www.ovdim.org.il

העובד הוגדר בתחילה כעצמאי ולאחר מכן כשכיר, כיצד יחושבו הפיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.5 מתוך 5

כיצד יחושבו פיצויי הפיטורין כאשר עצמאי הפך לשכיר אך עבודתו לא השתנתה?


כיצד יש לחשב פיצויי פיטורין של עובד במשך 23 שנות עבודתו הוגדר כ"עצמאי" בתשע השנים הראשונות ובמשך שאר תקופת עבודתו היה עובד מן המניין?


העובד הגיש לפני כשש שנים תביעה לבית הדין האזורי לעבודה על מנת שישולמו לו הפרשי השכר ופיצויי הפיטורין מהחברה הנתבעת בעבור תשע השנים הראשונות בהן הוגדר כאמור כעצמאי.


החברה הנתבעת טענה לעומתו כי יש לדחות את התביעה על הסף מחמת התיישנות, ובנוסף הציגה טיעונים נוספים מדוע אין לקבלה. כמו כן, הגישה החברה תביעה שכנגד בעבור השבת סכומים שיקוזזו מפיצויים אשר להם יזכה התובע, ככל שיפסקו כאלה על ידי בית הדין.

 

      קראו עוד בתחום:

 

יחסי עובד מעביד - גם בתקופתו כ"עצמאי"


בית הדין האזורי קבע כי בין הצדדים אכן התקיימו יחסי עובד מעביד, כאשר מסקנתו התבססה, בין היתר, על קביעות עובדתיות לפיהן התובע עבד בהיקף שנקבע על ידי החברה. כמו כן, היקף עבודתו היה בהתאם לשעות העבודה המקובלות בחברה, על פי הוראות מאנשי החברה ותוך שימוש בכלים ובאמצעים שסיפקה לו. בנוסף, הוא לא נתן שירות ללקוחות נוספים, לא העסיק עובדים – ולמעשה, עם העברתו להעסקה במעמד של עובד לא חל שינוי בתנאי עבודתו.


לאחר שקיבל בית הדין האזורי את תביעתו, קבעו השופטים כי זכאי העובד להפרשי פיצויי פיטורים בסכום כולל של 141,759 ₪ ולמענק יובל (מתוקף הסכם קיבוצי) בסך 65,506₪. עם זאת, בית הדין האזורי קיבל גם את התביעה שכנגד אשר הוגשה על ידי החברה וקבע כי סכומים מסוימים אשר שולמו לעובד בתקופת העסקתו כ"עצמאי" יקוזזו מהתשלום המגיע לו. סכומים אלו היו גבוהים מסכומי הפיצויים, אך מכיוון שהעובד עבד במסירות במשך 32 שנה בחברה, ראה בית הדין לנכון לסגור את התיק ולחייב כל צד בהוצאותיו.


שני הצדדים ערעורו על פסק הדין לבית הדין הארצי


החברה ערערה על פסק הדין וטענה כי לא התקיימו יחסי עובד מעביד בין הצדדים ובסיס ערעורה נבע מטענתה כי בנסיבות המקרה לא היה מקום לפטור את העובד מהשבת מלוא הסכומים אשר קיבל ביתר (מעבר לקיזוז שאכן נפסק).


העובד טען בערעורו כי אין צדק בקביעתו של בית הדין האזורי לפיה שכרו בתקופה הראשונה היה גבוה בכ-40% משכרו של עובד מקביל בוותק ובדרגה בחברה. כמו כן, טען העובד כי אין לקזז את הסכומים המגיעים לו מסכומים אשר ניתנו לו ביתר, לכאורה.


החברה השכילה, למרות פערי הזמנים בין התביעה לבין האירועים, להציג מצג אמין לגבי שכרו של העובד בתקופה בה הוגדר כ"עצמאי" ובית הדין הארצי קיבל את החלטתו של בית הדין האזורי לגבי ההפרשים המוכחים בתנאי השכר בין התובע לבין עובדים ברמתו באותן התקופות.

 

למרות שסכומים אלו היו גבוהים ב-40% משכרו של עובד בוותק ודרגה מקבילים באותה התקופה, קבע בית הדין כי לא ניתן לקבוע שהם גבוהים באופן משמעותי מהשכר אשר היה מגיע לעובד במידה והיה עובד מן המניין. בית הדין הגיע למסקנה זו משום שהחברה התעלמה מזכויות אשר היו מגיעות לעובד מלבד השכר כגון שעות נוספות, ימי חופשה, ימי מחלה וכו’, אשר לא ניתן להעריכן בכסף במרחק הזמן.


תביעת קיזוז


טענת קיזוז היא בעלת אופי דיוני ולא נמצא לה בסיס בעקרונות הצדק והיושר. היא מעוגנת בחוק החוזים שלפיו חיובים כספיים שצדדים חבים זה לזה מתוך עסקה אחת והגיע המועד לקיומם, ניתנים לקיזוז בהודעה של צד אחד למשנהו.


אשר להוכחת טענת קיזוז, נטל הראייה מוטל על המעסיק. עליו להוכיח את הפרש השכר בין מי שהוגדר כ"קבלן עצמאי" ובדיעבד הוכר מעמדו כ"עובד". תביעת קיזוז הינה טענת הגנה מובהקת, ובהיותה כזו - מדובר באפשרות לקיזוז של חיובים זה לעומת זה, כך שגובה הקיזוז מותנה בגובה התביעה המקורית ולא למעלה ממנה, זאת בשונה מתביעת השבה.

 

הסכומים שהוענקו בתקופת ה"עצמאי" לא יקוזזו מהפיצויים


נשיא בית הדין הארצי לעבודה, סטיב אדלר קבע כי היות והחברה לא הגישה תביעה להחזר סכומים שקיבל ממנה העובד, עד למועד שהגיש הוא את התביעה לקבלת זכויות מכוח חוקי העבודה והמגן, מוגשת תביעתה בחוסר תום לב. הנשיא כתב בפסק הדין כי אין "להעניש" עובד התובע את זכויותיו כעובד והאפשרות כי תתאפשר דרישה להשבה של סכומים מעבר לאלה שנפסקו במסגרת התביעה להכרה ביחסי עובד-מעביד, עלולה להרתיע עובדים מהגשת תביעות.


אי לכך, קבע בית הדין כי אין לקבל את ערעורה של החברה וכמו כן, אין לקזז הסכומים מתשלום הפיצויים. מכל האמור לעיל, תשלם החברה את הסכום שנקבע בעבורו של העובד בגין הפרשי פיצויי פיטורין ומענק היובל.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.