www.ovdim.org.il

האם מצב כלכלי יביא לפטור מאגרת בית הדין לעבודה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 4.3 מתוך 5

האם ניתן להגיש תביעה לבית המשפט מבלי לשלם אגרה?


כל תביעה לבית הדין לעבודה מחויבת בתשלום אגרה, ומדובר על פי רוב בתנאי בסיסי לפתיחת ההליך המשפטי. ישנן שתי סיבות עיקריות לתשלום אגרה זו – ראשית, בעל דין הפונה לבית המשפט נדרש לשלם בעבור השירות שהוא מקבל מהמערכת המשפטית. שנית, תשלום אגרה מעיד על רצינות ההליך ומונע נקיטת הליכי סרק או ניצול לרעה של הערכאות המשפטיות.  

עם זאת, בפסיקה נקבעו בעבר גם חריגים לכלל זה, אשר פורטו בתקנות בית הדין לעבודה (אגרות). מטרת חריגים אלו הינה לאזן בין התכליות העומדות בבסיס הדרישה, ובין זכות הגישה לערכאות העוסקות בדיני עובדים.

 

      קראו עוד בתחום:


פטור בעקבות מצב כלכלי, אימתי?

עובד אשר מגיש בקשה לבית הדין לעבודה, לפטור מאגרת בית המשפט בעקבות מצב כלכלי, חייב להוכיח שני תנאים מצטברים: מצב כלכלי קשה והיות ההליך דנן "בעל עילה". כמו כן, אגרות בית הדין לעבודה משתנות בהתאם לגובה התביעה וסוג התביעה (תביעה לפיצויי פיטורים למשל הינה תביעה הפטורה מאגרה).

 

על מנת להוכיח מצב כלכלי לצורך פטור מאגרה, על המבקש את הפטור להציג בפני בית המשפט את משכורתו הנמוכה, פירוט על גמלאות התומכות בפרנסתו במידה וישנן, חובות העומדים כנגדו (כגון תיקים שנפתחו כנגדו בהוצאה לפועל) וכדומה. בנוסף, על המבקש פטור מאגרה להציג טענות מבוססות לגבי עילת ההליך המשפטי נשוא בקשתו, באופן בו ישתכנע בית הדין לעבודה כי במקרה ותידחה הבקשה, לא יוכל העובד לקבל את יומו בבית הדין ויגרם נזק לצדק לו הוא זכאי.

דוגמא לפסק דין

בית הדין הארצי לעבודה נדרש לדון בבקשת פטור מאגרה, שהוגשה על ידי אישה הדורשת את פיצויי פיטוריו של בנה, אשר נפטר בהיותו מועסק במשיבה. המבקשת צירפה לבקשתה תצהיר אשר ממנו עלה כי היא חולת אפילפסיה החיה לבדה ומתקיימת מגמלאות נכות מהמוסד לביטוח לאומי.

שופטת בית הדין הארצי, דוידוב-מוטולה סיגל, סברה כי עניינה של המבקשת הינו עניין בעל עילה שיש לבררו בבית המשפט באופן מעמיק. יש לציין כי החברה בה עבד בנה טענה כי הבן התפטר כשבועיים לפני פטירתו, אך לא השכילה להמציא בעבור המבקשת את מכתב ההתפטרות הנטען בהליך קדם משפט.

 

היות ומכתב זה עמד בבסיס טענותיה של המבקשת, והחברה לא העניקה בהתנגדותה כל הסבר מניח את הדעת מדוע נמנעה מהצגתו בפני אימו של המנוח, קמה בעבור האחרונה עילה להגשת תביעה ובית הדין הארצי פטר אותה מאגרתה.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.