www.ovdim.org.il

האם דירקטור רשאי לפטר דירקטור כאשר לכל אחד חצי ממניות החברה?

דרגו את המאמר

האם דירקטור רשאי לפטר דירקטור אחר כאשר הם בעלי מניות שווים?


פעמים רבות, כאשר מוקמת חברה, נרשמים מקימיה כדירקטורים כבעלי כוח שווה מתוקף בעלות על מניות החברה. כמובן שבעסקים, כמו בחיים, הכל טוב ויפה כל עוד החברה מצליחה וכל צד מקבל את חלקו. אך האם במידה ועולים יחסי הצדדים על שרטון, או במידה והחברה נקלעת למשבר ו\או פירוק, רשאי דירקטור אחד להביא להפסקת עבודתו של חברו? בתביעה שהוגשה לבית הדין לעבודה עלתה השאלה הבאה – האם בחברה אשר בעלי המניות והדירקטורים שלה הינם בני זוג, רשאי אחד מהצדדים לפטר את השני?

 

עסקינן בחברה לשיווק מוצרי קוסמטיקה אשר הוקמה על ידי גבר ואישה שהיו בני זוג וסיום חייהם המשותפים היה הרקע גם לסכסוך העבודה.

 

התובעת (האישה) טענה כי פוטרה מהחברה על ידי בן זוגה ולפיכך עתרה היא לפיצויי פיטורים ודמי הודעה מוקדמת. התובעת סמכה את טענותיה על מכתב פיטורים שהציגה בבית המשפט, שנכתב ונחתם על ידי הנתבע. במכתב נרשם - "הריני להודיעך כי נכון לעכשיו אינך מנהלת החברה יותר, ואין לך כל סמכות לתת הוראות בחברה".

 

      קראו עוד בתחום:

 

התובעת טענה כי עד למועד פיטוריה פעל בן זוגה כדי לפגוע במעמדה בחברה וסמכויותיה, ביטל את זכויות החתימה שלה בשם החברה, מנע תשלום הוצאות שוטפות, החליף מנעולים במחסן, נטל רכב של עובדי החברה וביטל את כרטיס האשראי.

 

האם לגבר סמכות לפטר את בת זוגתו?


הגבר טען להגנתו כי התובעת לא פוטרה אלא עזבה את החברה במהלך מתוכנן וזאת כאשר ראתה ש"הספינה עומדת לטבוע". עוד הוסיף הנתבע כי המכתב המדובר איננו מכתב פיטורים, ונכתב על ידו לאחר ויכוח בין התובעת לבינו, כאשר סירב לתת לבתה של התובעת, מפתחות לרכב. לגרסתו, במהלך הויכוח צעקה לו התובעת "אז תפטר אותי", ועל רקע זה נכתב המכתב.

 

במילים אחרות - הגבר טען שלא היה הוא בר סמכות לפטר את התובעת וכי היא ידעה זאת. לטענתו, התובעת ניסתה לנצל את המכתב שלא כדין בכדי לתבוע פיצויי פיטורים אשר אינם מגיעים לה.


האם התובעת זכאית לפיצויי פיטורין?


התובעת לא השכילה להציג בפני בית הדין תקנון התאגדות של החברה ולא הייתה מחלוקת שהיא החזיקה במחצית ממניותיה ושימשה כמנכ"ל. בנוסף, לא היה ספק כי התובעת ראתה בחברה נכס משותף שלה ושל בן זוגה. בין השניים התנהלו במקביל לתביעה הליכים לחלוקת רכוש בבית המשפט לענייני משפחה, כאשר באחד הדיונים אמרה התובעת שהחברה הינה נכס משותף שלה ושלה הנתבע, אשר הוקמה על ידי שניהם כאשר כל אחד מחזיק במחצית המניות. באותו דיון הודתה התובעת כי היא אף הייתה ערבה באופן אישי להתחייבויותיה של החברה.

 

      קראו עוד בתחום:


בית המשפט קיבל את טענותיו של הגבר וקבע כי אין לראות במכתב הנ"ל מכתב פיטורין מן הטעם שלא היה מוסמך הנתבע לפטר את התובעת. בית הדין קבע כי התובעת מנסה להסתמך שלא בתום לב על מסמך אשר ידעה כי אין לראות בו מכתב פיטורין.


בית המשפט הרחיב ונימק את פסיקתו בארבעה טעמים שונים:

 

  • כאמור, בין הצדדים היו במשך זמן רב סכסוכים באשר לאופן ניהול החברה. לבית המשפט הוצג מכתב בו פנתה התובעת לעורך דינו של הנתבע והלינה על שמרשו מבצע פעולות באופן עצמאי מבלי להביאן לאישור דירקטוריון החברה. במכתב זה טענה התובעת כי כל החלטה מסוג זה משוללת כל תוקף.
  • התובעת נשאלה בחקירה נגדית מי מהמאורגנים בחברה מוסמך לפטר מנכ"ל ותשובתה היתה שאינה יודעת.
  • התובעת הייתה מודעת למצבה הכספי הקשה של הנתבעת וחתמה על מאזני החברה. כמו כן, כחודש וחצי לפני קבלת המכתב המדובר, הקימה התובעת חברה חדשה יחד עם שני ילדיה והעידה כי היא המנהלת של חברה זו. רישום חברה חדשה, כחודש וחצי לפני עזיבתה את החברה הראשונה מהווה הוכחה כי התובעת תכננה את התנתקותה מהחברה.
  • במהלך הסכסוך בין הצדדים הועלו הצעות שונות להפרדה בין התובעת לנתבע והייתה אף הצעה לפיה התובעת תרכוש את מניותיו של בן זוגה. בית הדין קבע כי עובדה זו מלמדת שהתובעת הייתה מודעת היטב לכוחה בחברה, וכיוצא מזה – מודעת לעובדה כי הנתבע לא יכול בהחלטה חד צדדית לפטר אותה.

 

אי לכך, דחה בית הדין לעבודה את תביעתה של התובעת וקבע כי בן זוגה לא היה מוסמך לפטרה שכן היו הם בעלי מניות שווים בכוחם בחברה.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

תביעת פיצויי פיטורין של רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

השלמת פיצויי פיטורין עקב הפחתת היקף עבודה פיזיותרפיסטית

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה דרש פיצויי פיטורין

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

תביעה לפיצויי פיטורין עקב הפחתת עמלות

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

מנהלת חשבונות שהתפטרה מחמת מצבה הבריאותי תבעה פיצויי פיטורין

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בחופשת מחלה ללא שימוע

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

פיטורין ללא שימוע לאחר השעיה בעקבות התנהגות אלימה בעבודה

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.