www.ovdim.org.il

האם ייתכנו יחסי עובד-מעביד למרות סיווגו החוזי של התובע כעצמאי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

דב"ע נה/5-2 ורדה דעבול – מדינת ישראל


ורדה מפעילה משפחתון מכוח הסכם עם העירייה שנחתם כל שנה. בהסכם נקבעה הוראה כי ורדה מצהירה שהינה קבלנית עצמאית ולא עובדת. המשפחתון, שהינו מסגרת טיפולית-חינוכית לילדים בני 3-0, הופעל בביתה הפרטי של ורדה, והיא נשאה בכל ההוצאות הקשורות להחזקת הבית, כולל נקיון, חימום, חשמל, וכדומה.

 

כמנהלת משפחתון, התחייבה ורדה להעניק לילדים 3 ארוחות ביום, כאשר תפריט הארוחות נקבע על ידי הגוף המפקח של העיריה. את המצרכים לארוחות רכשה בעצמה, במקום ובצורה שהיא עצמה קבעה, מתוך התשלומים שקבלה הן מההורים והן מהסובסידיה של המדינה. העיריה קבעה את ימי הפעלתו של המשפחתון וכן את ימי החופשות, שהיו קצרות יותר מהחופשות הנהוגות בבתי הספר.

 

העיריה קבעה את מספר הילדים המירבי בכל משפחתון (בדר"כ חמישה ילדים) וכן קבעה איזה ילדים יטופלו באיזה משפחתון, בהתאם לרישום מוקדם שנעשה ע"י העיריה. מנהלת המשפחתון היתה רשאית לכלול אחד מילדיה במסגרת הילדים שמטופלים במשפחתון שבניהולה.

 

כאשר מנהלת משפחתון ביקשה להעדר, מסיבה כלשהי, כולל סיבה שקשורה למחלה, היא היתה חייבת להודיע על כך מראש לרכזת מטעם העיריה, אשר טפלה בהפצת הילדים שבאותו משפחתון בין המשפחתונים האחרים. את התשלום קבלה מנהלת המשפחתון ישירות מהורי הילד.

 

לגבי משפחות אחדות, היתה המדינה, באמצעות משרד העבודה והרווחה, מסבסדת את התשלום. פעמיים בשנה הועמד לרשות כל מנהלת משפחתון תקציב מסויים, לרכישת ציוד או משחקים על חשבון העיריה. ציוד זה נרשם במסמכי העיריה, ונשאר רכוש העיריה. ורדה נרשמה כעובדת עצמאית בביטוח הלאומי.

האם מתקיימים יחסי עובד-מעביד בין מנהלת המשפחתון לבין העירייה?


1. מנהלות המשפחתון לא התקבלו לעבודה בצורה שהתקבלו יתר עובדי העירייה, או המדינה, הן לא קיבלו תלושי משכורת, לא היתה אפשרות להעסיקן בעבודות אחרות פרט להפעלת המשפחתון והן לא היו קשורות לועדי העובדים של העירייה או של המדינה. כמו"כ, אין לראות בפיקוח שנעשה מטעם העירייה כקובע השתלבות.


2. מבחן הקשר האישי: מנהלות המשפחתון אמנם חייבות לבצע את העבודה באופן אישי, אך הן רשאיות להיזקק לעוזרת או מחליפה על חשבונן.


3. האחריות לרישום ולתשלום במוסד לביטוח לאומי, במס הכנסה ובמע"מ מוטלת על מנהלות המשפחתון.


4. בדרך כלל מועסק "עובד" בשונה מ"עצמאי" במסגרת קבועה של ימים ושעות עבודה, וקיימת "בלעדית הפעולות בקטע הזמן שבו מדובר". העדרם של אלה שוקל לשלילת קיומם של יחסי עובד ומעביד. התעסקות קבע, במקביל, בעניינים הפרטיים של המועסקת פועלת לשלול קיומם של יחסי עובד ומעביד. טיפול בילדה הפרטי של המטפלת במקביל לעבודתה עם שאר הילדים, הנה התעסקות קבע בענייניה הפרטיים, ועל כן איננה במעמד של עובדת.


לסיכום,

 

מנהלות המשפחתון אינן מהוות עובדות, הפיקוח והקבלה לעבודה אינן מהווים השתלבות במערך הארגוני של העירייה, הרישום לביטוח לאומי נעשה באופן עצמאי וכן, הן היו רשאיות לעסוק בענייניהם הפרטיים במהלך העבודה.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - יחסי עובד מעביד

השוחט זומן לשיחה עם המנהל ובסופה נמסר לו מכתב פיטורין, אולם מנגד טען המעסיק כי התובע בחר להתפטר מרצונו החופשי.  

עובדת זרה ממולדובה שהועסקה כמטפלת סיעודית לנכה בעלת שיתוק מוחין, הגישה תביעת פיצויים נגד המעסיקה.  

המעסיקים תבעו את העובדים בגין עוולת לשות הרע, בעקבות פרסומים פוגעניים בדף הפייסבוק שלהם.  

התובעת עבדה ברשת למוצרים לעיצוב הבית ומתנות, במשך שבע שנים. בתחילה כמוכרת שכירה ובהמשך כמעצבת עצמאית. מהן זכויותיה לאחר הפסקת היחסים? 

מנהל העבודה פוטר לאחר חודש וחצי, ללא שימוע ובניגוד לתנאי החוזה, לכן הגיש תביעה כנגד המעסיק.  

מורה ליוגה שפוטרה בשל הרעה בתנאים, הגישה תביעה על מנת שתקופת עבודתה כעצמאית תוכר כתקופה של יחסי עובד ומעביד. 

רופאת השיניים טענה כי היא עבדה כשכירה במרפאת שיניים, מנגד טענה המרפאה כי היא הועסקה כעצמאית. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.