www.ovdim.org.il

פיטורי אישה בהריון לאחר חמישה חודשים, האם מותר?

דרגו את המאמר

פיטורי אישה בהריון לפני חצי שנה, האמנם?


מזכירה אשר עבדה במשרדו של אדריכל במשך כחמישה חודשים, הגישה תביעה לבית הדין לעבודה בגין פיטורים בשל הריון. לטענת התובעת, התקבלה היא לעבודה בתור מזכירה ועשתה את מלאכתה נאמנה. עם זאת, לאחר שהודיע היא למנהלה האדריכל שהיא בהריון, "השתנה היחס אליה מקצה לקצה".

 

לדבריה, האדריכל התנהג אליה בצורה מחפירה תוך שהוא צועק עליה ומזלזל בה, וכל זאת במטרה להביא להתפטרותה. לטענתה, משלא עלה בידו של האדריכל להביא להתפטרותה, הוא פיטר אותה בסמוך להשלמת חצי שנה במשרה (לאחר חמישה חודשים וחצי).  

 

      קראו עוד בתחום:

 

על פי חוק עבודת נשים, אסור למעביד לפטר עובדת שהיא בהריון וטרם יצאה לחופשת לידה אלא בהיתר מאת שר העבודה והרווחה. כמו כן, השר איננו אמור להתיר את הפיטורים במידה ויש בינם לבין ההיריון קשר סיבתי. עם זאת, על פי סעיף זה, היתר זה דרוש לפיטורי עובדת ובלבד שהיא מועסקת במקום העבודה, חצי שנה לפחות.

 

השופטים - "בחירת תאריך הפיטורים נעשה בחוסר תום לב"


בית המשפט קבע כי אין מחלוקת שבפועל סיימה התובעת את עבודתה בטרם השלימה את מכסת ששת החודשים. אי לכך, ניתן היה לחשוב כי בעל העסק איננו מחויב לפנות לקבלת היתר בהתאם להוראת החוק.

 

עם זאת, בהתאם לפסיקה, במקום בו המעסיק פיטר עובדת סמוך למועד הקובע (6 חודשים) בניסיון לעקוף את חוק עבודת נשים - בשל חוסר תום הלב הכרוך בכך, יראו בכך כפיטורים שבוצעו לאחר 6 חודשים.

 

במקרה דנן, האדריכל טען כי פיטר את העובדת משום שהייתה עובדת "לא מוצלחת" ו"לא אמינה". כמו כן, הנתבע הלין על התובעת כי את עבודתה אפיינו בעיות משמעת וחוסר יכולת לבצע מלאכתה כראוי. הנתבע אמנם לא הצליח להוכיח את חוסר אמינותה של התובעת, אך בית המשפט הכיר בכך שהאחרון לא היה מרוצה לגמרי מהתנהלותה.

 

ההריון לא היה השיקול היחיד

 

בנוסף, יש לציין כי הנתבע לא התייחס אל התובעת בכבוד רב, ויכול להיות כי הלחץ אשר הקרין עליה השפיע גם על אופן עבודתה. עם זאת, לא היה בכך בכדי לזכות את התובעת במלוא הפיצויים. 

 

כאשר ההריון מהווה שיקול מסוים מתוך מגוון שיקולים לפיטורים, מכיר בית הדין לעבודה בפיטורים כמנוגדים לחוק עבודת נשים. לעומת זאת, כאשר ההריון הוא השיקול היחיד, נוטה בית לעבודה לפצות את העובדת בפיצויים מוגדלים (ראו דוגמא לפסק דין).


בית המשפט פסק עבור התובעת פיצויים בגובה שכרה עד ל-45 יום לאחר הלידה. כמו כן, השופטים פסקו לטובתה גם דמי לידה והכל בכפוף לריבית והצמדה.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

עובדת שפוטרה במהלך טיפולי פוריות תבעה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

פיטורי עובדת בהריון בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

התובעת טענה כי פוטרה מעבודתה רק בשל היותה אם חד הורית

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

התובעת לא התקבלה לעבודה בשל היותה בהיריון

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

מדריכת פילאטיס פוטרה במהלך הריונה עקב סגירת הסטודיו

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

הקופאית טענה כי נערך לה שימוע במהלך ההריון ודרשה פיצויים

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

קוסמטיקאית עצמאית דרשה פיצויי פיטורין וזכויות סוציאליות

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.