אנו כי בנסיבות העניין, ראוי כי הנתבעת תפצה את התובעת בגובה של 20,000 ₪".
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

עובדת שפוטרה במהלך טיפולי פוריות תבעה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

פיטורי עובדת בהריון בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

התובעת טענה כי פוטרה מעבודתה רק בשל היותה אם חד הורית

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

התובעת לא התקבלה לעבודה בשל היותה בהיריון

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

מדריכת פילאטיס פוטרה במהלך הריונה עקב סגירת הסטודיו

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

הקופאית טענה כי נערך לה שימוע במהלך ההריון ודרשה פיצויים

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

קוסמטיקאית עצמאית דרשה פיצויי פיטורין וזכויות סוציאליות

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.