www.ovdim.org.il

פיטורין בעקבות הגשת תביעה

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

האם פיטורין בגין הגשת תביעה לבית הדין לעבודה הינם פיטורים שלא כדין


בית הדין האזורי לעבודה נדרש לדון בתביעה שהוגשה על ידי עובד אשר טען כי פיטוריו ממקום עבודתו ארעו לאחר שהגיש תביעה כנגד החברה בבית הדין לעבודה.

 

עניינה של התביעה הראשונה אשר הגיש העובד היו סכומים אשר קוזזו מדמי ההבראה שלו בגין תאונה שארעה לו עם רכב החברה במהלך נסיעה פרטית. החברה, אשר ניכתה מדמי ההבראה באופן חד צדדי את סכום תיקון הרכב, לא נענתה לבקשותיו של התובע ולא השיבה לו את הכסף. אי לכך, לטענת העובד, לא נותרה לו כל ברירה אלא להגיש נגד החברה תביעה לערכאה המתאימה כאשר לאחר הגשת תביעה זו – פיטוריו היו רק עניין של זמן.

 

      קראו עוד בתחום:

 

פיטורין בעקבות הגשת תביעה נגד המעסיק, האמנם?


האם התבצעו פיטוריו של העובד שלא כדין והאם זכאי הוא לפיצויים בגין מהלך זה. גם מן הפסיקה וגם מן החקיקה, ידוע כי פיטוריו של עובד כסנקציה על כך שהגיש תביעה כנגד מעסיקו פסולים ואסורים מכל וכל.

 

פיטורים שכאלה נגועים בהפרת זכות היסוד של העובד למיצוי הדין בערכאות וכמוה כפגיעה בזכות לשוויון ולחופש התארגנות של העובדים. לא בכדי מורה סעיף 28א לחוק הגנת השכר, התשי"ח-1958 כי לא יפגע מעביד בשכרו של עובד, בקידומו בעבודה או בתנאי עבודתו, ולא יפטרו מהעבודה, מחמת תביעה שהגיש העובד או ארגון העובדים.

 

"נראה לך הגיוני שאתה תעבוד אצלי ותתבע אותי?"


במקרה דנן, העובד הגיש תביעה לבית הדין לעבודה לאחר שקוזזו הסכומים לתיקון המכונית מדמי ההבראה שלו. התובע השכיל לסמוך טענותיו בבית הדין לעבודה בעזרת הקלטה של מנהל החברה ובה הוא נשמע כאומר – "נראה לך הגיוני שאתה תעבוד אצלי ותתבע אותי?". לעומת זאת, בבית הדין החברה הנתבעת הכחישה מכל תוקף את פיטורי העובד כתולדה של הגשת תביעתו ומנהל החברה, אשר צוטט בתמליל השיחה על ידי התובע, טען כי פיטוריו של העובד נבעו מירידה חדה בתפוקת עבודתו.

 

      קראו עוד בתחום:


בית הדין לעבודה קיבל את טענותיו של העובד וקבע כי עלה בידו של האחרון להוכיח את פיטוריו שלא כדין בבית המשפט. סמיכות הזמנים בין קבלת כתב התביעה ובין הפיטורין (15 ימים) לא הותיר מקום לספק כי קיים קשר סיבתי מהותי בין השניים.

 

כמו כן, מדבריו של מנהל החברה - "לא הגיוני שעובד שתובע את החברה ימשיך לעבוד בחברה" – ניתן היה להבין כי היה זהו "הגיונה" של החברה. דברים אלו לא השתמעו לשני פנים וניתן היה לקבוע באופן ברור כי החברה פעלה לפי הגיון זה. דברים אלו חיזקו את עדותו של העובד לגבי הדברים שנאמרו לו ע"י מנהלי החברה – או שיבטל את התביעה או שיפוטר.

 

החברה לא מצליחה להוכיח ירידה בתפוקת העובד כעילה לפיטורין


בית הדין לעבודה דחה את טענותיה של החברה בדבר "ירידה חדה בתפוקת עבודתו" של העובד שכן טענות אלו לא היו אחידות לאורך כל הדיון למן הגשת כתב ההגנה. במהלך הדיונים המשפטיים התווספו לטענות אלו גם טענת "חוזה שהסתיים", דבר אשר ערער את אמינותן. החברה אמנם הציגה דו"ח אשר ממנו עולה, כביכול, הוכחה לירידה במכירות אך העובד דחה את הדו"ח על הסף, ומשלא עלה בידה של החברה להוכיח טענה זו, כאשר הנטל לעשות כן מונח על כתפיה, נדחתה אף היא בבית הדין.

 

מה יהיה סכום הפיצויים?


לסיכום, במקרה הנוכחי הוכח בבית הדין לעבודה כי העובד פוטר בשל התביעה שהוגשה על ידו ואי לכך זכאי הוא לפיצויים. בכתב התביעה דרש העובד פיצויים על סך 50,000 ₪ תוך שהוא מתאר את עגמת הנפש הרבה שנגרמה לו.

 

בית הדין לעבודה קבע כי החברה תשלם לעובד פיצויים בגובה שלוש משכורת (24,000 ₪) בשל החומרה שבפיטורין בגין הגשת תביעה לקבלת זכויות.


השופט סיכם דבריו באופן הבא:


"פיטורי עובד אך בשל הגשת תביעה לבית הדין היא פגיעה חמורה בזכות היסוד של העובד וחתירה תחת היסודות של המשטר החברתי הדמוקרטי. בחברה בת תרבות בתי המשפט הם המנגנון שתפקידו להכריע בסכסוכים. בתי המשפט לא יכולים להקל ראש בתופעה לפיה פניה של עובד תוביל לפיטוריו.

 

תופעה שכזו תותיר עובד אשר סבור שנגרם לו עוול ללא יכולת ממשית לפנות ולברר את חילוקי הדיעות שלו עם מעבידו. המקרה שבפני מדגים זאת בצורה הברורה ביותר. הנתבעת החליטה באופן חד צדדי ומיידי לקזז משכרו של התובע סכום משמעותי של 2,225 ₪.

 

השאלה האם הקיזוז נעשה כדין אם לאו אינה חשובה - החשוב הוא שלתובע לא היה שום פתרון כנגד הפעלת הסעד העצמי של הנתבעת, זולת פניה לבית המשפט. וזכותו היסודית הייתה לפנות לערכאות ולברר את טענתו לפיה מעבידו פעל שלא כדין".

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

תביעת פיצויי פיטורין של רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

השלמת פיצויי פיטורין עקב הפחתת היקף עבודה פיזיותרפיסטית

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה דרש פיצויי פיטורין

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

תביעה לפיצויי פיטורין עקב הפחתת עמלות

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

מנהלת חשבונות שהתפטרה מחמת מצבה הבריאותי תבעה פיצויי פיטורין

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בחופשת מחלה ללא שימוע

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

פיטורין ללא שימוע לאחר השעיה בעקבות התנהגות אלימה בעבודה

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.