www.ovdim.org.il

יחסי עובד מעביד למרות דיווח על שכיר בתור עצמאי

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

קיום יחסי עובד מעביד למרות דיווח לרשויות המס על עובד כעצמאי


עמותה העסיקה עובד למעלה מ-12 שנים כאשר ב-8 השנים הראשונות דווח לרשויות המס שמדובר בבעל עסק עצמאי. כמו כן, בכל מהלך התקופה הראשונה (8 שנים) לא קיבל העובד תלושי שכר מהעמותה. האם די בסממנים אלו כדי להפוך את העובד לעצמאי ובכך לאיין זכויות עובדים הנובעות מקיומם של יחסי עובד ומעביד? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית הדין לעבודה.


הנתבעת הינה עמותה אשר תכליתה קידום ופיתוח יהדות מסורתית בישראל. החל מיוני 1996 הועסק התובע אצל הנתבעת, וזאת עד למועד פיטוריו בשנת 2008. הצדדים היו חלוקים האם בין השנים 1996-2004 היה התובע, כגרסתו, עובד הנתבעת, או שמא בתקופה זו היה האחרון עצמאי. דהיינו, האם התקיימו יחסי עובד מעביד בין הצדדים במשך שמונה שנות עבודתו הראשונות של התובע.


התובע טען ראשית כי לא היה כל הבדל בין עבודתו בתקופה הראשונה (עד שנת 2004) לבין עבודתו בתקופה השנייה. לדבריו, ההבדל היחידי בין התקופות היה הבדל טכני בלבד אשר נגע להיקף ההעסקה ואופן תשלום השכר. לטענתו, שינויים בקריטריונים אלו אינם יכולים להביא לאבחנה כה מהותית בנוגע להתקשרות בין הצדדים. התובע הוסיף כי מעולם הוא לא פתח תיק ברשויות המס ושכרו לא שולם על ידי הנתבעת בהתאם להצגת חשבוניות מס כנגד השיקים שקיבל.


לטענתו, הנתבעת הייתה אחראית על מערכת השיעורים שלו והוא נדרש להעביר את החומר לילדים תחת פיקוח הנתבעת. לסיכום, התובע ציין בפני בית המשפט כי העדות היחידה אשר הובאה לעניין זה מטעם הנתבעת הייתה עדותו של המנכ"ל המכהן אשר נכנס לתפקידו בשנת 2007, ולאחרון לא היה כל מושג בנוגע להשתלבות התובע בעמותה עובר לשנת 2004.


האם מדובר ב"משתתף חופשי"?


הנתבעת טענה טענות הפוכות. לטענתה, בינה לבין התובע לא התקיימו יחסי עובד מעביד לפני שנת 2004 ולמעשה רק בשנה זו הפך התובע "לעובד מן המניין".

 

      קראו עוד על יחסי עובד מעביד:

 

הנתבעת טענה כי התובע היה בתקופה הראשונה "משתתף חופשי" ומתכונת ההעסקה שלו הייתה כשל נותן שירותים עצמאי. לטענתה, התובע לא הוכיח את התקיימותם של יחסי עובד מעביד על פי המבחנים אשר נקבעו לכך בפסיקה - התובע לא קיבל תלושי שכר מהנתבעת, הוא הועסק במרוצת השנים במקומות נוספים והיקף העסקתו היה חלקי בלבד.
 

יחסי עובד מעביד - משמעותם


הגדרתו של אדם בתור עובד הינה דבר הקרוב למעמד וסטאטוס זה איננו נקבע על פי התיאור שניתן על ידי הצדדים אלא בהתאם לנסיבות המקרה בעיניים משפטיות. המבחן החשוב ביותר לעניין זה הוא המבחן המעורב ובבסיסו מבחן ההשתלבות. מבחן ההשתלבות בוחן האם האדם השתלב במפעל הנתבע והאם הוא לא היה בעל עסק עצמאי. לצד מבחן זה הגדירה הפסיקה מבחני עזר נוספים כגון מבחן הכפיפות, מבחן הקשר האישי, מבחן אופן התשלום, מבחן הפיקוח על העבודה ועוד. כל מקרה הנמצא במחלוקת זו נקבע על בסיס נסיבות המקרה לגופן ושקילת מצבור הסממנים.


מן הכלל אל הפרט


במקרה דנן נקבע כי יש לקבל את טענות התובע לכך שהוא היה עובד בנתבעת כבר משנת 1996. ראשית, הנתבעת היוותה עבור התובע – בכל שנות ההתקשרות – מפעל אשר האחרון השתלב בו. במשך למעלה מ-12 שנים העניק התובע שירותי הוראה והנחיה במסגרת הנתבעת ושירותים אלו היו דרושים לפעילותה הקבועה והרגילה של העמותה.

 

כמו כן, לא ניכר כל הבדל במעמדו או באופן השתלבותו של התובע בין התקופה שלפני 2004 ולתקופה שלאחרי שנה זו. דהיינו, הנתבעת אישרה למעשה את טענת התובע כי אופן העסקתו לא השתנה וכל השינויים אשר נגעו לעבודתו היו טכניים בלבד. זאת ועוד, השופטים ציינו כי התובע "נולד עם התנועה" והוא היה חלק מהמערך הארגוני שלה לאורך כל שנות העסקתו.


לגבי הפן השלילי של מבחן ההשתלבות, נדרש בית הדין לבחון האם התובע היה בעל עסק עצמאי משלו. במקרה דנן, לא הופנה בית הדין לתשתית עובדתית התומכת בהיותו של התובע בעל עסק. התובע לא פתח מעולם עסק, הוא לא פתח תיק ברשויות המס ואף לא סיפק חשבוניות כנגד עבודתו בנתבעת. הנתבעת אמנם שילמה את שכרו של התובע ללא תלושי שכר, ולרשויות המס דווח כי האחרון עצמאי, אך לא היה בכך כי אם סממן זניח העומד לבדו.


הנתבעת הוסיפה כי התובע עבד במהלך השנים המדוברות גם במקומות עבודה אחרים. בית הדין לעבודה קבע כי אין בעובדה זו כדי לאיין את מערכת יחסי העבודה בין התובע לנתבעת. יתרה מכך, התובע לא הכחיש טענה זו ואף הוסיף כי גם במקומות עבודה אלו הוא הועסק כעובד ולא כעצמאי.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - יחסי עובד מעביד

השוחט זומן לשיחה עם המנהל ובסופה נמסר לו מכתב פיטורין, אולם מנגד טען המעסיק כי התובע בחר להתפטר מרצונו החופשי.  

עובדת זרה ממולדובה שהועסקה כמטפלת סיעודית לנכה בעלת שיתוק מוחין, הגישה תביעת פיצויים נגד המעסיקה.  

המעסיקים תבעו את העובדים בגין עוולת לשות הרע, בעקבות פרסומים פוגעניים בדף הפייסבוק שלהם.  

התובעת עבדה ברשת למוצרים לעיצוב הבית ומתנות, במשך שבע שנים. בתחילה כמוכרת שכירה ובהמשך כמעצבת עצמאית. מהן זכויותיה לאחר הפסקת היחסים? 

מנהל העבודה פוטר לאחר חודש וחצי, ללא שימוע ובניגוד לתנאי החוזה, לכן הגיש תביעה כנגד המעסיק.  

מורה ליוגה שפוטרה בשל הרעה בתנאים, הגישה תביעה על מנת שתקופת עבודתה כעצמאית תוכר כתקופה של יחסי עובד ומעביד. 

רופאת השיניים טענה כי היא עבדה כשכירה במרפאת שיניים, מנגד טענה המרפאה כי היא הועסקה כעצמאית. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.