www.ovdim.org.il

האם המילים ``תסתלק מכאן`` הן כפיטורי העובד?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

פוטר במסגרת ויכוח קולני, האם פיצויי פיטורים והודעה מוקדמת?


פועל כללי אשר עבד במשך כארבע שנים בחברה העוסקת בהתקנת מזגנים וגופי חימום, הגיש תביעה לבית הדין לעבודה בעקבות פיטוריו במהלך ויכוח. העובד טען כי בשנתיים האחרונות לעבודתו, עבד הוא בצמוד לבעל החברה ואחיו.

 

לדבריו, העבודה תחת פיקוחם הישיר של בעלי הבית, הייתה קשה ובמהלכה ספג ממעבידיו עלבונות וצעקות לרוב. עם זאת, על מנת לשמור על מקום עבודתו ופרנסתו, לא הלין העובד על היחס המשפיל והמשיך לעשות עבודתו נאמנה.

 

היחסים מחריפים בעקבות דרישה לתשלום דמי הבראה


העובד טען כי המחלוקת שהביאה לסיום ההתקשרות בין החברה לבינו נתגלעה לאחר שדרש הוא תשלום דמי הבראה ממעבידו. המעביד ניסה להתחמק מתשלום זה, על ידי כך שאמר לעובד כי מדובר בהטבה הניתנת לעובדי מדינה בלבד. עם זאת, התובע בירר את העניין עם גוף חיצוני והבין כי מדובר בטענת שווא. אי לכך, שב הוא למעבידו ודרש פעם נוספת את תשלום דמי ההבראה.

 

      קראו עוד בתחום:


בעקבות בקשותיו החוזרות ונישנות, שילמה החברה לעובד את דמי ההבראה בעבור שנתו האחרונה. העובד, אשר בירר את המגיע לו, המשיך ותבע את תשלום דמי ההבראה גם בעבור שנותיו הראשונות בחברה. יחסי הצדדים הגיעו לכדי נקודת רתיחה בסוף שנת 2007 כאשר במהלך שיחה במשרדו של המעביד, הזהיר העובד כי במידה ולא ישולמו לו דמי ההבראה כחוק, יאלץ הוא לפנות לערכאות המתאימות.

 

האם "תסתלק מכאן" הוא ביטוי המעיד על פיטורים?


המעביד התפרץ כנגדו באופן אגרסיבי, הושיט את ידו לכיוון הדלת וקרא לעבר התובע - "תסתלק מכאן". העובד הלך לביתו משום והאמין כי המעביד יטלפן אליו לאחר שיעבור זעם ויקרא לו לשוב לעבודה. עם זאת, משחלפו הימים פנה העובד לעורך דין המתמחה בדיני עבודה והגיש תביעה נגד החברה בעבור תשלום פיצויי פיטורים ודמי הודעה מוקדמת.


המעביד טען לעומתו כי העובד לא שב לעבודה ללא סיבה מוצדקת, ועל כן יש לראות בנסיבות סיום ההתקשרות כהתפטרות שאינה מזכה בפיצויי פיטורים.


פיטורים - באופן חד משמעי בלבד


על פי הפסיקה, היסוד הן של הפיטורים והן של ההתפטרות, הוא שהצד הפועל נתן ביטוי שאינו משתמע לשתי פנים לכוונתו להביא את יחסי העובד והמעביד לידי גמר. לדוגמא, מן הפסיקה ידוע שכאשר מעביד אומר לעובד מילים בסגנון - "אין לך יותר מה לעשות במקום העבודה ואתה יכול ללכת" - פשיטא שהוא מפטרו. השופטים קבעו, בהתאם לפסיקה זו, כי האימרה "תסתלק מכאן" בצעקות, תוך הצבעה על הדלת, אינה אלא פיטורים.

 

      קראו עוד בתחום:


החברה ניסתה לטעון כי הדברים נאמרו מחמת זעם רגעי ולא היה בהם בכדי להביא לפיטוריו של העובד. כמו כן, בעל הבית טען כי ניסה להשיג את העובד "אין ספור" לאחר יום הפיטורים נשוא התובענה אך ניסיונותיו העלו חרס.

 

עם זאת, טענות אלו הועלו על ידי החברה רק במהלך הדיון המשפטי ולא במסגרת תצהירה הראשי. אי לכך, השופטים תהו מדוע התעלמה החברה מטענת הגנה זו שהיה בה כדי לשפוך אור לטובתה על האירועים דנן. כמו כן, בנוגע ל"אין ספור" הניסיונות הנטענים – החברה לא השכילה להציג פלט שיחות סלולאריות ובית הדין לא קיבל את טענותיה שעשתה כל שביכולתה להביא לחזרתו של העובד לעבודה.


לסיכום,


בית המשפט קבע כי העובד פוטר הלכה למעשה מעבודתו ועל כן פסק בעבורו פיצויי פיטורים ודמי הודעה מוקדמת לפיטורים, בהתאם לחוקי המגן.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.