www.ovdim.org.il

עיתונאי פרילנסר ותביעה לתשלום פיצויי פיטורים וזכויות עובדים

דרגו את המאמר

עיתונאי פרילנסר התפטר – האם פיצויי פיטורים?


תע"א 7841-08

 

עיתונאית אשר פוטרה לאחר שנים של עבודה בתור פרילנסרית בעיתון "מעריב" הגישה כנגד העיתון תביעה לפיצויי פיטורים וזכויות עובדים נוספות. "מעריב" טען, לעומת זאת, כי לא מדובר בעובדת שכירה אשר הייתה זכאית לפיצויי פיטורים בגין הפסקת העבודה עימה. כמו כן, נטען כי היות ואין עסקינן בעובדת שכירה, אזי היא לא הייתה זכאית לזכויות הנטענות.

 

      קראו עוד בתחום:


התובעת הינה עיתונאית אשר הועסקה ב"מעריב" בתור פרילנסרית במשך כ-11 שנים. במרוצת השנים כתבה העיתונאית ידיעות רבות בנוגע לתביעות קטנות וצרכנות. לאחרונה, הגישה העיתונאית תביעה כנגד "מעריב" וטענה כי בשנת 2003 היא פוטרה מעבודתה ועל כן היא זכאית לפיצויי פיטורים, הפרשי שכר, חלף הודעה מוקדמת, דמי נסיעות, פדיון ימי חופשה ועוד.


העיתון טען, כאמור, כי אין עסקינן בעובדת שכירה הזכאית לזכויות המדוברות מכוח משפט המגן בעבודה. "מעריב" ציין כי העובדת קיבלה שכר בהתאם לידיעות שכתבה ופורסמו. כמו כן, צוין כי מדובר בתובעת אשר החזיקה עסק במסגרתו היא פרסמה לא רק כתבות אלא גם תחקיר בערוץ 2 וספר קצר. נטען עוד כי העיתונאית במקרה דנן הייתה פרילנסרית שלא הייתה מחויבת ל"מעריב" והיא לא פוטרה אלא הפסיקה לכתוב מיוזמתה ידיעות לעיתון.


בית הדין – מדובר בעובדת

 

בית הדין לעבודה קבע כי דין התביעה להתקבל. השופט, דורי ספיבק, קבע כי העיתונאית עבדה במשך למעלה מעשר שנים ב"מעריב". במרוצת השנים הללו, קבע השופט, העיתונאית הסתמכה על "מעריב" והייתה עובדת של העיתון. אי לכך, נקבע, היא זכאית לקבל את זכויותיה כעת. צוין כי לא מדובר באישה בעלת עסק עצמאי אלא בעיתונאית שהועסקה במעריב במשך לפחות שמונה שנים.

 

בפסק הדין נכתב כי הכנסתה מ"מעריב" הייתה הכנסה משמעותית (גם אם לא מדובר בהכנסה בלעדית). זאת ועוד, צוין כי "מעריב" הגביל את התובעת ומנע ממנה לעבוד בעיתונים אחרים. בסופו של היום, בית הדין פסק עבור התובעת פיצויי פיטורים בסך כ-25,000 שקלים ודמי הודעה מוקדמת בשיעור של 1,000 שקלים נוספים.


בית הדין לעבודה התייחס בפסיקתו לפסק דין צדקא אשר ניתן בע"ע 300274/96. במקרה זה, בית הדין הארצי נדרש לבחון את סוגיית קיומם של יחסי עובד מעביד בין שאול צדקא, עיתונאי אשר שימש ככתב חוץ בגלי צה"ל בבריטניה במשך כ-8 שנים, לבין התחנה הצבאית. במסגרת תפקידו, צדקא הכין כתבות ומסר אותן למערכת החדשות של גל"צ.
גלי צה"ל שילמה לעיתונאי על בסיס כתבותיו ולא שילמה לאחרון זכויות סוציאליות נוספות.

 

בסופו של דבר, ולאחר שמונה שנים, מפקד גל"צ שלח לצדקא מכתב ובו הודיע לו כי הוא "מוותר על שירותיו". בעקבות המכתב, צדקא הגיש תביעה לבית הדין לעבודה. צדקא טען כי הוא היה עובד גל"צ והוא זכאי להפרשי שכר, זכויות ופיצויי פיטורים. בית הדין האזורי דחה את התביעה אך בית הדין הארצי קיבל את הערעור. בפסק הדין בארצי נקבע כי התקיימו בין צדקא לבין גלי צה"ל יחסי עובד מעביד והאחרון זכה לפיצויי פיטורים ודמי הודעה מוקדמת.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.