www.ovdim.org.il

טענה של פיטורים בהסכמה למרות מכתב פיטורים

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 4.6 מתוך 5

פיטורים בהסכמה ומשמעות מכתב פיטורים


תעא (י-ם) 2720-09‏


עובד אשר היה מעוניין להתפטר מעבודתו פנה למעסיק וביקש מכתב פיטורים. האם, לאחר נתינת מכתב פיטורים, המעסיק יוכל להסביר כי מדובר במכתב שניתן בעקבות התפטרות ומתוך הסכמה? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית הדין לעבודה.


התובעת במקרה דנן עבדה במשביר מפברואר 2008 ועד אפריל 2009. במועד סיום יחסי העבודה, באפריל 2009, התובעת הייתה בהריון. בין הצדדים היו מספר מחלוקות לגבי נסיבות סיום יחסי העבודה. הראשונה – האם מדובר בהתפטרות או פיטורים. השנייה – במידה והתובעת פוטרה, האם היא הייתה זכאית לסעדים כלשהם מתוקף היותה בהריון.

 

      קראו עוד בתחום:


התובעת טענה כי גרסת המשביר לכך שהיא התפטרה מעבודתה הייתה "רצופת סתירות" ו"בלתי קוהרנטית". לטענתה, מדובר היה בגרסה שלא התיישבה כלל עם "השכל הישר". התובעת הייתה סבורה כי היא פוטרה בשל הריונה ולא הוכחה כל סיבה סבירה והגיונית אחרת אשר הייתה יכולה להביא את יחסי העבודה לכדי סיום.


הנתבעת (המשביר לצרכן) טענה, לעומת זאת, כי מדובר בהתפטרות, הא ותו לא. נטען כי העובדת התפטרה בשל רצונה להתחיל ללמוד ולאחר שהיא "הודתה שאינה מסוגלת לעמוד בסידור העבודה". בנוגע להריון, נטען כי התובעת לא הודיעה על ההריון ואף נאמר לי כי היא תוכל לשוב לעבודה עם סיום לימודיה.


סתירות בגרסאות עדי הנתבעת

 

בית הדין לעבודה בחן את טענות הצדדים וקבע כי יש להכיר בכך שמדובר בפיטורים. השופטים ציינו כי מקובלת עליהם גרסת העובדת לכך שטענות המשביר היו מלאות בסתירות. בתצהירי העדות מטעם המעסיקה נטען כי לאחר שהתובעת החלה ללמוד, בחודש ספטמבר 2008, סוכם עימה על מסגרת חדשה של שעות.

 

עם זאת, נטען כי התובעת לא עמדה במסגרת השעות החדשה והרבתה לאחר לעבודה. הנתבעת טענה כי האיחורים היו משמעותיים, בני שעה עד שלוש שעות. המשביר טען כי איחורים אלה גרמו ל"שיבוש העבודה במחלקה בה עבדה התובעת" והיה זה "בלתי אפשרי להמשיך ולהעסיק אותה".


בעקבות כך, נטען, התובעת זומנה לשיחה. הגרסאות מצד עדי התביעה למה שנאמר בשיחה זו לא היו עקביות. למשל, אחת העדות, המנהלת אשר ערכה את השיחה, טענה כי הוסבר לעובדת המצב הבלתי אפשרי של האיחורים והאחרונה הודתה במעשיה וביקשה לעזוב את העבודה. לטענת עדה זו, היות והשיחה התנהלה על מי מנוחות ובאווירה טובה, הובטח לתובעת מכתב פיטורים (אשר היא תוכל להציג לבעלה ובכך היא תסתיר מהאחרון את העובדה שהתפטרה).


העדה הנ"ל תיארה את סוף השיחה בכך שהתובעת מודה לה, מחבקת אותה ובוכה. בית הדין לעבודה ציין כי היה די באמור לעיל כדי לקבוע שמדובר בפיטורים. "מעביד אשר מסכים לפטר עובד, אף אם זה לבקשתו, עליו לשאת בתוצאות מעשהו זה", נכתב בפסק הדין.

 

לא זו אף זו, במהלך עדותה בבית הדין לעבודה, העדה מסרה גרסאות אחרות לשיחה זו. לפתע, הובהר כי התובעת ידעה שהיא מפוטרת עוד טרם השיחה (נטען כי היא הביאה עוגות וביקשה לעשות מסיבת פרידה קטנה). כמו כן, העדה אמרה כי למעשה לא היה קשר בין השיחה לבין האיחורים של התובעת. דהיינו, סביר להניח ששיחה זו לא הייתה קשורה לאיחורים אלא להפסקת העבודה.


משקלו של מכתב הפיטורים


הענקת מכתב הפיטורים במקרה דנן עמדה לנתבעת לרועץ. המשביר ניסה לטעון כי מדובר ב"פיטורים בהסכמה" ועל כן ניתן לתובעת מכתב פיטורים. התובעת הייתה נאמנה לעמדתה כי היא הייתה מעוניינת להמשיך ולעבוד במקום.


כפי שצוין לעיל, "מעביד הנותן בידי עובדו מכתב פיטורים עלול להידרש לשאת בתוצאות מעשהו זה. מכל מקום אין ספק כי הנטל מוטל על המעביד להוכיח כי בידי העובד ניתן מכתב פיטורים אף כי לא פוטר", נכתב בפסק הדין. בית הדין הגדיר את ההסבר אשר ניתן למכתב הפיטורים "תמוה". העדה ניסתה לטעון כי המכתב ניתן לתובעת משום שהיא לא רצתה שבעלה יידע שהיא התפטרה מעבודתה. הסבר זה, קבע בית הדין, לא הוצג עם ראיות אשר היו יכולות לתמוך בו ועסקינן ב"השערה בעלמא".
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.