www.ovdim.org.il

פיצויי פיטורין לעובד אשר מרבית שכרו הורכב מעמלות

דרגו את המאמר

פיצויי פיטורין לעובד שמרבית שכרו הורכב מעמלות

החברה הנתבעת בתביעה שלפנינו הינה חברת מזגנים העוסקת במכירת מזגנים לחנויות וספקי משנה. התובע הינו עובד החברה אשר הועסק בה בתפקיד של סוכן שיווק במשך כשנתיים. מתחילת העסקתו ועד ליום 4.11.99, שולם לתובע שכרו בהתאם להסכמה אליה הגיעו הצדדים בעל-פה ומבלי שתנאי העסקת התובע הועלו על כתב. על-פי המוסכם בין הצדדים קיבל התובע שכר יסוד בסך 2,800 ₪ וכן עמלות ממכירות שבוצעו בפועל, בשיעור 3%.

בהמשך שונו התנאים בין הצדדים והוסכם כי שכרו של התובע יהיה מורכב משכר יסוד של 2,500 ₪ ברוטו בתוספת עמלות בשיעור של 1%. כמו כן סוכם בין העובד לחברה שהרכב הצמוד, לא יגולם בשכרו של התובע, אלא התובע ישתתף ב- 75% מעלות הליסינג והדלק.

 

ההנהלה מורידה את שיעור התשלום מעמלות באופן חד צדדי


לאחר כחצי שנה, שונו תנאי העסקתו של העובד באופן חד צדדי על ידי ההנהלה ל-3000 שקלים ברוטו ו-0.25% בעבור המכירות שיבצע. עם קבלת ההודעה, מחה העובד בתוקף מספר רב של פעמים מול מנהל השיווק ומנכ"ל הנתבעת וסרב להצעת הפחתת אחוזי העמלה באופן חד צדדי. לאחר שלושה חודשים העלתה החברה את שיעור העמלות ל-0.4% אך כעבור חודש קיבל העובד מכתב פיטורין.

 

חוזה עבודה - הכלל נגד המנסח

תוקף החוזה העבודה

הגבלות על עובדים

חוסר פרטים- הסכם עבודה


העובד לא השכיל להמציא לבית המשפט נתונים מדויקים על השכר אשר הרוויח מהעמלות ובית המשפט קיבל את גרסת החברה כי העובד השתכר כ-10,000 שקלים לחודש בממוצע. פיצויי העובד עמדו על כ-5,400 שקלים.

 

טענות העובד - הרעת תנאים ופיצויים על פי שכרו האמיתי

 

התובע טען כי החברה אמורה לשלם את שכרו בעבור העמלות המגיעות לו לאורך כל התקופה לפני הורדת שיעור העמלה, שכן מהלך זה נעשה באופן חד צדדי. זאת ועוד, התובע טוען לפיצויי פיטורין על פי שכרו בפועל, לרבות העמלות.

בית המשפט קבע כי דרך המלך לשינוי חוזה העבודה או חלק מתניותיו במהלך תוקפו היא דרך הסכמת הצדדים, שתינתן בהודעה מפורשת ובלי אילוץ. האוטונומיה של הרצון הפרטי היא זכות יסוד משפטית אשר קיבלה משנה תוקף עם חקיקת חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

 

החלה של צו ההרחבה בענף הבנייה על פיצויי פיטורין לעובד

בית מלון באילת הפחית ימי עבודה בגלל תפוסה נמוכה וישלם פיצויים

העובדת פוטרה על ידי מנהלת זוטרה - האם הפיטורין תקפים?

 

לא זו אף זו, התובע הביע תרעומת על שינוי תנאי העסקתו ולא שקט על שמריו, תוך שהוא מביע מורת רוח באוזני הסמנכ"ל חדשות לבקרים. בית המשפט קבע כי שינוי החוזה באופן חד צדדי, לא נעשה כדין ולכן חייבת החברה בתשלום הפרשי העמלות בגין כל התקופה עד שנחתם ההסכם האחרון בין הצדדים (חודש לפני פיטורי העובד).

 

פיצויי פיטורין בהתאם לשכר - 10,000 שקלים בחודש

בנוגע לפיצויי הפיטורין קבע בית המשפט כי ברור שהתוספת לשכרו של התובע בגין עמלת מכירות הייתה משמעותית ועלתה בהרבה על שכר היסוד של העובד. עפ"י חישובי החברה בסיכומיה, שכרו הממוצע של התובע בשנת עבודתו האחרונה עמד על סך של 10,032₪, בעוד ששכר היסוד של התובע עד ליום 4.11.99 עמד על 2,500 ₪. אי לכך, קבעה השופטת כי החברה תפצה את העובד על סך ממוצע שכרו לרבות העמלות ששולמו לו בעבור החודשים עד לחתימת החוזה החדש, חודש לפני פיטוריו.

  

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.