www.ovdim.org.il

עובדת טוענת כי היא פוטרה בשל חשיפת בזבוז כספי ציבור, האם פיצויים מוגדלים?

דרגו את המאמר

תביעה לפיצויים מוגדלים בשל פיטורים לאחר "חשיפת נהלים לקויים ובזבוז כספי ציבור"


תע"א 3064-0


עובדים רבים בישראל מועסקים בחברות ציבוריות גדולות אשר ממומנות לא אחת מכספי ציבור. האם עובד אשר חושף שחיתות במקום העבודה זכאי להגנה מפני פיטוריו? כיצד אפוא נבחנת תביעתו של עובד מסוג זה, אשר פוטר לאחר ש"חשף שחיתות או נהלים בלתי מסודרים" במקום העבודה? סוגיה כגון דא הונחה לפתחו של בית הדין לעבודה. מדובר בתביעתה של רופאה כנגד קופת חולים כללית.


התובעת, רופאה במקצועה, התמחתה במשך כשש שנים ברפואה פיסיקלית ושיקום במרכז הרפואי תל השומר. תקופת התמחותה הסתיימה בשנת 2004 ובינואר 2005 התובעת התקבלה לעבודה במחלקה לשיקום בבית החולים תל השומר, מטעם קופת חולים כללית, לתקופת ניסיון של חצי שנה.

 

במסגרת העבודה, התובעת נדרשה לבצע פעולות בקרה בכל הנוגע לאשפוז מטופלים במחלקות השיקומיות. בספטמבר 2005 התובעת זומנה לשימוע, ועשרה ימים לאחר מכן נערך לה שימוע. בעקבות השימוע, התובעת פוטרה ב-22 למאי 2005.


התובעת טענה כי פיטוריה היו שלא כדין וזאת משום שהיא רצתה "לחשוף הליכים בלתי תקינים ובזבוז משווע של כספי ציבור". לטענתה, הפיטורים נעשו בדרך בלתי תקינה, תוך הפרת כללי הצדק הטבעי ובהעדר שימוע אמיתי. מנגד, קופת חולים כללית, אשר הפעילה את בית החולים הנ"ל, טענה כי נחתם בין הצדדים הסכם פשרה אשר יסודו בתביעה קודמת שהוגשה על ידי התובעת.

 

לטענת קופת החולים, היה קיים במקרה זה מעשה בית דין אשר חייב לדחות התביעה. לגופו של עניין, קופת החולים טענה כי הרופאה כשלה במילוי תפקידה לאשר קבלת חולים לאשפוז שיקומי, לבצע מעקב אחר אשפוזם ולבקר אודות התקדמותו (על בסיס תוכנית מובנית). קופת החולים טענה אפוא כי התובעת כשלה בביצוע תפקידה ועל כן היא פוטרה בתום תקופת הניסיון.


לא הוכיחה את טענותיה


עובד אשר מבקש מבית הדין לעבודה להכיר בכך שהוא פוטר בשל שיקולים לא עניינים כגון רדיפה אישית, צריך להוכיח את טענותיו בפני בית הדין. במקרה דנן, התובעת הציגה שורה של טיעונים קשים כנגד קופת חולים, אך לא עלה בידה להוכיח אף אחד מהם.

 

      קראו עוד על "חושפי שחיתויות":


לדוגמא, התובעת טענה כי היא חסכה לקופת החולים מיליוני שקלים. לטענתה, בשל התערבותה בהליכי האשפוז גמרו בכירים בהנהלת הקופה אומר להביא לפיטוריה. כמו כן, התובעת טענה כי קופת החולים אשפזה באופן בלתי חוקי "אח"מים וקרובי אח"מים", בעלות של מיליוני שקלים (וזאת למרות העדר צורך בטיפול אשפוזי). בנוסף, התובעת טענה כי היו במחלקות האשפוז חולים אשר אשפוזם במקום היה מיותר.


התובעת הוסיפה כי בתוך שלושה חודשים מתחילת עבודתה בתור בקרית אשפוז רפואי מטעם קופת חולים בתל השומר, הוצאות קופת החולים צומצמו בשיעור ניכר. במחלקה א' בלבד עמד החיסכון, לטענת התובעת, על כמיליון שקלים. לטענתה, היא חשפה ליקויים שונים בהליכי קבלת המטופלים לאשפוז שיקום ובהליכי האשפוז עצמם, וזאת על בסיס היכרותה עם תהליכי האשפוז הנהוגים בתל השומר (הן מהפן המנהלתי והן מהפן הרפואי). קופת החולים טענה כי לא הובאה כל ראיה להוכחת טענות החיסכון של התובעת. לטענתה, התובעת לא הבהירה כיצד היא כימתה את החיסכון המדובר ומאיזה סכומים הוא נגזר.


פיטורי התובעת לא היו מנוגדים ל"כללי הצדק הטבעי"


התובעת טענה כי היא יכולה להוכיח את טענותיה והיא ציינה כי היא אף פנתה בעניין למנכ"ל קופת חולים בניסיון לקיים פגישה עם הנהלת הקופה. עם זאת, בית הדין קבע כי לא הוצגה ולו ראשית ראיה במסגרת ההליך אשר הייתה יכולה לתמוך בטענות התובעת בנוגע לחיסכון המדובר. הימנעותה של התובעת מלהציג בפני בית הדין לעבודה מסמכים (אשר היא טענה שנמצאים בידיה) המוכיחים את דבריה הנ"ל עמדה לאחרונה לרועץ.


בנוגע לאשפוז אח"מים וקרובי אח"מים, בית הדין לעבודה בחן את הטענות אשר הוצגו על ידי התובעת וקבע כי לא היה בהם ממש. התובעת לא השכילה להציג ולו שם של אח"מ אחד (או קרוב שלו) אשר "אושפז באופן בלתי מוצדק". כמו כן, גם טענותיה של התובעת בנוגע לאשפוזים המיותרים נדחו בהעדר נתונים התומכים בהן.


"נוכח כל האמור לעיל דוחים אנו את טענות התובעת כי פיטוריה נעשו ממניעים זרים ולא ענייניים תוך הפרת כללי הצדק הטבעי. כמו כן לא מצאנו ממש בטענות התובעת כי פוטרה בשל חשש הנתבעת מפני נהלים מסודרים", נכתב בפסק הדין.

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  



המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.