www.ovdim.org.il

פיצויי פיטורים לעוזרת בית ותשלום זכויות עובדים נוספות

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תביעת עוזרת בית לדמי הבראה וזכויות נוספות


רבים בישראל מעסיקים בביתם עוזרת המגיעה לבית באופן חד שבועית למספר שעות. שכרה של העובדת משולם, בדרך כלל, במזומן או בצ'ק וללא דיווחים שונים למוסדות ולרשויות. כמו כן, לא אחת, לא משולמות לעוזרות אלו זכויות עובדים בסיסיות כגון דמי הבראה וימי חופשה. להלן דוגמא לפסק דין שניתן לאחר תביעתה של עוזרת בית לתשלום זכויותיה בתום שנים (כולל הודעה מוקדמת ופיצויי פיטורים).


העוזרת-התובעת הייתה מועסקת בבית הנתבעים במשך כ-13 שנים והיקף עבודתה עמד על ארבע שעות, פעם בשבוע. כמו כן, בשנתיים האחרונות להעסקתה הייתה התובעת מועסקת פעמיים בשבוע במשך ארבע שעות בכל פעם. בעבור כל התקופה לא שולמו לתובעת דמי הבראה ודמי חופשה. כמו כן, לא שולמו לה פיצויי פיטורים והודעה מוקדמת עם הפסקת העסקתה.

 

פוטרה או התפטרה?


בין הצדדים ניטשה מחלוקת בנוגע לנסיבות סיום העסקתה של התובעת. מצד אחד, התובעת טענה כי היא פוטרה באופן חד צדדי וללא הודעה מוקדמת. מאידך, הנתבעים טענו כי העובדת הפסיקה לעבוד מרצונה החופשי.


העוזרת העידה כי היא הייתה מגיעה לבית הנתבעים על פי תיאום מראש. לטענתה, בפעם האחרונה שהיא הייתה אמורה להגיע נאמר לה כי הפעם לא יהיה צורך בשירותיה אך היא תקבל את המתנה לכבוד הפסח בסך 100 שקלים. התובעת המתינה מספר ימים אך שיחה מצד הנתבע, בעלה של בעלת הבית, לא הגיעה. 

 

      קראו עוד בתחום:

 

לאחר שבועיים התקשרה העוזרת פעם נוספת, בכדי לברר היכן עומדים הדברים. גם בשיחה זו נאמר לעוזרת כי היא תקבל טלפון כאשר יצטרכו אותה. חודש לאחר מכן התקשרה העוזרת פעם נוספת, לאחר שהקשר לא חודש, ושאלה מה לעשות עם מפתח הבית הנמצא ברשותה. הנתבע אמר לתובעת בשיחה זו לבוא ולזרוק את המפתח בתיבת הדואר.


השופטים קבעו כי עדותה של התובעת הייתה סדורה וניתן היה להתרשם מכך שהיא נאמרת בכנות ובמהימנות. כמו כן, בעלת הבית, אשתו של הנתבע, ישבה באולם בית הדין אך לא עלתה לעדות. ידוע כי היכולת להביא לעדות עד רלבנטי הינה משמעותית (ולהיפך, אי הבאת עד לעדות עומדת לצד שיכול ליהנות מגרסתו לרועץ).


לסיכום, בית הדין לעבודה קיבל את גרסת העובדת וקבע כי העבודה הופסקה באופן חד צדדי על ידי הנתבעים. אי לכך, נקבע כי התובעת פוטרה ועל כן היא זכאית לפיצויי פיטורים. הנתבעים לא שילמו לתובעת במשך השנים חופשה שנתית ובית הדין לעבודה פסק עבורה פדיון חופשה. בנוסף, התובעת זכתה גם לדמי הבראה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.