www.ovdim.org.il

האם עובד יכול לתזמן פיטורים ולזכות בפיצויי פיטורין?

דרגו את המאמר

תביעה של נהג משאית בעבור תשלום פיצויי פיטורין

 

האם עובד אשר גמר אומר להתפטר מעבודתו, והחל לדרוש לאלתר זכויות סוציאליות באופן רטרואקטיבי, תוך כדי שהוא מדבר עם בעל הבית בתקיפות שאינה מתפשרת, יהיה זכאי לפיצויי פיטורין? תביעה בעניין זה הוגשה לבית הדין לעבודה על ידי נהג משאית בחברה העוסקת בחלוקת מזון ומשקאות לבתי עסק.


התובע הועסק בחברה במשך שנה וחודשיים בתפקיד של נהג משאית בקו חלוקת המזון. הצדדים סיכמו על תנאי העבודה בעל פה וחתמו על חוזה רק שנה לאחר תחילת ההתקשרות ביניהם. יש לציין כי החוזה נערך לאור בקשת העובד, ובין הצדדים נתגלעה מחלוקת על נסיבות עריכתו של הסכם זה.

 

      קראו עוד בתחום:


התובע סיים את עבודתו אצל הנתבע ביולי 2005, על רקע מחלוקת שנתגלעה בין הצדדים בקשר לנסיעתו של התובע ללימודים שהתקיימו במכללה בבני ברק באמצעות רכב העבודה. אי לכך, הצדדים היו חלוקים ביניהם גם לעניין נסיבות סיום יחסי העבודה. התובע הגיש מספר חודשים לאחר שפוטר תביעתו לפיצויי פיטורין ודמי הודעה מוקדמת.


מנהל החברה ביקש מהעובד הודעה מוקדמת להתפטרותו


כידוע, נטל ההוכחה בתביעה מסוג זה מוטל על התובע, בבחינת היותו "המוציא מחברו עליו הראייה". במקרה דנן, התובע לא עמד בנטל זה על מנת להוכיח שפוטר מעבודתו. התובע הצהיר כי עזיבתו את העבודה הייתה על רקע של חילוקי דעות שנתגלעו בינו לבין המעסיק בנוגע ללימודיו.

 

עם זאת, בחקירתו הנגדית בבית המשפט העיד התובע, כי לפני שהגיע לביתו של מנהל החברה על מנת להשיב לו את רכב העבודה, הלך הוא לביתו וכתב מכתב בדבר אישור החזרת הרכב. התובע כתב מכתב זה על מנת לחסן עצמו מפני תביעות עתידיות הקשורות לנהיגה ברכב, או קנסות שעשויים להגיע אליו לאחר מועד ההחזרה - מכאן ניתן היה לראות כי תכנן את הפיטורים ועזיבת העבודה.


הנהג העיד בעצמו כי השיחה "התגלגלה" באופן בו מנהל החברה אמר לו לקחת את הרכב לביתו, לעבוד ביום חמישי ולאחר מכן לקחת את הרכב ללימודיו. העובד טען כי המנהל אמר לו להשיב את הרכב ביום שישי ובזה לטענתו נגמרו יחסי העבודה בין הצדדים. עם זאת, במידה והיה מעוניין המנהל בעזיבתו של העובד, מדוע ביקש ממנו להעניק לו 14 ימים נוספים, דמי הודעה מוקדמת, שכן הוא "מחויב לעשות זאת על פי חוק". דברים אלו לא מתיישבים כלל עם טענת פיטורים אלא עם טענת התפטרות.

 

      קראו גם:


מכתב לקבלת זכויות המנוסח בלשון תוקפנית


בית המשפט קבע כי התובע החליט לעזוב מרצונו את מקום העבודה כבר בחודש מאי 2005, כאשר השופטים מגיעים למסקנה זו לאור המהלכים שביצע האחרון במהלך חודש זה. למשל, בראשון לחודש החתים התובע את מנהלו על הסכם עבודה רטרואקטיבי והעביר לו מסמך באמצעות הדואר האלקטרוני המפרט את חובותיו מול זכויותיו במקום העבודה.

 

זאת ועוד, בהודעת הדואר האלקטרוני ששלח העובד למנהלו בסוף חודש מאי המדובר, נכתב "יהודה ודוד (המנהלים), נשלחו אליכם שלושה דוחות לחודש מאי, תעיינו בהם בבקשה – נראה לכם טוב, ספרו רק לי, ואם לא אז תשמרו את דעתכם לעצמכם". מלשון מכתב זה נקבע בבית המשפט כי לא כך מדבר אדם אשר מעוניין לשמור על מקום עבודתו.


אי לכך, בית המשפט קבע כי התובע התפטר ממקום העבודה ועל כן אין הוא זכאי לפיצויי פיטורין. זאת ועוד, בית המשפט אף חייב את התובע בתשלום דמי ההודעה המוקדמת בגין עזיבתו את העבודה לאלתר.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.