www.ovdim.org.il

כישלון בבדיקת פוליגרף - האם פיצויי פיטורין?

דרגו את המאמר

פיצויי פיטורין למרות כישלון בבדיקת פוליגרף


האם ניתן לשלול פיצויי פיטורין מעובד בגין חשד לגניבת ציוד? האם בית הדין לעבודה יורה למעסיק לשלם פיצויי פיטורין וזאת למרות שבידיו של המעביד קלטת המוכיחה את טענותיו ושתי בדיקות פוליגרף התומכות בדבריו? סוגיה זו נדונה בבית הדין לעבודה במסגרת תביעה שהוגשה על ידי שליח לשעבר בחברת דיוור.


זכותו של עובד לפיצויים עם פיטוריו או התפטרותו מוגדרת בחוק פיצויי פיטורין. החוק קובע גם מקרים בהם ניתן לשלול את פיצויי הפיטורין מעובד, באופן מלא או חלקי. סעיף 17 לחוק קובע כי בענף בו אין הסכם קיבוצי בין העובד למעביד, בית הדין לעבודה רשאי לקבוע שפיטוריו של פלוני היו בנסיבות המצדיקות פיטורים ללא פיצויים או בפיצויים חלקיים. בית הדין לעבודה יונחה בעניין זה על פי הכללים שבהסכם הקיבוצי החל על המספר הגדול ביותר של עובדים במשק.


במקרה דנן, לא הוכח הסכם קיבוצי החל על הצדדים. אי לכך, נסיבות פיטוריו של העובד נבחנו בהתאם להוראות תקנון העבודה (שהן בבחינת מסגרת לשיקולים המנחים את בית הדין בהפעלת שיקול דעת בנוגע לשלילת תמורת דמי הודעה מוקדמת ופיצויי פיטורים).

 

סעיף 53 מכיר בכך שעובד אשר גנב, מעל או חיבל במהלך התקין של העבודה, או עבר עבירה פלילית חמורה, יהיו צפוי לפיטורין ללא הודעה מוקדמת ושלילת פיצויי פיטורין (במלואם או בחלקם). הנטל בעניין כגון דא מונח על כתפיו של המעביד.

 

מידת ההוכחה בנוגע לגניבה בעבודה


סוגיה נוספת היא מהי מידת ההוכחה הרובצת לפתחו של המעביד במקרים אלו. האם כפי שדרוש במשפט האזרחי (מאזן ההסתברות) או שמא עסקינן בסוגיה הנוגעת למשפט הפלילי (מעל לכל ספק סביר).

 

הלכה פסוקה היא כי מידת ההוכחה הדרושה להוכחת מעשה פלילי במשפט האזרחי היא מוגברת וכבדה ממידת ההוכחה הרגילה, אך אינה כזו שמגיעה לכדי זו הנדרשת בהליך פלילי. למעלה מזאת, גם כאשר מוכחת טענת גניבה, אין די בכך כדי לשלול פיצויי פיטורין מעובד. מעשה הגניבה הלכאורי מהווה אפוא שיקול אחד ממכלול השיקולים הרלבנטיים לעניין זה.

 

      קראו עוד בתחום:


במקרה דנן, לא הייתה מחלוקת לכך שהתובע פוטר באופן מיידי מהחברה ומבלי שניתנה לו לכך הודעה מוקדמת. הנתבעת טענה כי פיטרה את התובע כתוצאה מכך שהוא נחשד בגניבת ציוד. מנכ"ל החברה הצהיר בהרחבה בנוגע לשני אירועים של גניבת ציוד בהם חשוד התובע. כמו כן, לתיק צורפה קלטת וידאו מסרט מצלמות האבטחה שבה נראה תובע לכאורה פורק חבילות מהרכב כאשר בסיום הפירוק נשארות – לכאורה – שתי חבילות ברכבו.

 

משמעות בדיקת הפוליגרף - האם ראיה בבית הדין לעבודה?

 

לתיק בית הדין אף הוגשו שני דו"חות בדיקות פוליגרף שבוצעו לתובע במאי 2007. הנתבעת טענה כי ממצאי בדיקות אלו מעלים כי התובע אכן נמצא אחראי על מקרי הגניבה הנ"ל. הנתבעת אף הגישה תלונה במשטרה בגין מעשי הגניבה אך התיק נסגר בגין חוסר ראיות. התובע הכחיש מכל וכל את הטענות כלפיו.  

 

בית הדין לעבודה קבע כי הנתבעת לא הרימה את הנטל הדרוש בכדי להוכיח את מעשה הגניבה. ראשית, בקלטת הוידאו ניתן היה לראות שמנהל העבודה של התובע עומד לידו. כיצד אפוא גנב התובע את החבילות אל מול עיניו של מנהל העבודה. כמו כן, במידה ומעשה הגניבה אכן נעשה, בית הדין לעבודה תהה מדוע לא הובא מנהל העבודה למתן עדות בבית המשפט.

 


באשר לממצאי בדיקות הפוליגרף שהוגשו לתיק, השופט קבע כי הוא סבור שלא ניתן לקבל את ממצאי בדיקות הפוליגרף כראיה להוכחת הגניבה. בהליכים אזרחיים, הלכה פסוקה היא כי אין מניעה להגשת תוצאות בדיקת פוליגרף, וזאת רק בהסכמתם של בעלי הדין.

 

הסכמה זו חייבת להיות הסכמה מפורשת להגשת התוצאות כראיה בבית המשפט. אין די בהסכמה מסויגת להיבדק לצורכי משא ומתן בין הצדדים או כתנאי לחיובו של היריב. במילים אחרות - יש להבחין בין הסכמה לעריכת הבדיקה לבין הסכמה להגשת תוצאותיה כראיה בבית הדין לעבודה.


במקרה דנן, לא הוכח שניתנה על ידי התובע הסכמה מפורשת להצגת תוצאות בדיקת הפוליגרף כראיה בהליך הנוכחי ואין מקום לקבל את ממצאי הבדיקה. לסיכום, בית הדין לעבודה קבע כי התובע זכאי לפיצויי פיטורים ותמורת הודעה מוקדמת.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.