www.ovdim.org.il

עוסק פטור

דרגו את המאמר
  התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

עוסק פטור, מהו?

 

עוסק פטור הינו עוסק אשר סך עסקאותיו השנתי אינו גבוה מסכום מסוים אשר מתעדכן מדי פעם על בסיס מדד המחירים לצרכן. נכון לאפריל 2010 עומד הסכום הנ"ל על סך של עד 73,300 שקלים בשנה. עוסק פטור אינו מחויב לשלם על מע"מ (מס ערך מוסף) על עסקאותיו ואין הוא רשאי לקזז מע"מ בעבור תשומותיו. הקריטריונים לקביעת עוסק פטור קבועים בחוק המע"מ ורשות המיסים בישראל הינה ברת הסמכות לקבוע מיהו עוסק פטור.


מטרתה של הגדרת עוסק פטור בתור שכזה הינה להקל על פעולותיהם העסקיות של עצמאים וזאת תוך צמצום החובות הבירוקרטיות המונחות על כתפיהם. כמו כן, ישנו רציונאל נוסף העומד מאחורי הגדרת עוסקים פטורים והוא צמצום היקפם של העוסקים המורשים אשר רשומים במע"מ.


ביולי 2002 תוקן חוק מס ערך מוסף באופן בו הגדרת "עוסק פטור" החליפה למעשה את הגדרתו של "עוסק זעיר פטור". כמו כן, במסגרת התיקון בוטלה הגדרת "עוסק זעיר" אשר הייתה נהוגה עד לתיקון.


עוסק פטור, מאפיינים


עוסק פטור מבצע עסקאות הפטורות ממע"מ (כל אימת שלא מדובר בעסקת מקרקעין). המשמעות העומדת מאחורי פטור ממע"מ הינה כי העוסק הפטור אינו מחייב את לקוחותיו בתשלום המע"מ ואין הוא נושא במס זה בעצמו. כמו כן, אין העוסק הפטור רשאי לדרוש ולקזז על עסקאותיו תשלום מע"מ או לדרוש מהלקוח לשלם עבור העסקה את התשומות אשר שולמו על ידו.


מבחינת רשויות המס, התנהלותו של העוסק הפטור איננה שונה מהתנהלותם של גורמים עסקיים אחרים ומדובר למעשה במעמד הנוגע לענייני מע"מ בלבד. עם זאת, היות וחלק מהחובות הקשורות לדיווחים לרשויות וניהול ספרים, נגזרים למעשה מגודלו של העסק, עוסק פטור יהיה מחויב בדיווחים וניהולים ספרים בדומה לעסק קטן.

 

עוסק פטור אמור לדווח על מחזור עסקאותיו לרשויות מע"מ אחת לשנה. במקרים בהם עולה הסכום הכולל של עסקאותיו של העסוק הפטור על התקרה הקבועה, יחויב הוא בתשלום מע"מ עבור היתרה (במידה ומדובר בחריגה חד פעמית) או יהפוך לעוסק מורשה (המוסר לרשויות המע"מ דיווחים חודשיים).


עוסק פטור אינו רשאי לגבות מע"מ מלקוחותיו ועל כן הוא מנוע מלהנפיק חשבוניות מס עבורם. עוסק פטור מעניק ללקוחותיו קבלות או חשבוניות בלבד. למעשה, מעמד עוסק פטור הינו מעמד אשר מתאין בעיקר לשכירים המעוניינים לשלב עבודה נוספת מהצד בתור עצמאיים. לדוגמא, סטודנטים אשר מעניקים שיעורים פרטיים.


עוסק פטור – חריגים


ישנם בעלי מקצוע אשר חייבים לרשום עצמם בתור עוסקים מורשים, גם כאשר מחזור עסקאותיהם השנתי אינו עולה על התקרה של הגדרת עוסק פטור. עוסקים אלו הינם בעלי בתי ספר לנהיגה, סוחרי מקרקעין, מתווכי נדל"ן, חברות בע"מ, סוחרי רכב, בעלי מקצועות חופשיים (לדוגמא, עורכי דין, טוענים רבניים, אדריכלים, פסיכולוגיים, טכנאים וכדומה) ורופאים (כולל רופאי שיניים, פיזיותרפיסטים, ווטרינרים ופסיכולוגים).


עוסק פטור – רישום


על מנת לזכות בהכרה של מעמד עוסק פטור, יש לפנות לרשויות המס ולהירשם בתור עוסק פטור. תהליך רישום זה כולל פתיחת תיק עוסק פטור במע"מ, קבלת מספר תעודת זהות המשמש כמספר העוסק הפטור, פנייה לרשות המיסים בישראל ופתיחת תיק עצמאי (במידה והעסק מתכוון להעסיק עובדים נוספים יש לפתוח ברשות המסיים תיק ניכויים) ופתיחת תיק במוסד לביטוח לאומי.

 

הליך הרישום הנ"ל הינו הליך חד פעמי ובמהותו הוא זהה לפתיחת חברה או תחילת פעילות בתור עצמאי. למעשה, ההבדל היחיד בין העוסק הפטור לבין אלו הינו בהגדרת הרישום במס ערך מוסף בתור עוסק פטור ולא עוסק מורשה. 

 

עוסק פטור – ניהול ספרים שוטף


עוסק פטור מחויב בניהול ספרים שוטף לגבי פעילותו העסקית (מדובר בניהול ספרי הנהלת חשבונות). דיווחיו של העוסק הפטור לרשויות נעשים במספר דרכים: העוסק הפטור מנפיק עבור עסקאותיו קבלות או חשבוניות (הניתנות להדפסה בבית דפוס או נרכשות בחנות כלי כתיבה), עורך ניהול מסודר של ספר תשלומים תקבולים בגין כל הוצאה והכנסה, מעביר תשלום מקדמה דו חודשית למס הכנסה ומדווח למס הכנסה, ומשלם מקדמה חד חודשית למוסד לביטוח לאומי (על פי סכום אשר נקבע בשיערוך בעת פתיחת התיק במל"ל).

 

יודגש כי ההגדרה של עוסק בתור "עצמאי" במוסד לביטוח לאומי אינה זהה להגדרתו של עוסק פטור במע"מ. אי לכך, ישנם מקרים בהם עוסק פטור לא ייחשב בתור עצמאי מבחינת המל"ל ועל כן לא יחויב בדיווח דו חודשי על הכנסתו.


כלל התשלומים האלו מתקבלים בסניפי הדואר, בבנקים ואו באינטרנט. ניהול ספר תשלומים ותקבולים ניתן לערוך בתוכנות ממוחשבות ייעודיות או באופן ידני.


עוסק פטור – דיווחים שנתיים


עוסק פטור מחויב לדווח בסוף שנת מס את הדיווחים הבאים – מילוי דו"ח הכנסות והוצאות שנתי למס הכנסה ודיווח חד פעמי על היקף מחזור עסקאותיו השנתי למע"מ. כמו כן, מס הכנסה דורש מעוסק פטור לדווח אחת לחמש שנים הצהרת הון. 

 

קראו גם על:
 

עוסק פטור - פירוט זכויות וחובות

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 


פסקי דין וחדשות - פיננסים - מידע כלכלי לעבדים

תביעת גמלאים כנגד קרן מבטחים בגין חישוב קרן פנסיה שלא לפי התקנון

פסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, ובמסגרתו התקבלה תביעתם של שני גמלאים לפיצויים בסך 150,000 שקלים, יכול להעניק לגמלאים רבים, אשר פרשו לפני אוקטובר 2003 מעבודתם במסלול פנסיה צוברת, אפשרות לזכות בפיצויים בגובה עשרות אלפי שקלים... 

הגנה על גמלת פורשי צה"ל אשר עוברים לאחר פרישה לתעשיות ביטחוניות

התעשיות הביטחוניות אשר נמצאות בבעלות המדינה מוגדרות בתור קופות ציבוריות. מדי שנה, פורשי צה"ל אשר רכשו ניסיון וידע רלבנטיים לעבודה בתעשיות ביטחוניות אלו, מבקשים להיקלט בהן לעבודה... 

העובדים יכולים להירגע - בית המשפט ביטל חיוב ארנונה במיליוני שקלים

בשורה להנהלת המפעל ועובדיו – עורכי הדין הצליחו לבטל את הגזירה, ביהמ"ש קבע כי החיובים שנעשו ע"י העיריה היו שגויים... 

תביעת ידועה בציבור להכיר בה בתור אלמנת פנסיונר

האם התובעת הייתה ידועה בציבור של המנוח והאם היא זכאית להיות מוכרת בתור אלמנת פנסיונר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.