www.ovdim.org.il

האם עובדת אשר פוטרה במהלך ההריון תפוטר לאלתר?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

האם עובדת בהריון תפוטר לאלתר או עם יציאתה לחופשת לידה?


האם פיטוריה של עובדת בהריון יכנסו לתוקפם באופן מיידי או שמא רק עם יציאתה לחופשת לידה? סוגיה זו עמדה במרכזו של ערעור אשר הוגש על ידי בעל משרד להנהלת חשבונות כנגד החלטתה של הממונה לחוק עבודת נשים.


סעיף 9(א) לחוק עבודת נשים קובע כי מעביד אינו ראשי להביא לפיטוריה של עובדת בהריון מבלי לקבל לכך אישור משר התמ"ת. השר אינו מעניק היתר לפיטורי עובדת במידה ויוכח שהפיטורים הינם בקשר להריון. סעיף 9ב(א) קובע כי במידה והשר החליט להתיר את פיטוריה של העובדת, ההיתר לא יינתן לתקופה שקדמה ליום מתן ההחלטה. עם זאת, השר ראשי לתת את ההיתר למועד הקודם לקבלת ההחלטה וזאת בהתקיים נסיבות מסוימות.

 

אחד ממקרים אלו הינה כאשר המעביד הוכיח נסיבות חמורות המצדיקות זאת. מיותר לציין כי לא שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר, הוא הדן בענייני עבודת נשים בכל מקרה ומקרה. סמכות זו הואצלה לממונה על חוק עבודת נשים. מעביד או עובד אשר חשים כי נפגעו מהחלטתה של הממונה לחוק עבודת נשים, רשאים להגיש ערעור על כך לבית הדין לעבודה.

 

המעביד טוען: העובדת פוגעת בעסק


מדובר במקרה בו מעביד פיטר עובדת אשר הייתה מועסקת אצלו וזאת בשל אי שביעות רצון מהותית מהתנהלותה במקום העבודה. המערער טען טענות קשות כנגד העובדת לרבות העדר לויאליות, אי שמירה על פרטיותם של הלקוחות, איחורים יומיומיים, טיפול לקוי בלקוחות ועוד.

 

      קראו עוד בתחום:

 

לדבריו, פיטוריה של העובדת לא היו מחמת הריונה אלא לאחר שיחות רבות וכאשר קצו כל הקיצין. לאחר הודעת הפיטורין אשר נמסרה לעובדת, טענה האחרונה כי יש לבטל את הפיטורים וזאת משום שהיא בהריון. בעקבות הודעתה, ביטל המערער את הפיטורים וביקש היתר עבורם מהממונה לחוק עבודת שנים במשרד התמ"ת. עם זאת, המערער אמר לעובדת כי היא אינה יכולה לחזור לעבודה עד לקבלת החלטתה של הממונה (מעין חופשה בשכר).

 

הממונה לחוק עבודת נשים שמעה את טענות הצדדים וקבעה כי הפיטורים וההריון אינם קשורים זה לזה. עם זאת, הממונה התירה את הפיטורין רק ממועד יציאתה של העובדת לחופשת לידה. בעקבות החלטה זו, הגיש המערער את ערעורו לבית הדין לעבודה.

 

בית הדין לעבודה: הממונה תנמק החלטתה


לטענת המערער, מדובר בנסיבות חמורות המצדיקות את פיטוריה של העובדת על אתר. המערער טען כי השארתה של העובדת בעבודתה, קל וחומר כאשר היא יודעת על פיטוריה הקרבים, עלולה להסב לעסקו נזק של ממש. כמו כן, לטענתו, הממונה לחוק עבודת נשים לא נתנה בהחלטתה ביטוי הולם לראיות שהוגשו על ידו בנוגע לתלונות הרבות על עבודתה של המשיבה.

 

לדבריו, "מטרתו של חוק עבודת נשים איננה לתת חסינות מוחלטת לעובדת שפוטרה על רקע מקצועי במקרים בהם השארתה בעבודה בלתי אפשרית וגורמת נזק למעסיק".

 


בית הדין קבע כי יש לקבל את הערעור. השופטים ציינו כי לא נפל פגם בכך שהממונה לחוק עבודת נשים לא בחנה לעומק טענות כגון מעילה בכספים או נטילת בונוס ללא אישור. מדובר אפוא בטענות חמורות אשר בדיקתן דורשת חקירה מעמיקה ושמיעת הצדדים וטענותיהם בקפידה. עם זאת, בפני הממונה לחוק עבודת נשים הוצג פסק דין אשר קבע ממצאים עובדתיים בעניין זה.

 

בפסק הדין הנ"ל נבחנו במשקפיים שיפוטיות ראיות ועדויות שונות אשר הוצגו על ידי בעלי הדין. כמו כן, הוכח כי המערער נפגע בגין העדר נאמנות מצידה של המשיבה כאשר האחרונה חושפת מידע רגיש אודות עסקו בפני צדדים שלישיים. החלטתה של הממונה התעלמה מממצאי פסק דין זה ובכך נפל פגם.


אי לכך, בית הדין לעבודה קבע כי יש להשיב את עניינו של המערער לדיון נוסף אצל הממונה לחוק עבודת נשים. במסגרת דיון זה, התבקשה הממונה לבחון שוב את מועד תחולת פיטוריה של העובדת.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

עובדת שפוטרה במהלך טיפולי פוריות תבעה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

פיטורי עובדת בהריון בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

התובעת טענה כי פוטרה מעבודתה רק בשל היותה אם חד הורית

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

התובעת לא התקבלה לעבודה בשל היותה בהיריון

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

מדריכת פילאטיס פוטרה במהלך הריונה עקב סגירת הסטודיו

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

הקופאית טענה כי נערך לה שימוע במהלך ההריון ודרשה פיצויים

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

קוסמטיקאית עצמאית דרשה פיצויי פיטורין וזכויות סוציאליות

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.