www.ovdim.org.il

מעסיק לא קיבל היתר לפיטורים - האם הוא ידע על ההריון?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 1.0 מתוך 5

פוטרה בגין עבירת משמעת ולא בגין ההריון – האם פיצויים מכוח חוק עבודת נשים?


גננת פוטרה בשבוע ה-14 להריון לאחר שעבדה בבית הספר כשבעה חודשים. האם תהיה האחרונה זכאית לפיצויים בגין הפרת חוק עבודת נשים התשי"ד-1954, וזאת משום שפוטרה בהריון ללא קבלת היתר לכך מהממונה על עבודת נשים במשרד התמ"ת, או שמא יש לקבל את טענות המעסיקה לכך שדבר ההריון לא היה ידוע. כמו כן, המעסיקה טענה כי לא היה קשר בין ההריון לבין הפיטורים במקרה דנן.


סעיף 9(א) לחוק עבודת נשים קובע כי מעביד אינו רשאי לפטר עובדת בהריון אשר טרם יצאה לחופשת לידה, וזאת מבלי לקבל לכך את אישורו של שר התמ"ת. שר התמ"ת אינו רשאי לאשר את הפיטורים במידה והם קשורים – לדעתו – להריון. יש לציין כי לא שר התמ"ת הוא אשר דן בבקשות להיתר פיטורי נשים בהריון, והדבר נעשה על ידי הממונה לחוק עבודת נשים במשרד התמ"ת.

 

הלכה פסוקה היא כי פיטורים אשר קשורים בהריון הינם פיטורים אסורים. עם זאת, אין זה אומר שלא ניתן לפטר עובדות בהריון. מעביד המעוניין שלא לשלם פיצויים בגין פיטורי אישה בהריון, יכול להוכיח כי המהלך לא היה בקשר להריון אלא בגין נסיבות אחרות.

 

ההריון טרם נגלה לעין


במקרה דנן, העובדת פוטרה כאשר הייתה בשבוע ה-14 להריונה. דהיינו, ההריון טרם נגלה לעין. במקרים בהם המעביד אינו יודע על ההריון בעת הפיטורים, חזקה על הפיטורים שאינם קשורים בהריון. בדב"ע (ארצי) לו/3-78 פאלק - מדינת ישראל, פד"ע ט 197 (1977) נקבע כי "אי ידיעת המעסיק אודות הריונה של העובדת מהווה אפוא ראיה חותכת שהפיטורים לא היו מסיבת ההריון". זאת ועוד, גם כאשר נקבע גם כי המעביד ידע על ההריון, אין פירושו של דבר שהפיטורים היו בשל ההריון. בית הדין לעבודה נדרש עדיין לברר מהו הנימוק האמיתי העומד מאחורי הפיטורים.

 

      קראו עוד בתחום:


מנהלת הגן טענה כי היא לא ידעה שהתובעת בהריון. התובעת טענה, לעומת זאת, כי הריונה היה ידוע לכל, והעובדות האחרות אשר הועסקו עמה ידעו עליו. זאת ועוד, התובעת הוסיפה כי היא עברה בדיקות הריון עם בתה של מנהלת הגן, ועל כן ברור כי האחרונה ידעה על ההריון. מנהלת הגן הכחישה את דבר ידיעתה. ראשית, המנהלת טענה כי אף אחת מהגננות אשר עבדה עם התובעת לא סיפרה לה על ההריון. שנית, המנהלת הוסיפה כי גם בתה לא עדכנה אותה אודות מפגשיה עם התובעת.


בית הדין לעבודה קבע כי דין התביעה להידחות. השופטים ציינו כי נראה שהצדק עם הנתבעת ולא עם התובעת. ראשית, הוכחו תלונות אשר הוגשו כנגד הגננת על ידי הורי ילדים בגן. בלט מעל כולם מקרה בו אביו של אחד הילדים הגיש תלונה כנגד התובעת בגין "אלימות כנגד בנו".

 

זאת ועוד, סמיכות הזמנים שבין בירור התלונה הנ"ל, לבין פיטוריה של התובעת, הקים את החזקה המשפטית להכיר בקשר הסיבתי בין השניים. בית הדין קבע כי לא הוכח שהנתבעת ידעה על ההריון בעת הפיטורים, וטענותיה של המנהלת לכך שבתה והבנות אשר עבדו עם התובעת (ואשר ידעו, כביכול, על ההריון) לא סיפרו לה על עניין זה - התקבלו. גרסתה של התובעת בדבר ידיעת המנהלת על ההריון נטענה בעלמא ולא היה לה על מה שתסתמך. 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.